1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Karbonhidratların Fonksiyonları

Karbonhidratların Fonksiyonları

karbonhidratlar

Karbonhidratlar (karbonhidratlar), doğal olarak yiyeceklerde bulunan bir makrobesindir. Üç tipte gelirler: şeker, nişasta ve lif. Karbonhidratların sizin için kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bunlar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjinin çoğunu sağlarlar.

Karbonhidratlar basit veya kompleks olabilir. Basit karbonhidratlar hem şekerler hem de beyaz pirinç gibi bazı nişasta türleridir. Vücudun onları kompleks karbonhidratlardan daha hızlı sindirir. Bu da, basit karbonhidratların hızlı bir enerji kaynağı oldukları anlamına gelir. Ancak, çok fazla basit karbonhidrat tüketmek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir çünkü kan şekerinin hızla çoğalmasına neden olurlar.

Kompleks karbonhidratlar, bazı nişasta ve lif formlarını içerir. Bunlar, sindirilmeden önce vücudunuz tarafından parçalanan uzun karbonhidrat zincirlerine sahiptir. Bu da, vücut için basit karbonhidratlardan daha yavaş enerji sağladıkları anlamına gelir, fakat aynı zamanda daha uzun bir süre boyunca enerji sağlarlar.

Kompleks karbonhidratların, yağa dönüşmesi basit karbonhidratlardan daha az ihtimallidir. Kan şekeri seviyesini yükseltmezler.

Karbonhidratların fonksiyonları

Vücudunuzun düzgün çalışması için karbonhidratlar gereklidir. Onların ana işlevi vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktır. Onların da birçok olumlu etkisi var.

Enerji
Karbonhidratlar sindirildiğinde, glikoz haline dönüşürler. Glikoz vücudunuzun ana enerji kaynağıdır. Basit karbonhidratlar hızlı bir enerji patlaması sağlayabilir, ancak kompleks karbonhidratlar vücudunuza daha uzun bir süre enerji verir, çünkü şekeri kan dolaşımına daha yavaş bırakırlar.

Yağ ve protein vücudunuz için enerji sağlayabilir, ancak karbonhidratlar gram başına en fazla enerjiyi sağlar.

Beyin fonksiyonu
Glikoz, vücudunuzdaki her şey için gerekli olmasına rağmen, beyin fonksiyonu için özellikle önemlidir. Beyniniz vücudunuzun enerjisinin yüzde 20’sini kullanır. Bu herhangi bir organdan daha fazlası.

Hastalık riskini azaltır
Çok basit veya işlenmiş karbonhidrat tüketmek, kalp ve damar sağlığınıza olumsuz etkileri olabilir, ancak diğer karbonhidratlar hastalık riskinizi azaltabilir. Kompleks karbonhidratlar, özellikle lif, düşük kolesterol seviyeleri ile ilişkilidir. Ayrıca, kan şekerinde ani yükselmelere neden olmadıkları için daha düşük bir diyabet riski taşırlar.

Kilo kontrolü
Kompleks karbonhidratlar sizi uzun süre boyunca tok olarak tutarlar çünkü vücudunuzda yavaşça sindirilirler. Geç sindirilmesi nedeniyle uzun süre boyunca tok hisseder ve daha az yemek yersiniz.

Sindirim sağlığı
Karbon formundaki lifleri yemek sindirim sisteminizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Lif, kabızlığı engeller. Vücudunuzun atıktan daha verimli bir şekilde kurtulmasına yardımcı olarak, lif şişmeyi de azaltır.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap