Beslenme ve Diyet Sağlık

Keto Diyet Nedir?

Keto Diyet

Asıl adı ketojenik diyet olan ama halk arasında kısa keto olarak isimlendirilen diyet çeşididir. Bazı insanlara uzmanlar tarafından verilen düşük karbonhidratlı bir diyettir. Keto diyet, low-carb (düşük karbonhidrat) diyetiyle sık sık karıştırılır veya sağlıklı insanlar için kilo verme tekniği olarak tanıtılır. Ancak keto diyet herkese önerilmez.

Karbonhidrat nedir?

Karbonhidratlar vücudumuz için oldukça önemli bir besin maddesidir. Vücut ve beyin için mükemmel bir enerji kaynağıdır ve karbonhidrat içeren birçok besin, bağırsak sağlığı için vitaminler, mineraller ve lif sağlar.

Keto diyet nedir?

Keto diyet yapan kişiler çok az miktarda karbonhidrat, biraz protein ve bol bol yağ tüketirler. Keto diyet yapanların amacı vücudu ketosis moduna sokmaktır.  Bu modun amacı düşük karbonhidrat kullanarak, bol yağlı lezzetli yemekleri yemek ve vücuda çok az karbonhidrat girdiği için enerjiyi yağlardan almasını sağlamak.

Keto diyetindeki insanlar genellikle günde sadece 20–50 g arası karbonhidrat tüketirler. Örnek olarak, 50 gr karbonhidrat 2 dilim ekmek veya bir muz ile eşdeğerdir.

Son zamanlarda keto ismiyle akıllara kazınsa da bu diyetin farklı varyasyonlarını daha öncede görülmüştür. Keto diyeti her zaman karbonhidrat tüketiminden kaçınır, bu da kişinin vücudunun sürekli bir ketosis modunda kaldığı anlamına gelir.

Yapılan araştırmalar, keto diyetinin bazı sağlık koşullarına sahip kişiler için uygun olabileceğini, ancak insanların geneline hitap etmediğini ve uzun süreli bir diyet olarak uygulanmaması gerektiğini göstermektedir.

Keto diyet kimler içindir?

Yine yapılan araştırmalar, bir doktorun veya diyetisyenin gözetiminde keto diyetinin, nöbet geçiren epilepsili çocuklar için yararlı olabileceğini ortaya koymaktadır. Beyin kanseri vakalarında yararlı olabilir, ancak bu konuda tavsiye edilmeden önce insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Tip 2 diyabetli kişiler için, keto diyet kısa vadede kan şekeri kontrolünü artırabilir. Bununla birlikte,  insanların kolesterol düzeyleri üzerinde uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

Keto diyet genellikle sağlıklı insanlarda kilo kaybı için teşvik edilir. Kısa vadede hızlı ve etkili olduğu gösterilse de, keto diyette kalmanın uzun vadede nasıl bir etki göstereceği bilinmemektedir. Uzun vadede, daha güvenli Akdeniz diyeti veya düşük yağlı bir diyet aynı sonucu verebilir.

Keto diyette neler beklenir?

Tipik bir keto diyet uygulayan kişinin pirinç, makarna, meyve, tahıl, ekmek, fasulye, bezelye ve patates gibi nişastalı sebzeleri almasını önemli ölçüde azalması lazım. Örneğin, Avustralya Diyetisyenleri Derneği, keto diyet için gün boyunca sadece küçük kase yoğurt, bir orta boy patates ve bir elma içeren bir karbonhidrat seviyesini geçmemeyi öneriyor.

Çok kısıtlayıcı olduğu için, çok sayıda insan diyette erken pes eder ve sağlıksız diyet davranışlarında artış yaşayabilir. Üstelik hızlı kilo vermek yazımızda belirttiğimiz gibi sağlıksız verilen kilolar bünyemize zarar veriyor.

Keto diyetin bize getirdikleri;

 • Sağlıksız doymuş yağ oranı yüksek besinler.
 • Kalp sağlığını, bazı kronik hastalıkları ve bağırsak problemlerini etkileyebilen, bağırsak kanseri riskini arttıran düşük lif oranı (vitamin B1), folat, vitamin A, E ve B6, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi önemli vitaminleri kaçırma ve bununla birlikte oluşabilecek risklere kapı açma.

Keto diyetin yan etkileri nelerdir?

Keto diyetin oluşabilecek olumsuz etkileri

 • yorgunluk
 • kabızlık
 • baş ağrısı
 • ağız kokusu
 • hasta hissetmek
 • baş dönmesi
 • kurutma
 • bağırsak problemleri
 • yüksek kolestorol
 • böbrek sorunları
 • kalsiyum eksikliği nedeniyle osteoporoz
 • Normal diyete dönüldüğü zaman hızlı kilo alımı

 

Keto diyet ile sağlıksız ve hızlı kilo vermek ileriye dönük bir çok sağlık problemine yol açabiliyor. Ancak belirli bir süre, uzman kontrolünde gerçekleştirildiğinde tedavi için kullanılabilir. Hızlı sonuç veren düşük karbonhidratlı diyetler yerine daha yavaş ama dengeli bir şekilde kilo verdiren diyetlere başvurmanızı öneriyoruz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

İlaçsız Ateş Düşürme Yolları

Mustafa

Glutensiz yazıları güvenilir mi?

Mustafa

Neden Çok Yemek Yiyoruz

Mustafa

Bir yorum yap