Egzersizler Fitness

Kalp hastaları için egzersiz

kalp hastaları için egzersiz

Fiziksel aktivite herkes için, hatta kalp yetmezliği yaşayan insanlar için önemlidir. Kalp hastaları için egzersiz yazısı hazırlarken bilimsel çalışmalar dikkate alınmıştır.

Journal of Open Heart dergisinde Ocak 2015’te yayınlanan 30’dan fazla denemenin gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere araştırma, egzersiz bazlı kalp rehabilitasyon programını takip eden kalp yetmezliği hastalarının hastaneye yatma olasılığının daha düşük olduğunu ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olduklarını göstermiştir.

Ohio’daki Cleveland Clinic’te bir kardiyolog olan David Taylor, “Egzersizlerin kronik kalp yetmezliği hastalarına yardım ettiğini biliyoruz”. “Bu çalışmalar hastaların gerçekten daha uzun süre yaşadığını göstermek için tasarlanmamış olsa da, hastaneden uzak kalmak inanılmaz derecede önemli.” diyor.

Doktorunuza danışın

Çoğu hasta, egzersiz sırasında kalp atış hızı, EKG, kan basıncı ve diğer fiziksel tepkilerin izlenebildiği doktorları tarafından bir kalp rehabilitasyon programına yönlendirilebilir. “Bu, özellikle kalp problemleri olan hastalar egzersiz yapmalarını ve sağlıklı olmarını sağlayan harika bir şey” diyor. Güney Carolina Tıp Üniversitesi’ndeki rehabilitasyon bilimleri bölümünün fizik terapisti Amy Beitel.

Ayrıca, egzersiz yapmak hastalar için ekstra motivasyon sağlar.

Kendi başınıza egzersiz yapmaya da başlayabilirsiniz. Ancak, herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuzla konuşmanın önemli olduğunu unutmayın.

Bir doktor tarafından egzersiz yapmanız uygun görüldükten sonra, anrenmanlara yavaş yavaş başlayın. Beitel, “Her gün, yavaşça zamanın uzunluğunu ve antrenmanınızın yoğunluğunu arttırmaya çalışın.” diyor.

Antrenmanın süresini veya yoğunluğunu arttırırken, uzmanlar “konuşma testi” ni kullanmanızı tavsiye eder: Eğer egzersiz yaparken bir konuşma yapamazsanız, büyük olasılıkla bırakma noktanıza gelmişsiniz demektir.

Taylor, “Hafif ila orta derecede kalp yetmezliği olan hastalar için ideal hedef, haftada beş gün 30 ila 45 dakikalık bir egzersizdir.” diyor.

Egzersiz planı yaparken dikkatli olun

Bir tür egzersizin seçimi söz konusu olduğunda, uzmanlar, hastaların en iyi şekilde yaptıkları fiziksel aktiviteleri yapmasını önermektedir, ancak yürüyüş, bisiklet veya yüzme gibi düşük etkili etkinliklere bağlı kalmak en iyisidir.

Her egzersize yaklaşık 5 dakika boyunca yürüyüş yapmak ve bazı üst vücut gerginlikleri yapmak gibi ısınmakla başlayın. Her seansın sonunda, biraz daha germe egzersizleri ile kaslarınız soğutun.

Aniden egzersiz yapmayı bırakmayın, oturma, uzanmak ya da hareketsiz durmak size baş dönmesi hissi verebilir. Egserzileri bitirmeden önce yavaşça yürüyün.

Önemli olarak, kalp yetmezliğinizin kontrol altında olmadığı zamanlarda asla egzersiz yapmamalısınız. Aşırı nefes darlığı, göğüste rahatsızlık hissi, gitmeyen çarpıntı veya artan yorgunluk da dahil olmak üzere herhangi bir kalp yetmezliği belirtisi fark ederseniz, egzersiz yapmayı bırakın ve hemen doktorunuza haber verin.

  • Şınav, mekik ve izometrik egzersizler gibi nefesini tutmayı gerektiren veya teşvik eden egzersizlerden kaçının.
  • Egzersiz yaptıktan sonra en az bir saat bekleyin. Hızlı enerji patlaması gerektiren eylemlerden kaçının.
  • En fazla enerjiye sahip olduğunuzda egzersiz yapın. Kalp yetmezliği olan çoğu insan için, bu sabah vakitleridir.
  • Bir arkadaş ya da aile üyesi ile egzersiz yapmayı düşünün.
  • İş arkadaşınız ile egzersiz yaparak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.
  • Hastaysanız veya ateşiniz varsa egzersiz yapmayın.
  • Aşırı havalarda veya yüksek nemli ortamda açık havada egzersiz yapmaktan kaçının.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

20-Dakikalık Dik Duruş Egzersizi

Bahadır

Gereğinden fazla protein alırsak ne olur?

Bahadır

Kreatin Nedir? Ne işe yarar?

Bahadır

Bir yorum yap