Cilt Bakımı Vücut Bakımı Yüz Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı Yüze Faydaları

hindistan cevizi yağı faydaları

Hindistan cevizi yağı sağlığını arttırıcı özellikleri nedeniyle lanse edilen bir yağ türüdür.

Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalarında azalan LDL kolesterol seviyelerinden, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar sağlık açısından birçok fayda ile ilişkilidir.

Yapılan çalışmalar cilt sağlığına da fayda sağlayabileceğini bulmuş durumdadır.

Bu makale, hindistan cevizi yağının cilt için iyi olup olmadığını incelemek için hazırlanmıştır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, geleneksel olarak çiğ hindistan cevizi veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeklerinden elde edilen oldukça doymuş bir yağdır.

Oda sıcaklığında katıdır, ancak ısıtıldığında yumuşayabilir veya eritilebilir.

Yemek pişirmede sıklıkla kullanılır veya doğrudan cilde ve saça uygulanır.

Hindistan cevizi yağı, doymuş bir yağ biçimi olan orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Aslında, bu orta zincirli yağ asitleri toplam bileşiminin yaklaşık %65’ini oluşturur.

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri şunları içerir:

Laurik asit: %49
Mistik asit: %18
Kaprilik asit: %8
Palmitik asit: %8
Kaprik asit: %7
Oleik asit: %6
Linoleik asit: %2
Stearik asit: %2

Hindistan cevizi yağı yaklaşık %90 doymuş yağ olmasına rağmen, az miktarda mono ve çoklu doymamış yağlar da içerir. Bir çorba kaşığı yaklaşık 12 gram doymuş yağ ve 1 gram doymamış yağ içerir.

ÖZET:
Hindistan cevizi yağı yemeklerde kullanılır, ancak cilde veya saça da uygulanabilir. Doymuş yağ ve orta zincirli yağ asitleri, özellikle de laurik asit bakımından zengindir.

Zararlı Mikroorganizmaları Öldürür

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı korunmaya yardımcı olacak antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sivilce, selülit ve folikülit gibi bakteri veya mantarlardan kaynaklanan birçok deri enfeksiyonu türünü önler.

Hindistan cevizi yağının doğrudan cilde uygulanması, bu mikroorganizmaların büyümesini önleyebilir. Bunun nedeni hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık %50’sini oluşturan ve zararlı mikroorganizmalarla savaşabilen laurik asit içeriğidir. Bir çalışmada, 30 çeşit yağ asidinin 20 farklı bakteriye karşı antibakteriyel özellikleri test edilmiştir. Laurik asidin bakteri üremesini engellemede en etkili olduğu bulunmuştur. Başka bir test tüpü çalışması laurik asidin, inflamatuar akne gelişimine yol açan bir tür bakteri olan Propionibacterium acnes’ı öldürebileceğini göstermiştir.

Ayrıca, kaprik asit, daha az miktarda olmasına rağmen, hindistancevizi yağında bulunan başka bir orta zincirli yağ asididir. Laurik asit gibi, kaprik asidin de etkili antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bir test tüpü çalışması hem laurik hem de kaprik asidin bakterileri etkili bir şekilde öldürdüğünü göstermiştir.

ÖZET:
Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri bakteri ve mantarları etkili bir şekilde öldüren antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağı Enflamasyonu Azaltabilir

Kronik enflamasyon, sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzema gibi birçok farklı cilt hastalığı türünün ana bileşenidir.

İlginç bir şekilde, hindistan cevizi yağı, anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir. Bir çalışmada, araştırmacılar farelerin iltihaplı kulaklarına hindistan cevizi yağı uygulamışlar. Hindistan cevizi yağının sadece antienflamatuar bir etkisi olduğu tespit edilmekle kalmayıp, aynı zamanda ağrıyı da hafiflettiğini bulmuşlar.

Dahası, hindistan cevizi yağı antioksidan etkisiyle iltihaplanmayı iyileştirebilir. Bununla birlikte, bu çalışmalara dayanarak, hindistan cevizi yağı, tüketildiğinde veya cilde uygulandığında iltihabı azaltma üzerinde büyük bir potansiyel gösterir.

ÖZET:
Hayvan çalışmaları, hindistancevizi yağının, antioksidan durumunu iyileştirerek ve oksidatif stresi azaltarak iltihabı hafifletebileceğini göstermiştir.

Hindistan Cevizi Yağı Akne (Sivilce) Tedavisine Yardımcı Olabilir

Bazıları hindistan cevizi yağının gözenekleri tıkadığını düşünüyor olsa da, kayda değer araştırmalar sivilce tedavisinde yardımcı olabileceğini gösteriyor. Akne, enflamatuar bir durumdur ve tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğu, enflamasyonu hedefleyerek ve azaltarak çalışır. Hindistan cevizi yağı ve bileşenleri vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, sivilcelerin tedavisinde de yardımcı olabilir. Pek çok çalışma, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin neredeyse yarısını oluşturan laurik asidin, akneye bağlı bakterileri öldürdüğü gösterilmiştir.

ÖZET:
Hindistan cevizi yağının ve bileşenlerinin anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri aknenin tedavisinde yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Kuru Ciltleri Nemlendirir

Sivilce ve iltihaplanma üzerindeki etkilerine ek olarak, cildinize hindista ncevizi yağı uygulamak da cildinizi nemli tutar.

Hafif ila orta derecede kuru cildi olan hastalarda yapılan bir çalışmada hindistan cevizi yağının, kuru cildi tedavi etmek için sıklıkla kullanılan petrolden elde edilen bir tür yağ olan mineral yağı ile etkileri karşılaştırılmıştır. İki haftalık çalışma, hindistan cevizi yağının cilt nemlendirmesini önemli ölçüde artırdığını ve mineral yağı kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Ayrıca pullu, kaşıntılı kızarıklıklar ile karakterize bir cilt hastalığı olan egzamayı tedavi etmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Egzamalı 52 erişkinde zeytinyağı ve hindistan cevizi yağının etkilerini karşılaştıran bir araştırma, hindistan cevizi yağı uygulamasının egzema tedavisine yardımcı olmasının yanı sıra kuruluğun azalmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Cildinizi nemli tutmak, bakterileri dışarıda tutmak, yaraların iyileşmesini teşvik etmek ve genel cilt bütünlüğünü korumak için bir bariyer olarak yardımcı olabilir.

ÖZET:
Hindistan cevizi yağı etkili bir nemlendirici olabilir ve kuru cilt ve egzama tedavisinde yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı, Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Çeşitli araştırmalar, hindistan cevizi yağının da yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hayvanlarda yapılan bir çalışma, cilde uygulanan hindistan cevizi yağının yara iyileşmesini nasıl etkilediğine baktı. Yaraların, işlenmemiş hindistan cevizi yağı ile tedavi edilmesinin iyileşmeyi hızlandırdığını, antioksidan durumunu iyileştirdiğini ve yara iyileşmesinde yardımcı olan önemli bir protein olan kollajen seviyelerinin arttığını buldu.

ÖZET:
Hayvan çalışmaları, hindistancevizi yağının yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Aniden Çıkan Sivilcelere Çözüm

Mustafa

Siyah nokta ‘dan kurtulmak için 9 ipucu

Mustafa

Detoks nedir?

Mustafa

Bir yorum yap