Beslenme ve Diyet Sağlık

Kış için gerekli: D Vitamini

D Vitamini, hücresel süreçleri, nöromüsküler fonksiyonu ve kemik ossifikasyonunu destekleyen serum kalsiyumunu korumak için vücudumuz için ihtiyaç duyulan, yağda çözünen kritik bir vitamindir.

Bu vitamin aynı zamanda immün yanıtta önemli bir rol oynar ve osteoporoz, kanser, depresyon, diyabet ve obezitenin önlenmesinde kritik öneme sahiptir.

En kolay yol

Günlük bu dozumuzu almamızın en kolay yollarından biri dışarı çıkmak! Güneş ışığı vücudun doğal olarak D vitamini sentezlemesini sağlar. İhtiyacınız olan tek şey 5-15 dakika, güneş kremi olmadan haftada 2-3 kez dışarı çıkmak. Cildinize zarar vermekten kaçınmak için çok güçlü olmasa da güneşi sabah veya öğleden sonraları alın. Güneşe maruz kalma 10 ila 15 dakikadan fazla sürerse, her zaman güneş kremi kullanmayı unutmayın.

1. Somon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Somon balığı, protein, omega-3 yağ asitleri ve D vitamini için harika bir kaynaktır. Yabani seçin ve çiğ, pişmiş, tavada ya da kolay, daha ucuz bir seçenek için konserve yabani somonu yiyin.

Izgara somon size önerimizdir.

2. Mantarlar

Mantarlar da çeşitli B vitaminleri ve potasyum sunan lezzetli bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini düzeyleri, her mantar türüne göre değişir. Ayrıca ultraviyole ışığa maruz kalmış mantarları daha da yüksek D vitamini seviyeleri ile baz alarak satın alabilirsiniz. Bu adamlarla yaratıcı olmayı, salatalara, omletlere ve makarna yemeklerine eklemeyi seviyorum.

3. Yumurta

Her zaman bütün yumurtayı yemeliyiz! D vitamini sadece yumurta sarısında bulunur. Yumurtalar ayrıca tüm temel amino asitlerinizi içerir ve harika bir kolin ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Daima 4 ila 6 kat daha fazla vitamin içerdiklerinden her zaman serbest menzilli veya pastırılmış yumurtaları seçin.

4. Sardalya

Sardalya, bol miktarda protein, birçok temel vitamin ve mineral ve anti-enflamatuar omega-3 sağlayan en besleyici en yoğun deniz ürünlerinden biridir. Sardalye plankton yediğinden, diğer birçok balık gibi ağır metaller ve toksinler taşımazlar, bu nedenle en temiz deniz ürünleri kaynaklarından biridir. Sardalya taze veya konservede alınabilir ve hem protein hem de vitamini için kilere bir başka kolay ilavedir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kalça ağrısı

Mustafa

Performans İçin Kafein Kullanımı

Bahadır

Bitkisel Protein Kaynakları

Bahadır

Bir yorum yap