1. Ana Sayfa
  2. Fitness
  3. Kas Kütlesi Kaybetmemek için 5 Kural

Kas Kütlesi Kaybetmemek için 5 Kural

Kas kütlesi kaybetmemek için 5 kural

Güçlenmek sadece iyi görünmekten daha fazlasıdır. 30’lu yılların başlarında, doğal olarak kas kütlesini ve işlevini kaybetmeye başlarız. Araştırmalar, inaktif insanların 30 yaşından sonra her on yılda kas kütlesinin %3-%5 oranında kaybettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu doğal kas kaybında kolay bir çözüm vardır. Aktif kalır, güç kazanır ve dayanıklılığınızı sürdürürseniz, yaşlanmanın etkileriyle kolayca savaşabilirsiniz. 60 yaşındayken 40 yaşında gösteren biri olabilirsin!

Bu 5 kural, güç kazanmak ve sürdürmek için anahtardır. Kurallara uyduğunuz zaman, kas kütlesinde bir artış fark edeceksiniz. Hantal görünüm istemiyorsanız bu kurallara uymaya özen gösterin. Öte yandan, güçlü, yağsız bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

1. Yeterince yemek yediğinizden emin olun.

Güçlenmenin anahtarlarından biri antrenmanınız değil, diyetinizdir. Yeterince yemediğinizde, vücudunuz enerji için kasları parçalayabilir ve bu da ilerlemeyi geriletir. Bu nedenle, kas ve gücünüzü arttırmak için, kalori üzerinde kaygılanmamanız önemlidir. Sağlıklı malzemelerle hazırlanan harika tarifler için sitemize göz atın.

2. Diyetinize protein ekleyin.

Diyetinizde izlemeniz gereken başka bir ayrıntı da protein tüketiminizdir. Çalıştığınız zaman, vücudunuzdaki kas liflerini yırtarsınız. Vücudunuz daha sonra kasları yeniden inşa etmek ve daha da güçlü hale getirmek için çalışır ve bunun için protein de bulunan amino asitlere ihtiyaç duyar. Genel bir kural olarak, iyi bir kas kütlesi elde etmek istiyorsanız, kilogram başına 1 ila 1,5 gram protein tüketmenizi öneriyoruz.

3. Yüksek tekrar ve düşük tekrar antrenmanını birleştirin.

Yüksek tekrar, daha hafif bir ağırlık seçerek, set başına 10-15 tekrarlama tamamlamanızdır. Tersine, düşük tekrar antrenmanı sadece 3-5 tekrar için kaldırabileceğiniz en ağır ağırlığı kaldırmaya çalışmanızdır. Yüksek tekrar antrenmanı, kas dayanıklılığınızı artırır ve sizi formda tutmaya yardımcı olur, ancak sizi daha güçlü kılan düşük ağrılıkla yüksek tekrar yaptığınız antrenmandır. Bununla birlikte, az tekrar antrenmanı yağ yakımına neden olabilir. Aynı gün içinde birkaç büyük kas grubu için düşük tekrar antrenmanları uygulayabilirsiniz. Daha güçlü bir şekilde kas kazanmak için, az tekrar ve yüksek tekrar antrenmanını birleştirin.

4. İtme ve çekme egzersizleri

Egzersizler, itme egzersizleri (bench press gibi) veya çekme egzersizleri (rows) olabilir. Çoğu eğitmen, itme egzersizlerinden daha fazla çekme egzersizini önermektedir. Bunun nedeni, çekme egzersizlerinin daha fazla güç gerektirmesidir. Kasları daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olurlar ve bu nedenle itme egzersizlerindeki ağırlıkları artırmanıza yardımcı olurlar.

5. Hareketleri doğru yapın

Güçlenmenin en önemli kuralı, hareketi doğru yapmaktır. Tekrarlarınızı doğru formda tamamlayamıyorsanız, ağırlıkları azaltmayı veya farklı bir alıştırma yapmayı denemek daha iyidir. Hareketi doğru formda yapmamak, talihsiz yaralanmalara yol açabilir, tendonlara ve sekonder kaslara gereksiz baskı yapabilir. Doğru formun nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, internette araştırabilirsiniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap