Egzersizler Fitness Kardiyo

HIIT Egzersiz Yapmak için 5 Neden

hiit egzersiz

HIIT olarak bilinen High Intensity Interval Training, fitness dünyasında gerçekten büyük etki yaptı. HIIT Antreman, yüksek yoğunluk ve düşük yoğunluklu olarak yapılır ve iyi faydalarından dolayı popülerliğini kazanmıştır. Bir HIIT antrenmanı yaparken, sadece kalp atış hızınızı yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda antrenman süresince de yağ yakımına devam edersiniz. Yüksekten yoğunluktan alçak yoğunluğa geçiş, bunu sağlar. Ayrıca, egzersiz rutininize dahil etmek için birçok iyi neden vardır. HIIT’i egzersiz planınıza dahil etmek için 5 nedeni inceleyelim.

HIIT Egzersiz Yapmak için 5 Neden

1. Metabolizmayı hızlandırır

HIIT antrenmanları tükettiğiniz oksijen miktarını artırır ve bu nedenle metabolizma hızınızı artırır. Bu da, dinlenme durumundayken bile daha fazla kalori yaktığınız anlamına gelir. HIIT sırasında yoğunluğunuz nedeniyle vücudunuz, antrenmanınızı bitirdikten sonra uzun süre kalori yakmaya devam eder.

2. Kardiyovasküler uygunluğu geliştirir

Kardiyo sıkıcı olabilir. İnsanlar sık ​​sık koşu bandı üzerinde geçirilen uzun saatlerin sıkıcılığından şikayet ederler. Bu insanlardan biriyseniz, HIIT tam size göre! Bir HIIT antrenmanının yüksek yoğunluklu aralıklarında çok fazla enerji harcadığınız için, kalp atış hızınızın (en azından) ulaşacağı maksimum noktaya ulaşması muhtemeldir.

Eğer koşu bandına gerçekten aşık olan bir kişi iseniz ve sadece koşu bandı rutininizi renklendirmenin bir yolunu arıyorsanız, bunun için bile hiit antremanı denemeye değer.

3. Yağ yakar

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanı, özellikle abdominal bölgede, diğer egzersizlerden daha fazla yağ yakar. Egzersiz yaparken, hücreleriniz trigliseritleri (yağ depolandığında) daha verimli bir şekilde enerji haline dönüştürür. HIIT sırasında, çalıştığınız yoğunluk düzeyi nedeniyle bu trigliseritlerden daha fazlasını enerjiye dönüştürüyorsunuz. Bu nedenle, bedeniniz HIIT sırasında diğer egzersiz türlerine göre daha hızlı yağ yakar.

4. Ekipman gerektirmez

HIIT antrenmanları çok çeşitli olabilir. HIIT egzersizler, spor salonunda çok sayıda ekipman kullanarak veya evde hiç kullanmamaya kadar çeşitlilik gösterir. Bunun en iyi yanı mı? Evde herhangi bir ekipman olmadan bile çok fazla kalori yakabilirsiniz. İnsanlar çoğu zaman ya spor salonuna gitmek zor geldiği için spor salonu üyeliğini göze alamazlar. HIIT egzersiz evde bile yapılabildiği için, yapmamak için bir bahane bulmak daha zordur. Mazeret yok, sorun yok.

5. Verimlilik

Belki de yüksek yoğunluklu aralık antrenmanı ile ilgili en iyi şeylerden biri, her zaman, her yerde, her zaman için yapılabilmesidir. Meşgul anneler, ödevlerle uğraşan öğrenciler ya da sadece mümkün olduğunca çabuk ve etkili bir antreman yapmak isteyen herhangi bir insan için mükemmel bir antrenman türüdür.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz Yaparak Oluşabilecek 4 Yan Etki

Bahadır

Kilo kaybetmeye çalısırken yapılan 5 hata

Mustafa

Meşgul Hayatınızda Formda Kalma

Mustafa

Bir yorum yap