1. Ana Sayfa
  2. Kilo Vermek
  3. Kilo kaybetmeye çalısırken yapılan 5 hata

Kilo kaybetmeye çalısırken yapılan 5 hata

kilo kaybetmeye çalışırken yapılan hatalar

Kilo vermek zorlu bir çabadır. Doğru tavsiyeleri izliyormuş gibi hissediyorsunuz, ancak sonuçlarınız genellikle geçici kalıyor ve bu durumdan memnun değilsiniz. Bir kaç ortak sorun yaratarak ilerlemenizi engellediğinizin farkında değilsiniz. Kilo vermeye çalışırken bu beş kolay yanılgıyı bilmek, kendinizi takip etmenize yardımcı olacak. Kilo kaybetmeye çalısırken yapılan 5 hata ve bunların nedenlerini konu alacağız.

Ağırlığınıza odaklanmak

Tartının üzerindeki bu sayı, ne kadar uğraşırsanız uğraşın azalmıyor, kilonuzu ölçmek ilerlemenizi ölçmenin en iyi yolu olmayabilir. Karnınızdaki yiyecekler, su tutma ve hatta hormonların hepsi ağırlığınızı etkiler. Vücut ağırlığı gün boyunca 4 kilo kadar dalgalanabilir. Bununla birlikte, kilonuz beş gün veya daha uzun süre normalden yüksekse, bu plato üzerinde size yardımcı olmak için beslenme planınızı ve egzersiz rutininizi ayarlayın.

Kalori alımını kontrol etmiyorsunuz

Hepimiz biliyoruz ki bu istenmeyen kilolardan kurtulmak için, aldığımız kalorileri azaltmamız gerekiyor. İyi haber şu ki, az kalori alıyor olabilirsiniz. Çalışmalar günde 1000 kaloriden az yemek yemeğinin kas kaybına yol açabileceğini ve metabolizmanıza zarar vereceğini göstermiştir. Öte yandan, çoğumuz aslında yediğimiz şeyi hafife alıyoruz, bu yüzden düşündüğümüzden daha fazla kalori tüketiyoruz ve neden kilo kaybetmediğimizi anlayamıyoruz.

Antrenmanlarınızı atlıyorsunuz

Egzersiz yapmak o muhteşem kalori açığını yaratmanıza yardımcı olur, yağsız kas kaybını en aza indirir ve metabolizma hızınızı düşürmez. Daha fazla kasınız varsa, daha zor kilo vereceksiniz, bu yüzden bu dambılları kardiyo ekipmanına doğru çekmeyin. Her kilo kaybı programı için direnç eğitimi gereklidir. İyi bir şeyin çok fazla kötü bir şey olabileceğine dikkat edin. Aşırı maruz kalma, stres ve yaralanmalar gibi sorunlara neden olabilir.

Yanlış diyet programı uyguluyorsunuz

Kilo vermek için mükemmel seçimler olarak pazarlanan, yüksek oranda işlenmiş diyet yemekleri çoğu zaman ters etkiye sahiptir çünkü birçok marka kalorisi az yiyecekler kullanırken şeker oranını arttırdığını farketmiyor. Meyveli yoğurt atıştırmalıklarının sağlıklı bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz, ancak içerisinde bulunan şeker oranı onu bu kadar masum bir yiyecek yapmaz. Yemeğinizin etiketini okumak, istenmeyen kalorileri ve sağlıksız içerikleri atmanızı kolaylaştırır. İşlenmiş gıdalar mevcut obezite epidemisinde önemli bir faktördür.

Sağlıksız besinler tüketiyorsunuz

Kalorileri kesen birçok insan genellikle bunları yanlış yiyecekler üzerine kesiyor veprotein, lif ve sağlıklı yağlar gibi sağlıklı şeyleri almayı bırakıyor. Lif, bizi daha uzun süre tok hissettiren sihirli bir maddedir, bu yüzden daha çok yiyin. Kepekli tahıllar, taze meyveler, sebzeler ve fasülyeler gibi bol miktarda lif açısından zengin yiyecekler, ihtiyacınız olan besinleri daha fazla verir.

Yediklerinizi takip ederek, antrenmanlarınızı düzenli olarak yaptığınızdaa, kilo vermeye çalışırken yapılan yaygın ve kolay yapılır hataların çoğunu atlayabilirsiniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap