Beslenme ve Diyet Sağlık

Kekik Çayının Faydaları

kekik çayı faydaları

Kekik Çayı Nedir?

Günlük diyetinize kekik eklemek istiyorsanız, kekiği çay olarak tüketebilirsiniz. Kekik çayı bitkinin yapraklarını demleyerek yapılan bir içecektir. Bunu yapmak için, su kaynatılır. Daha sonra yapraklar ilave edilir ve içmeden önce beş dakika boyunca demlenir. Bu yöntem genellikle kendi kurutulmuş yaprak stoğunuz varsa kullanılır. Kendi yapraklarınızı evde yetiştirmek mümkün değilse, çay aktarlardan kurutulmuş kekik yaprağı ya da marketlerden poşet çay olarak alabilirsiniz. Tabi ki aktarlardan almanızı öneririz.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayını düzenli olarak içmek, bol miktarda antioksidan, vitamin ve mineraller ile sağlığınız için faydalı olabilir. Yayınlanmış araştırmalar bitkinin sağlığa yardımcı olabileceğini göstermiştir:

Bakterilere karşı savaşır: Bilim adamları kekikte bulunan uçucu yağların güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu bulmuşlardır. Özellikle, pnömoni ve ishal gibi çeşitli hastalıklardan sorumlu bakteriye karşı etkili olduğu bulunmuştur.

İnflamasyonu yönetir: Kekik içerisinde aktif bir bileşik olan timol, bazı enflamatuar yolları baskılayarak inflamasyonu yönetmeye yardımcı olabilir. Özellikle, karın bölgenizdeki organları kaplayan zar olan periton iltihabı olan peritonite karşı umut verici olabilir.

Kanser riskini azaltır: Natural Product Communications’da yayınlanan bir çalışma, kekik ekstraktlarının kolon kanserlerine karşı etkili olduğunu göstermektedir.

Kan basıncını kontrol eder: Fareleri test eden bir çalışmada kekik kan basıncının düşmesine yardımcı olmuştur. Bu bulgu, kekiklerin yaygın olarak kullanıldığı Akdeniz diyetinin insanlarda sağlıklı kan basıncı seviyelerini artırabileceğini göstermektedir. Akdeniz diyeti ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yaş Hurmanın Faydaları

Bahadır

Kalsiyum nedir

Mustafa

Neden Çok Yemek Yiyoruz

Mustafa

Bir yorum yap