1. Ana Sayfa
  2. Fitness
  3. Karın Kası Geliştirme Tavsiyeleri

Karın Kası Geliştirme Tavsiyeleri

Karın Kası İçin Beslenme ve Egzersiz

Olimpik jimnastikçiler ya da yüzücüler gibi dünya çapında sporcularda gördüğümüz karın kaslarının nasıl geliştirileceği konusunda tavsiye sunan sayısız makale, blog yazısı ve video bulabilirsiniz. O gördüğünüz olimpiyatçılar ve profesyonel sporcular da ne kadar ağrılık kaldırma, mekik ve kardiyo egzersizleri yapsalarda, sadece doğru beslenmeyle görünür iyi bir karın kası elde edebilirler.

Karın kasını belirgin hale getirmek çok basit birşey değil. Uzmanlar, diyete uymadan veya kalorileri kısmadan karın kası geliştirmenin anca belli bir noktaya kadar olabileceğini söylüyorlar. Herkes kalori açığı yaparak, karın bölgesi ve bel çevresindeki yağlardan kurtulup, sahip olduğu karın kaslarını ortaya çıkarabilir.

Salt Lake City bölgesinde Intermountain Healthcare ile çalışan bir diyetisyen olan Ashley Hagensick, “Egzersiz karın kası geliştirmek için çok önemli bir unsur olabilir ama diyetiniz kötü olduğu sürece istediğiniz sonuca ulaşamazsınız” diyor.

Uzmanlar her ne kadar diyete önem versede bir diğer önemli konu yaştır. Erkeklerde 27 yaşına kadar testestoron hormonu yüksek seviyededir ancak bu yaştan sonra düşmeye başlar. Bu nedenle karın kası geliştirme ihtimali git gide zorlaşır. Bu yaştan sonra yağsız vücut kitlenizi korumaya odaklanmanız daha mantıklı olacaktır.

Bir başka faktörde genetiktir. Hepimiz ailemizdeki genlerden alırız. Bu yüzden nasıl bir kas yapısına sahip olacağınız, kas yapısının şekli, kütlesi gibi birçok faktör genlerimize bağlıdır. Kimi insanda karın kası geliştirmek çok kolayken, kimi insanda daha zordur. Bunun nedeni büyük ölçüde genlerden kaynaklanmaktadır.

Yinede umudunuzu yitirmeyin. Uzmanlar, karın kası için %80 beslenme, %10 egzersiz ve %10 genetik ve yaş faktörlerine bağlı olduğunu düşünüyorlar. Yaşınız ve genetiğiniz ne olursa olsun karın kası geliştirmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. İşte size karın kası geliştirmek için 6 tavsiye;

Karın kası geliştirme tavsiyeleri

1. Her gün yaktığınızdan daha az kalori tüketin. Hem kilo vermek hemde sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yediğiniz kalorileri takip etmelisiniz. Yemeğinizin kaynağı istediği kadar sağlıklı olsun bunu fazla tüketmeniz kilo almanıza neden olur. Bu yüzden mutlaka kalori açığı yapmalı ve yeterli ölçüce protein, yağ karbonhidrat almalısınız. Bunlar vücudunuzun nasıl görüneceği konusunda asıl önemli etkenlerdir.

2. Rafine şeker tüketiminizi azaltın veya büyük ölçüde azaltın. Örneğin, sağlam bir fasülye ya da şekerli bir çerezden elde edilen 200 kalori, çok farklı geri dönüş sağlar. Uzmanlar, bir tabak fasülyenin, iyi miktarlarda protein, potasyum, magnezyum ve diyet lifi içerdiği halde, şekerle dolu bir çerezin çoğunlukla boş kalori içerdiğini söylüyor. Rafine şekerle kaplı beyaz ekmek, kek ve turtalar ve krakerler gibi yiyeceklerden uzak durmanızı öneriyoruz. Ayrıca şekerli sporcu içeceklerini, meyve sularını ve gazlı içecekleri de bırakmalısınız. Bunlar yerine sade soda, süt, şalgam ve su içebilirsiniz. Şekerden geçici bir enerji artışı elde edersiniz ama sonrasında verdiği zararlar uzun vadede bir çok hastalığa neden oluyor. Uzmanlar ayrıca çok fazla rafine şeker yemenin karaciğer yağlanması, obezite ve diyabet ile bağlantılı olduğunu söylüyorlar.

3. Smoothie’lere dikkat edin. Kahvaltıdan mutlu bir şekilde ayrılmanızı sağlayan smoothie’ler sanıldığı kadar masum değildir. Bir smoothie hazırlamak için birçok malzemeyi parçalara ayırıyorsunuz. Bu yüzden oldukça yüksek kalorili bir içecek elde etmiş oluyorsunuz. Ayrıca, yapılan araştırmalarda 1 elmanın parçalanmadan önceki ve parçalandıktan sonraki şeker değerlerinin farklı olduğu bulunmuştur. Meyveler ve sebzeleri blender ile parçaladıkça şeker miktarı artacaktır. Bu yüzden smoothie tüketimini azaltın. Bun yerine direk meyveyi yemeyi tercih edin.

5. Karın kasını hedefleyen egzersizler yapın. Doğru beslenmenin yanı sıra, karın kası geliştirmeye odaklı egzersizler yaparak kaslarınızı daha belirgin hale getirmeniz mümkün. Spor salonuna gidiyorsanız programınızda mutlaka karın kası egzersizine yer verin. Kardiyo antrenmanları kilo vermek için yararlıdır, ancak tek başına karın kası için etkili olamaz. Mutlaka etkili bir egzersiz yapın.

6. Uzmanlardan rehberlik isteyin. Birçok sağlık sorununda olduğu gibi, uzmanlardan yardım almak çok yardımcı olabilir. Kilo vermek istiyorsanız, bir diyetisyen veya beslenme uzmanından rehberlik istemek çok faydalı olabilir. Yada sertfikalı bir spor hocasına danışabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap