Uyku Yaşam

İyi Bir Gece Uykusu Almanın 7 Yolu

gece uykusu problemi

Gece alınan güzel bir uyku, ertesi sabah dinlenmiş olarak uyanmanız ve gününüzün iyi geçmesi için önemlidir. Sadece dinlenme değil sağlığınız içinde oldukça yarara sahiptir. Bir kaç örnek verecek olursak, karar verme mekanizmanız, egzersiz yapmaya hevesli olma ve strese karşı koyabilme uyku kalitenize bağladır. Uykuya dalmak buzdağının görünen kısmıdır. Asıl önemlisi daldığınız uykunun nasıl en iyi verimi vereceğidir.

Nasıl daha iyi gece uyku alırsınız?

 

1 – Egzersiz yapın

Uzmanlar, egzersiz yapmanın, daha kaliteli uyku alma üzerinde etkili olduğunu söylüyorlar. Egzersiz yapmak ve uyku kalitesi arasındaki bağı tam olarak çözememiş olsalar da, bunun iki faktöre bağlı olduğunu düşünüyorlar. İlk olarak, egzersiz sizi fiziksel olarak yorduğu için vücut daha çabuk dinlenme moduna geçmek isteyecektir. İkincisi de, egzersiz yaparken stresi azaltan ve sizi daha iyi hissettiren endorfinler salgılanıyor, bu da daha kaliteli uyku almanıza yardımcı oluyor.

2- Yattığınız yeri iyileştirin

Her hafta çarşaflarını değiştiriyor musun? Aynı şekilde yastık kılıflarını? Bunları yapıyor olabilirsin ama uzmanlar, sadece çarşaf ve yastık kılıfı değil, 18 ayda bir yeni bir yatık almanızı öneriyor. Yatığın şekli zamanla bozulur ve siz fark etmesenizde fiziksel olarak yetersiz gelmeye başlar. Bu yüzden uzun süredir değiştirmediyseniz, en kısa sürede değiştirmeye bakın. Aynı zamanda her yedi yılda bir yeni yatak almanızıda öneriyorlar. Alacağınız yatak mutlaka size uygun olmalı. Buna göre deneyip almanızı öneriyorlar.

3- Kestirme uykudan kaçının

Gün içerisinde ara ara yapılan o 20-30 dakikalık uykular hepimizi ayakta tutuyor ama bu minik uykular, gece kaliteli bir uyku almamızı engelliyor. Yinede kaçınamazsanız, olmazsa olmazım diyorsanız. Bunun süresini çok uzun tutmamaya özen gösterin.

4- Düzenli uyku saatiniz olsun

Her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak, sirkadiyen ritmlerinizi düzenlemenize yardımcı olur. Biz ne kadar farkında olmasakta vücudumuz, davranışlarımıza göre biyolojik saatini düzenliyor. Düzenli bir uyku saatiniz olduğu zaman, vücut buna alışır ve buna göre hareket etmeye başlar. Bir uyku programınız olduğunda, vücudunuz zamanlamayı ve hazırlamayı öğrenir. Sirkadiyen ritminizi karıştıran ve sizi daha da yorgun hissetmenizi sağlayan, uykuyu erteleyen davranışlarından uzak durmaya çalışın.

5- Uyuyacağınız ortamın derecesi düşük olmalı

İster yaz, ister kış olsun mümkün olduğu kadar serin bir odada uyumaya özen gösterin. Oda sıcaklığı 18-20 derece olmalı. Bu derecelerde metabolizmayı düzene sokan kahverengi yağ hücreleri artıyor. Aynı zamanda serin hava daha kesintisiz bir uyku almamıza neden oluyor.

6- Karanlık ortamda durun

Işıklı bir ortam melatonin hormonu üretimini yavaşlatır. Melatonin hormonu sirkadiyen ritim üzerinde büyük etkiye sahiptir. Daha huzurlu bir kafada olmanızı sağlar. Bu yüzden geceleri ışıkları kapatıp, telefon ve bilgisayardan da uzak durmalıyız.

7- Öğleden sonra kahve tüketmeyin

Kahvedeki kafeinin uyku üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. İçilen bir kahvenin içindeki kafein vücutta 8 ila 10 saat kadar kalabilir. İyi bir gece uykusu almak istiyorsanız, öğleden sonra 14:00 gibi kahve içmeyi bırakmanızı öneriyoruz. Bunun yerine enerji kazanmak için, kuru meyve karışımı yiyebilirsiniz.

 

Verdiğimiz bu yöntemleri uyguladığınızda, uyku kalitenizin arttığını göreceksiniz. Esenle kalın.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Dik Duruş İçin 3 Yöntem

Bahadır

Yoga Türleri Hakkında

Mustafa

Uyuyamıyor musun? Uyku Sorunu İçin Öneriler

Bahadır

1 yorum

Bir yorum yap