Uyku Yaşam

Kaç Saat Uyumalıyız?

Uyku saati

Geceleri sekiz saat uyku almamız gerektiği doğru mu? Tam olarak doğru denilemez. Aslında ihtiyacınız olan uyku miktarı tam olarak size özgürdür ve sekiz saat olması gibi bir şart yoktur. Çok çeşitli çalışmalara göre, büyük bir popülasyonda ortalama uyku saatinin aslında yedi saate daha yakın olduğu bulunmuştur. Uyku saati hakkında öğrenmek için okumaya devam edelim.

Bilim uyku konusunda ne diyor?

Uzmanlar, “Genel olarak konuşmak gerekirse, uygun uyku miktarı, bireyin yenilenmesine ve gün boyunca kafein ya da diğer uyarıcılara ihtiyaç duymadan uyanık kalmasına izin veren miktardır” diyorlar. “Şu anda, gece başına yedi ila dokuz saat tavsiye ediyoruz” diye de ekliyorlar.

Yapılan diğer çalışmalarda bize daha iyi aydınlatıyor. Örneğin 2002 yılında tamamlanan 20 yıllık bir araştırmada, bir çok uyku kaydı incelenmiş ve yedi saat uyuyan kişilerin sekiz saat uyuyanlardan daha fazla yaşadığı bulunmuştur. Elbette uyku tek neden olarak ele alınamaz. Fakat uzmanlar, uzun uykuların, kötü sağlığın belirtisi olduğunu düşünüyorlar.

Yine yapılan bir çalışmada, 70 yada daha yaşlı kadınlarda uyku düzeyleri incelendi. Dokuz saat ya da daha fazla uyumak, beş saat ya da daha az uyumak kadar zararlıydı. Yine bu araştırma sonucuna göre en verimli uyuma saati yedi saat olarak belirlendi.

Bilim adamları, 7-8 saatten fazla uyuyanların mutlaka bu saati geriye çekmeleri, gerekirse zorla uyanmalarını ve vücutlarını buna alıştırmalarını öneriyorlar.

Tüm söylenenler, yinede en uygun uyku miktarını genelleştiremez. Yapılan çalışmaların çoğu, uyku problemi yaşayan insanlar üzerinde yapılmıştır. En uygun uyku saatininizi deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz.

Uyku ihtiyacınızı nasıl bulursunuz?

İhtiyacınız olan uyku miktarını azaltmanın bir yolu yoktur. Büyük ölçüde genetiğimize bağlıdır. Uyku ihtiyacını en kolay şekilde belirlemek için tatilde olduğunuz bir zamanı değerlendirin. Her gece aynı saatte yatarak birkaç gün alarmsız uyanmayı deneyin. Bu yöntemi haftasonu tatilinde değil de bir haftalık bir tatilde deneyin.

Ancak kendinizi en iyi hissettiğiniz uyku saati 9 saat ise bunuda indimenizi önermiyoruz. Vücudunuzun en iyi toparlandığı uyandığınızda kendinizi enerjik hissettiğiniz ve gün boyuda aynı enerji düzeyinde devam edebildiğiniz uyku saati sizin için en uygunudur.

Fitness ya da herhangi bir spor ile ilgilenen kişilerin. Aktif doku onarımı ve protein sentezi için fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Vücudunuzu çalıştıktan sonra esas kazanımları dinlenirken elde ediyorsunuz. Bu yüzden uyku spor yapanlar için çok önemlidir.

ÖNERİ: İyi Bir Gece Uykusu Almanın 7 Yolu

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kahve ve Nikotin Anksiyetenizi Arttırabilir mi?

Bahadır

İş yerinde sağlıklı yaşam

Mustafa

Asperger Sendromu

Bahadır

Bir yorum yap