Sağlık Yaşam

İş yerinde sağlıklı yaşam

işyerinde sağlıklı yaşam

Sekiz saat aynı sandalyede ve bilgisayar başında, bu rutini haftada 5 gün uygulamak vücudunuzda bazı sıkıntılar doğurabilir. İş yerinde sağlıklı yaşam yazımızda sıklıkla karşılaşılan göz yorgunluğu, boyun ağrısı ve alınan atıştırmalıklarla artan fazla kaloriler üzerine yoğunlaşıp bunlardan kurtulmak için öneriler sunacağız.

Sağlıksız atıştırmalıklardan kaçının

Çalışırken masanıza yer alan atıştırmalıklara dikkat edin. Atıştırmalıklar farkedilmeden tüketildiğinde günlük diyetinize birkaç yüz kalori ekleyebilir ve gün geçtikçe sizi istenmeyen kilolar ile karşı karşıya bırakabilir.

Dawn Jackson, “Unutmayın gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Masanızın etrafında bu gibi atıştırmalıklar bulundurmayın. Eğer iş arkadaşlarınızın masalarının üstünde bu tip atıştırmalıklar varsa onların masalarına yaklaşmayın, böylece bu günaha dahil olmayın.” “Bir mola ver, temiz hava al. Eğer çok aç hissediyorsanız, masanızda kiraz veya üzüm gibi bir meyveler bulundurabilirsiniz.” diyor.

Ofiste sizden başka sağlıklı yaşama dikkat eden arkadaşlarınız varsa bir araya gelin ve ofis olarak toplanıp sağlıksız atıştırmalıklar yerine sağlıklı gıdalar alarak ofiste tutabilirsiniz.

Su için

Masanızda veya yanınızda her zaman su bulundurmayı ihmal etmeyin. Çünkü bir işe yoğunlaşınca insanlar su içmeyi unutuyor ve gün içindeki su ihtiyacını başka içeceklerden karşılıyorlar. Buda vücudun hidrasyon olmasını engelliyor. Günde en az 8-10 bardak su için. Su içmek insanlar için çok ciddi öneme sahip bunu sakın unutmayın.

Kendinize ait bir su şişesi alın. Ne kadar su tükettiğinizi bu şişe sayesinde ölçebilirsiniz. Bir başka ipucu ise telefon veya bilgisayarınıza alarm kurun. Böylece sürekli su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

Küçük egzersizler yapın

İş yerinde çalışırken kalkıp egzersiz yapamayacağınızı biliyoruz. Kastetmek istediğimiz küçük molalar vererek, çalıştığınız yerden kalkıp yürüyün. Bu hem bir egzersiz vazifesi görüp hemde stresinizi azaltacak. İşten dönerken servisle evinizden biraz uzak bir yerde inin ve evinize kadar 30 dk. yürüyün. Bu gerçekten sizi rahatlatacak bir etkinlik.

En önemli nokta ise asansör kullanmayı bırakın ve bundan sonra merdiven kullanın.

Ne yediğiniz yanında ne kadar yediğinize de dikkat edin

Sağlıklı gıdalar ile beslenmek önemli bir artık ama daha önemli nokta ise hangi gıdayı tüketiyorsak tüketelim aldığımız porsiyon miktarına dikkat etmeliyiz. İş yerinde genellikle ne yiyeceğimiz kendimiz seçemeyiz. Bu yüzden yemekhaneden yemek alırken alacağınız porsiyonlara dikkat etmelisiniz. İsterseniz pizza gibi karbonhidrat ağırlıklı besinler bile tüketebilirsiniz. Önemli olan ne kadar tükettiğiniz.

Boyun ağrılarına dikkat

Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsüne göre boyun uzun süre sabit, garip bir pozisyonda tutulduğunda oluşan gerginlik, boyn sendromunu (TNS) ortaya çıkabilir.

Cornell Üniversitesi’ nde ergonomi profesörü Alan Hedge, “Boynunuzun boynunuzun uzun süre bir tarafa eğilmediğinden emin olun.” diyor.

Gözünüzde yorulur

Göz yorgunluğu, bir bilgisayarın önünde uzun süre kalan kişilerin karşılaşılabilecekleri başka bir sorundur. California Üniversitesi’ne göre bu durum baş ağrısına, odaklanma zorluğuna ve ışığa karşı daha fazla duyarlılığa neden olabilir.

Göz yorgunluğunu önlemek için ekranın gözünüze olan uzaklığı, bir kol uzunluğunda fazla olmalıdır. Ayrıca, ekranınızda bulunan yazıları rahatça okumalısınız.

Ekranınızı bir kolun uzağından okuyamıyorsanız, bilgisayarınızdaki yazı tipi boyutunu artırmanız gerekebilir.

Not:

Bunların dışında en önemli şey kendinizi bilmenizdir. Sizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Limitlerinizi biliyorsunuz ve işinizi yaparken bu limitlerinizi unutmadan yapabileceğinizin en iyisini yapın. Unutmayın hiç bir şey sizden daha önemli değil.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Stres İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Bahadır

Nasıl Hızlı Kilo Verilir: 3 Basit Adım

Bahadır

Papatya Çayı Faydaları

Bahadır

Bir yorum yap