Sağlık

İlaçsız Ateş Düşürme Yolları

Ateşinizi varsa ve ilaçlara erişiminiz yoksa, ateşinizi azaltmak için tıbbi olmayan bir yaklaşıma gidebilirsiniz. İlaç kullanmadan ateş düşürme için birden fazla yol bulunuyor.

Burada, ateşinizin düşürülmesinin, hastalığınız altında yatan sorunu veya hastalığı tedavi etmenize yardımcı olamayacağına dikkat etmek önemlidir. Aslında, vücudunuz enfeksiyonla savaşmaya çalışırken ateşiniz olur. Ancak, ateş çok yüksekse ateş düşürme çok önemlidir. Çok susuz veya rahatsız hissetmemek için bol bol su içmeye özen gösterin. Aşağıda verilenler, evde deneyebileceğiniz birkaç yöntemdir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İlaçsız Ateş Düşürme Yolları

İlk yapabileceğimiz şey çoğu kişinin bildiği gibi alına soğuk ve nemli bir bez koymak. Bu tedaviyi uygularken yatar pozisyonda olduğunuzdan emin olun.

İkinci yaklaşımınız, bir sünger veya bez ile ılık su banyosu yapmak olmalıdır. Su buharlaşması cildi serin bırakır ve ateşi düşürür. Bu amaçla soğuk su kullanmak iyi bir fikir değildir. Soğuk su, titremenize neden olur ve bu da ateşinizi daha da artırabilir. Aynı şekilde, alkol zehirlenmesine veya sıcaklık artışlarına neden olabileceği için ovma alkolü kullanmanız önerilmez.

Bol miktarda sıvı almaya dikkat edin. Örneğin, içerden gelen sıcaklığı azaltmak için yoğurt tercih edebilirsiniz. Hidrasyon vücudunuzun soğumasına yardımcı olur.

Ayrıca serinlemek için bir fan kullanabilirsiniz. Ancak, havanın çok soğuk olmadığından emin olun. Bu nedenle, ayarları düşük tutmak önemlidir. Hava, yüzünüze doğrudan üflemek yerine etrafınızdan dolaşmalıdır.

Ateşiniz varken üst üste kıyafetler giymeyin. Bu, derinizden ısı kaybetmenize yardımcı olur. İnce tabakalı giyseler tercih edilebilir. Titreme başlarsa, tekrar daha iyi hissedene kadar üzerine bir battaniye alabilirsiniz. Ancak battaniyenin sıcak olduğundan emin olun.

İçerideyseniz, yer serin olmalı. Dışarıdaysanız, bir ağacın gölgesinde kaldığınızdan emin olun.

Burada çocuğunuzun 3 aylıktan küçük olması durumunda derhal doktora başvurmanız gerekir. Bebeğinizin yaşı 3 ayın altındaysa ve ateşi 38.5 derece veya altındaysa, bir doktora ihtiyacınız vardır. Öte yandan, 6 aydan daha eski ise, sıcaklığı 39 derece ise doktora yardımına ihtiyacınız vardır.

Çocuğunuzun yaşından bağımsız olarak, özellikle mor lekeler veya nefes alma zorluğu gibi başka semptomları varsa doktora gitmek isteyebilirsiniz. Genel olarak, bu semptomlar bakteriyel bir enfeksiyonun belirtileridir. Bu durumda doktora başvurmak dışında hiçbir şey yapamazsınız.

Uzun lafın kısası, bazı nedenlerden dolayı tıbbi yardım alamıyorsanız, bu yaklaşımlar ile ateşinizi düşürebilirsiniz

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

7 Hareket ile Full Body Antrenmanı

Mustafa

Sağlıklı yaşam ipuçları

Mustafa

Detoks Banyosu Nedir?

Bahadır

Bir yorum yap