Atıştırmalıklar

Kalorisi düşük gece atıstırmalıkları

gece atıştırmalıkları

Gecenin geç saatlerinde hepimizin kafasını tırmalayan o “Acaba bir şeyler mi yesem?” düşüncesi ve ardından alınan kilolar. Bu cümle hepimizin korkusu ve gece yatağa gitmek yerine mutfağa gitmeyi tercih edenler için kalorisi düşük gece atıstırmalıkları araştırdık.

Eskilerin dediği gibi, “Kahvaltıyı bir kral gibi yiyin, bir prenses gibi öğle yemeğini ve akşam yemeğini bir evsiz gibi yiyin.” Son günlerde yapılan çalışmalar, vücudun günün değişik saatlerinde yiyeceği farklı şekilde işleyebildiğini öne sürdüğü için gece geç saatlerde yemek yemekten vazgeçmenizi tavsiye ediyor. Eğer uyumadan önce yemek yerseniz, vücudunuzun kalorileri yağ olarak depolaması daha olasıdır.

Unutmayın gece atıstırmalıkları ne yiyorsanız yiyin fakat yatmadan en az 2 saat önce yemeye dikkat edin.

Gerçekten açsanız bir şeyler atıştırın fakat gerçekten acıktığınıza emin olun. Bazen evde vakit geçirirken canınız sıkıldığında bile bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz, bunlara dikkat edin. Bir atıştırmalık yerine bir bardak bitki çayı veya zerdeçallı, tarçınlı süt denenebilir.

gece atıştırmalıkları

Eğer canınız gerçekten yemek istiyorsa, sağlıklı karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve protein almaya bakın.

Yemekten sonra doyurucu bir atıştırmalık tarifi sizlerle; Ditkoff tarafından aşağıdakilerin birleşiminden oluşur:

  • Protein (1/2 bardak Yoğurt veya bir parça peynir gibi) açlıktan korunmak için sağlıklı yağlar barındırır.
  • (1/4 fincan gibi) fındık veya bir avokado çeyreği
  • 2-3 bardak patlamış mısır deneyin (Sağlıklı yağlar kullanılmış olması önemli)

Karbonhidratlar iyi bir seçimdir çünkü insülin salınımını tetiklerler, bu da triptofanın (melatonin yapımına yardımcı olan bir amino asit) beyninize girmesine ve uyumaya katkıda bulunmasına yardımcı olabilir. Protein içeren karbonhidratın eşleşmesinin iştahı bastırıcı hormonları tetiklemeye yardımcı olacağı belirtiliyor.

Yoğurdunuzu içine elma, dut, ahududu parçacıkları atabilirsiniz. Bu hem lezzet katar hemde doyuruculuğunu arttırır. Ayrıca bunların dışında bir bardak süt içmeniz bile size tokluk hissi sağlar.

Bir diğer favori bölüm kontrollü atıştırmalıklar, listede kiraz(melatonin içeren) ve badem, kaju ve ceviz gibi kuruyemişler bulunuyor. Çünkü bunlar içerdiği magnezyum oranı yüksek besinler olduğu için, rahatlama ve uyku için faydalı. Kafeinden kaçınılmasının yanı sıra, mideyi üzecek ve kötü uyku kalitesine yol açabilen baharatlı ve yağlı yiyecekler konusunda dikkatli olun.

Gece atıştırmalık seçimini çok dikkatli yapmalısınız.

Bu, tüm yemekler için geçerli, ama gece yemekleri genellikle bir tık daha önemli. Çünkü vücudun doğal doygunluk noktasını baskılayabilir, yediğiniz şeylerin tadını çıkarma ve sonuçta aşırı yemeye neden olma yeteneğinizi azaltır. Önemli olan dengeyi bulmak değil, porsiyon kontrolü sağlamak.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yaban mersinli limonlu sağlıklı kurabiyeler

Mustafa

Yaş Hurmanın Faydaları

Bahadır

Ziron (Siron) Nasıl Yapılır?

Bahadır

1 yorum

Bir yorum yap