Beslenme ve Diyet

Karpuz diyeti

karpuz diyeti

Karpuz müthiş bir yaz meyvesidir. Su oranı yüksek olan karpuz dilimi sadece 92 kaloriye sahiptir bu da kilo vermek isteyen insanlar onu için iyi bir seçenek haline getirir. Su, toksinleri temizleyerek ve iştahınızı kısıtlayarak kilo vermeyi destekler çünkü çiğnemek ve yutmak, size daha çok tokluk hissi verir. Bu yüzden karpuz diyeti kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Karpuz tükettiğinizde bol su vücudunuza girecek ve en iyi şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca, bu düşük kalorili meyve, tatlı isteme hissinizi frenlemeye yardımcı olan doğal bir şeker içerir. Bu meyvenin içinde 1.1 gram lif bulunur, bu da daha uzun süre daha doygun hissetmenize yardımcı olur.

Kentucky Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar karpuzun lipid profillerinin azalmasını ve daha az yağ birikimini desteklendiğini ortaya koydu . İspanya’daki Universidad Politécnica de Cartagena tarafından yapılan araştırmada, sporcular arasında yapılan bir çalışma, karpuz suyunun kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Karpuzun yararları sayesinde, karpuz diyeti günümüzde popüler sağlık trendi olmasını sağlamıştır. Karpuzun bu kadar yüksek su içeriğine sahip olmasından dolayı, kilo kaybını artırabileceğini ve vücudunuzun aşırı su, toksin, tuz ve diğer safsızlıklarından kurtulabileceği bir meyvedir.

Diyet yapılışı

Diyet, spesiyalleri değişen birkaç versiyona sahiptir. Burada, ilk aşamada sadece üç gün boyunca karpuz yiyorsunuz. Bundan sonra, normal diyetinize devam edebilir ya da diğer yiyecekleri yavaş yavaş diyetinize ekleyecebilirsinz. Ya da günde iki öğün yemek yiyebilir ve arada karpuz yiyebilirsiniz. Ayrıca öğünlerde porsiyon boyutlarını azaltmayı ve karpuz porsiyonlarını eklemeyi deneyebilirsiniz.

İçecekler için şekerli meyve suları, soda ve yiyecekleri karpuz ve su ile değiştirebilirsiniz. Tatlıyı özlemekten hoşlanıyorsanız, tatlı ihtiyacınızı karpuz atıştırarak karşılayınız. İçerisinde yaklaşık yüzde 6 şeker olduğu için, kek, pasta veya dondurma yemektense bir dilim veya iki karpuz yemek daha sağlıklıdır. Ayrıca, C ve A vitaminleri, beta karoten, potasyum ve likopen gibi vitamin ve mineralleri de alırsınız. Tüm bu taktikler, kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Tüm diyetler gibi, karpuz diyeti de uzun süreli kilo kaybı için iyi bir çözüm değildir. Diyet kısıtlayıcıdır ve herhangi bir protein kaynağı içermez. Ve çok fazla su tükettiğiniz için, ishal veya şişkinlik olabilir. Bu yüzden hamile kadınların veya bağışıklık sistemi zayıf olan herkesin bu diyeti denemesi tavsiye edilmez.

Bununla birlikte, genellikle sağlıklıysanız, birkaç gün boyunca diyete devam ederseniz, muhtemelen kendinize zarar vermezsiniz. Diyet kilo kaybetme çabalarınızı hızlandırmaya yardımcı olurken, diyet yapılırken kilo verme çabalarınıza nasıl devam edeceğinize yönelik bir planınız olmalıdır.

Karpuz diyeti için kendi programınızı oluşturmak en doğrusudur. Bu yüzden öğünlerinizi kalori hesabı yaparak belirleyiniz. Unutmayın ne kadar çok karpuz yersiniz aldığınız kalori o kadar artar.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Karbonhidratların Fonksiyonları

Bahadır

Sağlıklı Kiloyu Korumanın 3 Yolu

Bahadır

Lifli Gıdalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahadır

Bir yorum yap