Sağlık

Kan bagısı

kan bagısı

Birçok insanın, tıbbi durumlarının tedavisine yardımcı olmak için düzenli olarak kan nakillerine ihtiyacı vardır. Acil durumlarda ve kanserin tedavisinde de kan gereklidir. Bu kan tedariği sizin gibi insanlardan cömert bağışlara dayanır. Kan bagısı ayrıca vücudunuzun zinde kalmasını sağlar ve sağlıklı kalırsınız.

Neden kan bagısı yapmalıyım?

Zamanlarını ve kanını gönüllü olarak bağışlayanların cömertliğine güveniyoruz.

Sağlıklı yetişkinlerin hayat kurtarmaya yardımcı olmak için kan bağışı teşvik edilir. Bu, güvenli bir kan teminini sağlamak için Dünya Sağlık Örgütü’nün yönergeleriyle uyumludur.

Her türden insan kan bağışına ihtiyaç duyar, bu da her türlü kanın gerekli olduğu anlamına gelir.

Kan grubunuza bağlı olarak, kanınızın veya tüm kanınızın çeşitli bileşenlerini bağışlayabilirsiniz.

Kan bağış nerede yapılır?

Kan bağışı merkezlerini ve Türkiye’nin her tarafındaki mobil birimleri çalıştıran Kızılay Kan Hizmetine kan bağışında bulunabilirsiniz.

Kan donör gereksinimleri

Çoğu sağlıklı yetişkin (18-70 yaş arası) Türkiye’de rahat bir şekilde kan verebilir. Ancak, kan bağışçısı olma hakkınızı etkileyebilecek bazı şeyler var. Bu, hangi iltihaplı hastalığınız varsa ve son zamanlarda seyahat ettiğiniz yerler ve hangi ilaçları kullandığınıza göre değişir.

Kızılay Kan Servisi’nin, kan bağışında bulunup bulunamayacağına karar vermenize yardımcı olacak sıkça sorulan soruların bir listesi vardır.

Türkiye’deki tüm bağışlanan kanlar için tarama süreci, kanı alan hastaların güvenliğini sağlamak için sıkıdır.

Kan bağışı süreci

Bağış yapmadan önceki gün, bol miktarda sıvı içerek ve tuzlu bir şeyler yiyerek hazırlanmanız gerekir. Kızılay Kan Servisi, kan bağışında bulunmadan önce ve yapman gerekenleri listeler.

Merkezde olduğunuzda, eğitimli personel bağışta bulunduğunuzu iki kez kontrol edecek ve kan bağışı sürecini sizinle birlikte ayrıntılı olarak ele alacaktır. Kendinizi rahat hissettiğinizden emin olun ve süreç boyunca kendinize göz kulak olun. Ayrıca bağışınızdan sonra size içecek ikramları sağlarlar.

Türkiye’de kan bağışlamak son derece güvenli ve çoğu insan daha sonra kesinlikle iyi hissediyor. Bununla birlikte, bazen hafif halsizlik veya baş dönmesi hissedebilirsiniz. Daha sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız, o zaman personele söylemek önemlidir. Aksi takdirde Kızılay Kan Servisi ile lütfen iletişime geçin, çünkü bu hayati önem taşıyabilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Bitter Çikolata Sağlıklı mı?

Bahadır

Neden Çok Yemek Yiyoruz

Mustafa

Yorgunluktan kurtulma ipuçları

Mustafa

Bir yorum yap