Sağlık

Keten tohumu

keten tohumu

Keten tohumu, keten bitkisinin binlerce yıldan beri yapıldığı, içinde bolca lif barındıran, keten bitkisinin küçük, kırmızımsı kahverengi veya altın sarısı tohumudur. Birden fazla keten tohum çeşidi bulunmaktadır. Piyasada şu an en çok satılan susam şeklinde küçük taneli keten tohumlarıdır fakat iri taneli tohumlarda mevcuttur. Tabi yiyeceklerin içine koyacağımız için yenme açısından küçük taneli tohumlar tercih edilmelidir.

Keten tohumunun genel olarak preslenme işine tabi tutulup yağı elde edilir. Son zamanlarda sağlıklı beslenme konusundaki eğilim keten tohumunu sofralarımıza getirdi. Omega-3 bakımından zengin olan keten tohumu diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir.

Keten içerdiği yüksek lif oranı bakımından çoğu diyet programına eklenmelidir.

Mutfak sınıfı keten tohumu veya yağı, zengin bir tada sahiptir ve yemeklerinize ekstra lezzet katabilir.

Kullanılabilirlik

Piyasada daha çok susam taneli keten tohumları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iri taneli keten tohumları ve keten tohumu yağı bulunabilir. Herhangi birini alıp yaptığınız yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Aralarında besin değerleri açısından pek fark bulunmamaktadır ama diyetlerde yağ oranını düşük tutacağımız için keten yağını düşük miktarlarda tüketmemiz gerekir.

Kaliteli keten nasıl anlaşılır

Donuk renkteki veya toz haline gelmiş keten tohumlarından kaçının. Eskimiş keten tohumları oksitlenir ve bazı zararlı sonuçlar doğurabilir. Öğütülmüş veya ezilmiş keten tohumları normal keten tohumlarından daha hızlı bozulacağından eğer bu şekilde alacaksanız üretim tarihini mutlaka öğrenin ve çok geçmeden tüketin.

Tohumun yağı satın alırken, kabın ışıkla temas etmediğine emin olun. Metal kaplar içinde almanız en uygunudur.

Saklama

Keten bol miktarlarda almak yerine düşük miktarlarda alın ve ışığa maruz kalmayan serin ortamlarda muhafaza edin. Keten tohumu ve keten yağı çok narindir ve sadece küçük miktarlarda alınmalıdır. Tadı acı hale dönen keten tohumu bozulmuş demektir.

Pişirme

Bütün tohum, pişirilmeye ihtiyaç duymaz ve ekmek, bisküvi ve kek dahil olmak üzere hemen hemen her yemeğe pişirilmiş veya pişmemiş atıştırmalık barlara, müsli karışımlara ve porselenlere – hatta köri ve sebze güveçlerine – ilave edilebilir.

Keten tohumu ve yağı, pişirmek için kullanılmamalıdır. Salata ve benzeri soslarda ise diğer yağları kullanın.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Suyun Kilo Vermeye 10 Faydası

Bahadır

Kilo Vermeye Yardımcı Bilgiler

Bahadır

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Bahadır

2 yorumlar

Bir yorum yap