Sağlık

Kalsiyum nedir

kalsiyum

Kalsiyum, güçlü kemikler için olduğu kadar sinirlerin, kasların ve kalbin sağlıklı işleyişi için de önemlidir. Bazı durumlarda ek bir ihtiyaç duyulmasına rağmen, genellikle diyetinizden yeterli miktarda kalsiyum alabilirsiniz. Kalsiyum nedir ve faydaları nelerdir hepsinin cevabını bulacaksınız.

Kalsiyum ne yapar?

Sağlıklı kemikler oluşturmak ve korumak için kalsiyuma ihtiyacınız vardır. Kalsiyum, kemiklerinizdeki diğer minerallerle, fosfat gibi, yapı ve dayanıklılık kazandırır. Kalsiyum ayrıca kalbinizde, kaslarınızda ve sinirleriniz tarafından kullanılmak üzere kanınızda dolaşır.

Kalsiyum emmek için vücudunuzun D vitaminine ihtiyacı vardır. Kalsiyum alımınız ne olursa olsun, yeterli D vitamini almıyorsanız, kalsiyum emiliminde ve kemiklerinizi sağlıklı tutmanızda zorluk çekeceksiniz.

İyi kalsiyum kaynakları

Yeterli kalsiyumu elde etmenin en iyi yolu, süt ürünleriniz gibi diyetinizde yüksek kalsiyumlu yiyecekleri içerdiğinden emin olmaktır. Süt ürünleri, süt, yoğurt ve peynir en önemli kaynaklardır.

İyi kalsiyum kaynakları:

 • Tofu (fincan başına 832mg kalsiyum)
 • konserve balık (ör. 90g sardalya başına 486mg)
 • yoğurt (200g küvet başına 386mg)
 • süt (250ml fincan yağsız süt için 367mg)
 • Peynir (azaltılmış yağ peyniri dilimi başına 209mg)
 • Yeşil yapraklı sebzeler, fındık (badem gibi), tahıllar ve baklagiller de kalsiyum içerir.

Ne kadar kalsiyuma ihtiyacım var?

Hayatınız boyunca yeterli kalsiyumu elde etmek önemlidir – ancak özellikle ilk 20 yılda vücudunuz güçlü kemikler oluşturur. Yaşlandıkça ortaya çıkan kemik kaybını yavaşlatmak için yaşlandıkça yeterli kalsiyum almaya devam etmeniz gerekir.

Avustralya Diyet Yönergeleri, sağlıklı ve dengeli bir diyetin bir parçası olarak, günde 2 ila 3 öğün süt ürünleri yemenin tavsiye edilmesini tavsiye etmektedir, bu da insanların çoğu önerilen kalsiyum alımını (RDI) kullanmalarına yardımcı olacaktır.

Yeteri kadar kalsiyum alamazsam ne olur?

Diyetinizde yeterli kalsiyumu alamıyorsanız ya da düzgün bir şekilde ememiyorsanız, vücudunuz kemiklerden ihtiyaç duyduğu kalsiyumu alır. Zamanla, bu osteoporoza yol açabilen kemik yoğunluğunun kaybına neden olur.

Osteoporoz, kemiklerinizin kırılgan olmasına ve kolayca kırılmasına neden olur. Avustralya’da, özellikle 60 yaş üstü kişilerde durum çok yaygındır.

Sizde en fazla kalsiyum eksikliği ve osteoporoz riski vardır:

 • Diyetinizde yeterli kalsiyum almadığınızda
 • D vitamini seviyesi düştüğünde
 • Çölyak veya böbrek hastalığı gibi bazı tıbbi rahatsızlıklara sahip olmak
 • Steroidleri uzun süre almak
 • Bazı bitki besin maddelerinde (filate ve oksalat) yüksek diyet
 • Çok fazla kafein veya alkol tüketin.

Kalsiyum takviyesine ihtiyacınız var mı?

İhtiyacınız olan kalsiyum ihtiyacını diyetinizden almak en iyisidir. Bununla birlikte, birçok Avustralyalı yeteri kadar almaz ve bazı insanlar bir kalsiyum takviyesi almalıdır.

Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzdan tavsiye almak en iyisidir. 50 yaşın üzerindeyseniz, osteoporoz riskinizi ve kemik yoğunluğunuzun test edilmesini isteyip istemediğinizi tartışmak isteyebilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Zarar verebilecek şeker türleri

Mustafa

Postür – Doğru Oturma Pozisyonu

Bahadır

Her Gün Yumurta Yemek Zararlı mı?

Bahadır

Bir yorum yap