1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Kalorisi az yiyecekler : 6 Altın yiyecek

Kalorisi az yiyecekler : 6 Altın yiyecek

Green-Superfoods-Heart-600x400

Diyete başlamadan önce dikkat edilmesi gerek en önemli şeyler; yediğimiz porsiyon miktarını azaltmak, gün içerisinde içtiğimiz su miktarını arttırmak ve kalorisi az yiyecekler tüketmektir. Sağlıklı bir şekilde kilo kaybını üst düzeye çıkarmak için özellikle kalorisi az yiyecekler tüketmek ve su içmek en etkili yollardır.

Kalorisi en az 6 yiyeceği şöyle sıralayabiliriz; kinoa, chia tohumu, yeşil yapraklı sebzeler, küçük meyveler(berries), fasulye ve mantarlardır.

Peki bunları özel yapan şeyler ne?

Kinoa

Besin değeri: Kinoa’ nın en önemli özelliği vücudumuzun üretemediği 9 önemli amino aside sahip olmasıdır. Ayrıca kalorisi az ve glutensizdir. Bir porsiyon kinoa, hormon ve sindirim enzimleri üzerinde doğrudan etkisi olan, sindirime ve enerji üretimine yardımcı olan, önerilen günlük manganez miktarının yarısını içerir. Kalorisi az yiyecekler listemizin başında bulunan kinoa ayrıca arterlerde plak birikimini azaltmaya yardımcı olarak kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilo kaybına etkisi: Düşük kalorili olmasının yanı sıra 7 gram kinoa içinde yaklaşık 6 gram protein bulunur. Diğer tahıllara kıyasala 2 kat lif içerir, glisemik endeksi düşük olduğu için kan şekerini yükseltmez.Bu da onu kilo kaybı için iyi bir seçenek haline getirir.

Chia Tohumu

Besin değeri: Chia tohumlarının iki çorba kaşığı yaklaşık 10 gram lif ya da önerilen günlük lif alımının yaklaşık yüzde 40’ını sağlar. Ayrıca, magnezyum, kalsiyum ve demir de dahil olmak üzere iyi bir mineral kaynağıdır. Kalorisi az yiyecekler listemizde 2 numara olan chia tohumları  mükemmel bir kalp dostu Omega 3 yağ asitleri kaynağıdır.

Kilo kaybına etkisi: Porsiyonunda ki lif oranı çok yüksektir bu da onu sindirimi yavaş bir hale getirir. Tokluk hissi sağlar ve kilo verilmesinde yardımcı olur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Besin değeri: Lahana, marul, Çin lahanası, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi sebzeler, lif, kalsiyum ve C vitamini açısından en önemli kaynaklarıdır. Ayrıca kanserle savaşan bitkisel besin maddeleri içerirler.

Bu sebzelerin, her bireyin mikrobiyomunu oluşturan sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini desteklediği gösterilmiştir, bu da diyabet ve sindirim problemleri gibi kronik rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Farklı yeşil yapraklı sebzelerin farklı besin değerleri vardır, bu yüzden her birinin birkaç porsiyonunu dahil ettiğinizden emin olun.

Kilo kaybına etkisi: Vücudu besleme oranı yüksek, kalorisi az yiyeceklerdir ve tok hissettirmek için lif bakımından zengindirler. Bu sebzelerin bir porsiyonu 30 kaloriden azdır.

Küçük Meyveler(Berries)

Besin değeri: Bu meyveler C vitamini ve güçlü kansere karşı savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Aslında diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerirler.

Kilo kaybına etkisi: böğürtlen, yaban mersini, kiraz, goji meyveleri, çilek veya kiraz olsun, meyveler genellikle büyük miktarda su içerir, bu yüzden bir fincan çilek yaklaşık 60 kalori, onları mükemmel bir düşük kalorili tatlı veya aperatif yapar. Lif içeriği yüksek, düşük glisemik bir gıda olarak kabul edilir ve kan şekeri kontrolünde yardımcı olabilir.

Fasulye

Besin değeri: Fasulye, mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır. Yaklaşık bir fincan fasulye günlük önerilen diyet lifinin yarısını sağlar. Ayrıca magnezyum, potasyum ve demir bakımından da zengindirler. Soya fasulyesi, siyah, pinto, böbrek ve beyaz fasulye dahil olmak üzere neredeyse tüm baklagillerin sağlık yararları olduğu gösterilmiştir. Mümkünse, kendi kuru fasulyelerinizi pişirin veya düşük sodyumlu ve kalorisi az konserve fasulyeleri satın alın.

Kilo kaybına etkisi: Kalorisi az yiyecekler listemizde 5. sırayı alan fasulyeler sizi doldurarak aşırı yeme olasılığını azaltır. Zengin lifli ve düşük glisemik indeksli, bunlar kilo kaybı için idealdir. Brokoli ve turpgiller gibi fasulyeler de, sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik ederek sindirim desteği ile yardımcı olabilir.

Mantarlar

Besin değeri: Mantarlar, inflamasyonu azaltarak, kan akışını artırarak ve oksidatif stresi azaltarak koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek büyük bir riboflavin, D vitamini ve selenyum kaynağıdır.

Kilo kaybına etkisi: Mantarlanı yüzde 90’ı su ve kalori, sodyumdan oluşur , yağ ve kolesterolü düşüktür. Ortalama olarak, bir porsiyon – bir fincan – sadece 30 kalori içerir.

 

Beslenme ve diyet alanında yazılan diğer yazılara da göz atabilirsin!

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

  1. intersect_avatar

   Chia Tohumunu kesinlikle öneririm bende yulaf ezmesiyle karıştırıyorum çok iyi oluyor. Teşekkürlerr

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir