Kilo Vermek Sağlık

Kilo kaybetme rehberi

Kilo kaybetme rehberi

Aşırı kiloluysanız, kilo vermek size önemli sağlık faydaları sağlayacaktır. Başarının anahtarını arıyorsanız kilo kaybetme rehberi size yol gösterecek. Diyetinizde ve günlük rutininizin bir parçası haline gelebilecek fiziksel aktivite düzeyinizde gerçekçi değişiklikler yapmak rehberin ana konuları ve emin olun kilo vermek bu kadar kolay. Sadece kendinize şunu inandırın, isterseniz gerçekten başarabilirsiniz.

Bu rehber, yolculuğunuza sağlıklı bir kilo vermeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Mental olarak kendinizi hazırlamanız lazım

Modern yaşam, fiziksel aktivitemizde azalmaya ve daha fazla yemeye ve içmeye yol açar. Sonuç genellikle kilo alımıdır.

Kilo vermek için mevcut alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve yaşamanızıda  daha aktif hale gelmek sizi otomatikman daha az yemek yemeye iter. Hızlı kilo kaybı ile sonuçlanan, şiddetli diyetler ve egzersiz rejimleri uzun süredir işe yaramamaktadır, çünkü bu tarz yaşam tarzı değişiklikleri sürdürülemez. Rejimi durdurduktan sonra, eski alışkanlıklara dönüp, yeniden kilo almanız ve bazı durumlarda daha da kilolu hale ulaşırsınız.

Bunun yerine, günlük rutininizin bir kısmını yapabileceğiniz diyet ve fiziksel aktivite değişikliklerini seçin ve hayata tutun.

Başlamaya hazır mısın?

Bugün yap

İşte bugün yapabileceğiniz, sağlıklı bir kiloya doğru yolculuğunuza başlayabileceğiniz beş eylem:

  • Vücut kitle indeksinizi (BMI) kontrol edin. BMI, bir kişinin düşük kilolu, aşırı kilolu veya sağlıklı bir kilo aralığında olup olmadığını belirlemek için sıklıkla kullanılır. VKİ’niz fazla kilolu bir alanda ise, VKİ’nizi sağlıklı aralıkta tutan bir ağırlık elde etmeyi hedefleyin. Obez aralıkta iseniz, başlangıç ​​ağırlığınızın %5 ila %10’u arasında kaybetmeyi hedefleyin.
  • Yemeyi planladığınız bir sonraki atıştırmayı düşünün ve daha sağlıklı bir şey ile değiştirin. Tatlılar, çikolatalar, bisküviler ve patates kızartmaları gibi birçok genel atıştırmalık, ihtiyaç duymadığımız yağ ve şeker oranı ve kalorisi yüksektir. Bugün, öğleden sonra ya da öğleden sonra atıştırmalıklarınızı bir parça meyve ya da başka bir sağlıklı atıştırmalık ile değiştirin (Sağlıklı atıştırmalıkların listesi için).
  • Her gün aynı şeyi yapmayı hedefleyin.
  • Yağ ve şeker oranı daha düşük olan içecekler ile yüksek kalorili içecekleri değiştirin. Su en iyi içecek seçimidir. Ucuz, susuzluğunu giderir ve kalorisi yoktur. Alkolün kalori değerinin yüksek olduğunu unutmayın, bu nedenle düşük alkollü içecekleri tercih etmek veya azaltmak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir ve daha sağlıklıdır.
  • Bir gününüzde sadece bir ekstra yürüyüş yapın. Hızlı yürüyüş yapmak, kalori yakmanın bir yoludur ve genellikle günlük rutininize sığdırabilirsiniz. Öğlen yemeği molası sırasında mağazalara gidebilir, otobüse binerek yolun başında bir durak önce inerek ve yolun geri kalanını yürüyebilir ya da asansöre çıkmak yerine merdivenlerden çıkabilirsiniz. İdeal olarak günde 10.000 adım yürümeyi hedeflemelisiniz.
  • Yarın sabah kahvaltını planla. Evde sahip olduğunuz yiyecekleri kullanarak kahvaltınızı daha sağlıklı hale getirebilir misin?

Haftalık rutininizi planlayın

İşte bu hafta yapabileceğiniz dört eylem:

  • Sağlıklı bir haftalık beslenme alışverişi planlayın. Sağlıklı, dengeli yemekler sağlıklı bir kilo için anahtardır ve dengeli bir diyet yemek genellikle doğru yiyecekleri evde yapmakla başlar. Süpermarkette taze yiyeceklere ve daha sağlıklı seçeneklere dikkat edin.
  • Herkes bazen bir pizza veya paket servisinden hoşlanır. Bu hafta, evde paketlenmiş yiyeceklerin daha düşük kalorili versiyonlarını sipariş verin veya daha düşük kalorili versiyonlarını kendiniz yapmayı deneyin. Sipariş verirseniz daha sağlıklı seçenekler olmasına dikkat edin.
  • Yetişkinlerin, hızlı yürüyüş veya bisiklete binme veya haftanın çoğu veya tercihen tüm günleri gibi en az 30 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite almaları önerilir. Kilo vermek için bu sürelerin üzerüne çıkmanız, daha çok şey yapmanız gerekebilir.
  • Yağ ve şekerin azaltabildiğiniz kadar azaltın, ama çok katı olmayın çünkü bu sefer vücudunuz onları daha çok isteyecek ve belki de karşı koyamayacaksınız. Yavaş yavaş bırakmayı tercih edin.

Ücretsiz olarak bulunabilecek bir sağlık ve koçluk hizmeti kullanmayı düşünün. Böylece profesyonel yardım almış olursunuz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Bahadır

Bitter Çikolata Sağlıklı mı?

Bahadır

Etkili 6 Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Bahadır

Bir yorum yap