Sağlık

Kafeinsiz kahve

Giriş

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Pek çok kahve içmek kafein içeriğinden daha fazla zihinsel uyanıklık ve enerji kazanırken, bazıları kafeinden kaçınmayı tercih eder.Kafein duyarlılığı olan veya kafein alımını, kafeinsiz veya kafeini azaltmayı düşünenler için kahve, lezzeti tamamen tatmadan vazgeçmek istemezseniz harika bir alternatif olabilir. Ancak, kafeinsiz, hala kafein bulundurur.Bu makalede kafeinsiz kahve nasıl yapıldığını ve kafeinsiz çayın ne kadar kafein tutabileceğini inceledik.

Kafeinsiz Kahve Nedir?

Kahve tamamen kafeinsiz değildir.

USDA düzenlemeleri, kafeinsizin paketin kuru bazında yüzde 0,10 oranında kafein değerini geçmemesini öngörürken, demlenmiş düzenli ve kahve gösterimleri arasındaki karşılaştırmalar kafeinsizin kafeinin en az% 97’sine sahip olduğunu göstermektedir.

Bunu perspektife koymak için, 180 mg kafein içeren bir ortalama 12 ons (354 ml) fincan kahve, kafeinsiz halde yaklaşık 5.4 mg kafeine sahip olacaktır.

İçindeki kafein içeriği, bakla türüne ve kafeinsizleştirme işlemine bağlıdır.

Kahve çekirdekleri, tipik olarak, kahve çekirdeklerinden kafein çekmek için su, organik çözücü veya karbondioksit kullanarak üç yöntemden biriyle yapılır.

Tüm yöntemler, kafein çözülünceye kadar veya çekirdeklerin gözenekleri açılıncaya kadar yeşil kahve çekirdekleri, kavrulmuş kahve çekirdeklerini ıslatır veya buharlaştırır. Oradan, kafein ayıklanır.

İşte her yöntemin kısa bir açıklaması ve kafeinin nasıl çıkarıldığı:

Solvent bazlı işlem: Bu yöntem, kafeini ekstrakte eden bir çözücü oluşturmak için metilen klorür, etil asetat ve sudan oluşan bir kombinasyon kullanır. Ne kimyasal buharda kahvede bulunur.
İsviçre su süreci: Bu, kafeinsiz kahve içmenin tek organik yöntemidir. Kafein çıkarmak için ozmosa dayanır ve% 99,9 kafeinsiz ürünü garanti eder.
Karbondioksit prosesi: En yeni yöntem, kafeinleri çıkarmak ve diğer aroma bileşenlerini sağlam bırakmak için doğal olarak bir gaz olarak kahve içinde bulunan bir karbondioksiti kullanır. Verimli olsa da, aynı zamanda pahalı.

Kafein Kahvesinde Ne Kadar Kafein Var?

Kafein içeriği muhtemelen kahvenizin bulunduğu yere göre değişir. Çalışmalar neredeyse tüm kafeinsiz kahve türlerinin kafein içerdiğini göstermiştir.

Ortalama olarak, bir 8-ons (236 ml) fincan kafeinsiz kahve, 7 mg’a kadar kafein içerirken, bir fincan normal kahve 70-140 mg’dır.

7 mg kafein bile düşük gibi görünse de, böbrek hastalığı, anksiyete bozuklukları veya kafein duyarlılığına bağlı olarak alımını azaltması önerilmiş olanların endişesi olabilir.

Duyarlı bireyler için, az miktarda kafein bile, ajitasyon, anksiyete, kalp atım hızı ve tansiyonu arttırabilir.

Araştırmacılar, 5-10 bardak kafeinsiz kahve içmenin kafein miktarının 1-2 bardakta düzenli kafeinli kahve içerdiğini öne sürüyorlar.

Böylece, kafeinden kaçınanlar dikkatli olmalıdır.

Sağlık Adresin

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Akdeniz Diyeti Nedir?

Bahadır

Yorgunluktan kurtulma ipuçları

Mustafa

Glutensiz yazıları güvenilir mi?

Mustafa

Bir yorum yap