Fitness

İyi Bir Duruş Nasıl Olmalı ? Faydaları Nelerdir ?

iyi bir duruş nasıl olmalı

İyi bir duruşa sahip olmak sağlıklı kalmanın önemli bir parçasıdır. Kemiklerinizde ki sırt ağrısı ve erken aşınmayı önlemenize yardımcı olur, akciğer performansını artırır ve daha pek çok faydası bulunur. Bu yazıda, sağladığı birçok yararı açıklamadan önce iyi bir duruşun nasıl olmalı, bunu açıklayacağız.

İyi bir duruş nasıl olmalı ?

Duruş, otururken, ayakta dururken ve uzanırken vücudunuzun aldığı biçimdir. İyi bir duruşa sahip olmak, bedeninizi en iyi şekilde konumlandırmaktır; bu sayede vücudunuzun kasları ve eklemleri daha az zorlanır.

Vücudunuzun doğal şekline mümkün olduğunca yakın olmasını gerekir. Yani, eğer oturuyorsanız, bunun anlamı şudur:

  • Çeneni dik tut ve ileriye bak
  • Omuzlarını geride tut (eğri değil)
  • Dizlerinizi dik açılı tut
  • Ayaklarını yerde düz tut
  • Sırtınızın düz durmasını sağlayın.

İyi bir duruş ile oturmak, kas gruplarınıza daha eşit ağırlık dağıtır – boyun, omuz ve sırt ağrısından kaçınmanıza yardımcı olur. Ayrıca, daha uzun süre konforlu bir şekilde çalışmanıza ve ciddi uzun vadeli sağlık sorunlarından kaçınmanıza da olanak tanır.
Bel desteği olan bir sandalyeye sahip olmak, iyi bir duruş pozisyonu elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsin: 20 Dakikalık Dik Duruş Egzersizi

iyi bir duruş örneği

İyi bir duruşun faydaları nelerdir?

Bu yazımızı da okuyabilirsin: Dik Duruş İçin 3 Yöntem

1- Gelecekteki sağlığınızı korur

İyi bir duruşa sahip olmak, eklem yüzeylerini anormal aşınma ve yıpranmaya karşı koruyarak eklemlerin doğru şekilde hizalanmasını sağlar. Aşınma ve yıpranmayı önleyerek, artrit ve postural kamburluk dahil çeşitli hastalık riskinizi azaltabilirsiniz.

2- Nefes almayı kolaylaştırır

Diyafram, solunumdan sorumlu olan büyük bir kastır. Diyafram hareket ettiğinde toraksın içinde ne kadar basınç olduğunu değiştirir – bu da havanın akciğerlere girip çıkmasına neden olur.

Postür nefes almayı etkiler çünkü diyaframın hareket etmesi gereken alanı değiştirir. Bir sandalyede ya da yürürken eğilirseniz, diyafram derin nefes almanızı önleyerek kolayca daralabilir ya da genişleyemez. Duruşunuzu düzelttikten hemen sonra, nefes almanın ne kadar kolay olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bu, nefes almakta sağlık sorunu yaşayan herkes için özellikle faydalıdır

3- Sırt ağrısını önlemeye yardımcı olabilir

İyi bir duruş geliştirmek stresli kasların neden olduğu bel ağrısını ve zayıf eklem hizasını ortadan kaldırabilir. Bunu, tüm vücuda ağırlık yayarak kaslara ve eklemlere binen yükü azaltarak yapar. Belirli kasların veya eklemlerin fazla çalışmamasını veya hasar görmemesini sağlar.

Zaman geçtikçe, iyi bir duruşa sahip olmak, omurganızın hizasını iyileştirir, bu da sırtınızın durumunu iyileştirir ve sırtın yaralanma riskini azaltır. Fıtıklaşmış disklerden, kas gerilmelerinden veya diğer sırt problemlerinden muzdarip olma ihtimaliniz daha düşük olacaktır.

4- Fiziksel performansınızı geliştirir

İyi duruş, daha fazla kas grubunun kullanılmasını gerektirir. Bu sadece tek bir kasın gerilme olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda genel fiziksel performansta iyileşmeye de yol açar. Kasları daha dengeli tutma yeteneğine sahip olmak, günlük aktiviteler ve yaptığınız tüm sporlar sırasında daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır.

5- Çekirdeği güçlendirir

Oturma pozisyonunuzda halihazırda iyileştirmeler yaptıysanız, karın kaslarınızın daha meşgul olduğunu fark etmişsinizdir. Karnınız, vücudunuzu sabit tutarken sırt kaslarınızla “yükü paylaşıyor” olacaktır. Duruşunuzu ne kadar iyileştirirseniz, çekirdeğiniz o kadar güçlenir, böylece omurganızın hizasını iyileştirir, sırt kaslarınızdaki stresi azaltır ve hareketliliğinizi arttırır.

6- Daha çekici görünmeni sağlar

Hiç bir talk show’da bir oyuncu gördünüz mü? Duruşunun ne kadar kusursuz olduğunu fark ettiniz mi? Aktörler ve aktrisler iyi bir duruşa odaklanırlar çünkü görünüşlerini ne kadar etkilediğini bilirler. Koltuğunda oturarak ve çenelerini dik tutarak ortamda ki izleyiciler için çok daha güzel veya yakışıklı görünürler. Duruşunuzu geliştirirken aynı avantajları elde edeceksiniz.

7- Sindirim sistemini destekler

İyi bir duruşla oturmak veya ayakta durmak, iç organlarınızın doğal pozisyonda olmalarını sağlayacaktır. Bu da, vücudun yiyecekleri sindirmesini ve kan dolaşımını korumak gibi diğer önemli işlevleri yerine getirmesini kolaylaştırır.

8 -Ruh halinizi iyileştirebilir

San Francisco Üniversitesi’nden araştırmacılar, iyi bir duruşa sahip olmanın bir kişinin ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini keşfetti. İyi bir duruşun aynı zamanda enerji seviyelerini arttırabileceğini ve depresyon gibi akıl hastalıkları riskini azaltabileceğini buldular.

Duruşunuzu iyileştirmek, sağlığınıza ve yaşam tarzınıza şaşırtıcı faydalar sağlayabilir. İyi bir duruş geliştirmekle ilgileniyorsanız, bir masör veya pratisyen hekim ile görüşebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuabilirsin: Postür – Doğru oturma pozisyonu

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Günün Hangi Saatinde Egzersiz Yapılmalı

Bahadır

Orta Seviye Antrenman Programı

Mustafa

Başlangıç Full-Body Antrenmanı

Mustafa

Bir yorum yap