1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Hızlı kilo vermek sağlıklı mı?

Hızlı kilo vermek sağlıklı mı?

Hızlı kilo vermek

Kilo vermek herkes için kolay olmayabiliyor. Hepimizin bildiği üzere, kışın alınan kilolar yaz tatili yaklaştıkça daha büyük sorun haline geliyor. Bu sorunlar ise hızlı kilo vermek gibi diyetlere ve programlara yönelimleri arttırıyor. Hele ki metabolizma hızı konusunda şanssız iseniz başka çarenizin olmadığını düşünebilirsiniz. Neden kilo verirken zorlanırız? “Su içsem yarıyor”, “hiç bir şey yemediğim halde kilo alıyorum” gibi lafları eminim duymuşsunuzdur. Bunlar yanlış diyetler ve beslenme alışkanlıkları neticesinde vücuda kazandırılan kötü özelliklerdir ve bu gibi kötü özelliklerden arınmak sizin elinizde.

Beslenme konusunda yapılan yanlışlıklar!

Beslenme konusunda yapılan yanlışlar arasında en başta gelenlere bir göz atalım. İlk olarak kahvaltı etme alışkanlığınız yoksa 1 adım geride başlıyorsunuz. Çünkü vücudun günlük besin ihtiyaçlarının bir çoğu kahvaltı öğününde alınır ve bu öğünü es geçmek vücut için fazlasıyla yorucu ve yıpratıcı olacaktır. Uzun süre aç kalmak bir bakıma olması gereken bir şey. Önemli olan hangi saatler arasında aç olduğunuzdur. Günlük işleriniz sırasında aç olup uyumadan karnınızı doyuruyorsanız, bir diğer hataya düşmüş oluyorsunuz. Çünkü uyurken vücudunuz onarım halindedir. Dolu bir mide ise uykuya geç dalmanıza sebep olacaktır. Bunun yanında onarıma sıra gelmeden önce midenin sindirimini tamamlamış olması gerekmektedir. Sindirim süresi ise yediğiniz besine göre 2 ile 5 saat arasında sürebilir. 7 saat uyumuş iseniz, geçmiş olsun uykunun büyük çoğunluğunu sindirime harcadığınız için uykunuzdan verim alamadan uyanmışsınız demektir. Öğün atlamadan, tek düze beslenmeden ve gece yemek yeme alışkanlığınızı kontrol altına alarak kilo verme problemini kısmen çözmüş olursunuz. ‘’1 haftada 4 kilo 5 kilo vermek çok kolay’’ gibi başlıklar altında satılan diyet ya da takviye gıdaların vücudunuzda yarattığı etkiler ise sanılandan daha büyük hasarlar oluşturabilir.

En başta, hızlı kilo vermek bizim için sağlıklı bir yol değil, bu konuda anlaşmalıyız. Çünkü vücudun enerji depolarını doldurması sizin beslenmenize bağlıdır. Yetersiz beslenme ile vücutta kas dokusunda bulunan proteinler yıkıma girer. Vücut için yağlar hızlı kullanılabilen enerji kaynakları değildir buda proteine yönelim sağlar. Sonraki aşamada sıvı kaybı başlar ve bunlar sizi fiziksel kuvvet anlamında yıpratmaya başlar. Tartı zayıfladığınızı söylese de yağlarınız hala duruyordur.

Dolayısıyla 1 haftada 4 kilo verdiren diyetlere yönelmeden önce beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz ve nerede hata yaptığınıza göz atmanız en sağlıklı yol olacaktır. Bedeninizin bir düzene ihtiyacı olduğunu ve atladığınız öğünlerin kilo vermenizi zorlaştıracağını unutmayın. Tekrar söylüyorum, tartıdaki değerlere değil aynadaki görüntünüze bakın.

 

Sağlıklı ve doğru bir şekilde kilo vermek için yayımlanmış yazılarımıza göz atabilirsin. 

ÖNERİ:Göbek Eritmek Üzerine Gerçekler

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap

  Yorumlar (5)

  1. admin_avatar

   ama kilolardan en hızlı şekilde nasıl kurtulabilirim ne yapmam lazım?

   • intersect_avatar

    Kilo vermek aldığınız ve harcadığınız kalori miktarına göre belirlenir. Ne kadar az kalori alıp ne kadar çok kalori yakarsanız kilo verme işlemini hızlandırırsınız.

  2. admin_avatar

   Hızlı kilo vermek, kas kaybına neden olur. Önemli olan kas kaybetmeden yağ yakmak. Bol bol protein alıp karbonhidrat alımından kaçınıyorum.Uzun vadede sağlıklı 4-5 kilo vericeğimi düşünüyorum.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir