Kahvaltı Tarifler

Kahvaltılık tarifler : Kalorisi düşük 5 yiyecek

kahvaltılık tarifler

Kilo vermek isteyenler için kahvaltı çok önemli bir öğündür. Araştırmalar, düzenli kahvaltı yapanların daha zayıf olma eğiliminde olduklarını ve diyet yapanların kilo vermede daha başarılı olduklarını göstermektedir. Kilo vermenize yardımcı olmak için kahvaltılık tarifler listemizin içindeki bu 5 kalorisi düşük yiyeceği mutlaka kahvaltılarınızda tüketin.

1. Ahududu

kahvaltılık tarifler

Bir bardak ahududu, 8 gramlık bir lif verir (bu, bir fincan çilekte bulunan lifin iki katıdan daha fazladır ve bir miktar fasulye ile aynı miktardadır). Journal of Nutrition’ da yayılanan son araştırmalar, kilo alımını önlemek ve kilo vermeyi hızlandırmak için daha fazla lif tüketimini önermektedir. İki yıllık bir çalışma boyunca araştırmacılar, 8 gram lif tüketimi ile 2,25 kilogram için fazladan 1000 kalori yakıldığının sonuçlarına ulaştı.

2. Yulaf ezmesi

kahvaltılık tarifler

Yulaf ezmesi kilo vermede çok büyük bir yardımcıdır. Birincisi, lifle doludur ve sizin daha doygun hissetmenizi sağlar. İkincisi, yapılan bir araştırmada, yulaf ezmesi gibi “yavaş salınımlı” karbonhidratlar yani sindirilmesi yavaş olan yiyecekler ile yapılan kahvaltıda, egzersiz yapmadan önce, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabileceği bildirilmiştir. Yavaş salınımlı karbonhidratlar kan şekerini birden yükseltmediği için daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olmanız yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

3. Yoğurt

kahvaltılık tarifler

New England Journal of Medicine’ de yayınlanan yakın tarihli bir rapor, kilo kaybını destekleyen gıdaları ortaya koydu. Yoğurt bunlardan birisi! Yoğurt yediğinizde içindeki protein size kilo kaybında ekstra bir avantaj sağlayabilir. Araştırmacılar, iki grup fareyi 11 hafta boyunca farklı sular ile besledir. Bir grup fareye peynir altı suyu proteini (doğal olarak yoğurt ve diğer süt ürünlerinde bulunan bir protein türü) içinde bulunan su ile diğer grubu ise normal su ile besledir. peynir altı suyu içen grup diğer gruba göre %42 daha az kiloda çıktı . Peynir altı suyu yiyenler fareler yüzde 7 daha fazla kas kütlesi kazandı. Ayrıca sade yoğurt tüketmek, meyveleri yoğurtlara göre gereksiz kalorileri ve şeker alımını önler. Sade yoğurt tüketemiyorsanız içine kalorisi düşük meyveler koyabilirsiniz.

4. Fıstık ezmesi

kahvaltılık tarifler

Hardvard yaptığı araştırmalarda fıstığın kilo kaybına etkisini kanıtladı. Tam buğday ekmeği üzerine bir çorba kaşığı veya iki fıstık ezmesi hem sağlıklı hem de doyurucu bir yiyecek olabilir.

5. Yumurta

kahvaltılık tarifler

Kahvaltılık tarifler listemizin favori yiyeceği yumurta karşınızda. Yumurtalar, içerdiği yüksek protein ile diyetisyenlerin daima tavsiye ettiği bir yiyecek olmuştur. Bir çalışmada, kahvaltıda yumurta yiyen kişilerin daha uzun süre tokluk hissettiklerini ve kahvaltıda karbonhidrat tüketenlere göre iki kat daha hızlı kilo verdikleri kanıtlanmıştır.

Birbirinden güzel kahvaltılık tarifler için sitemizdeki diğer tarifleri inceleyebilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kahvaltılık Tarifler : 10 Sağlıklı Smoothie

Mustafa

Sağlık Kaynağı Brokoli Çorbası Tarifi

Bahadır

Sporcu bulgur pilavı tarifi

Mustafa

Bir yorum yap