1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kolesterol nedir

Kolesterol nedir

kolesterol nedir

Kolesterol nedir? Önce kolesterolün kelime tanımını yapalım. Kolesterol vücutta yağ benzeri bir maddedir. Vücudunuz tarafından üretilir ve ayrıca yiyeceklerde bulunur. İyi bir sağlık için gerekli olsa da, çok fazla kolesterol, atardamarlarınıza zarar verebilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Kolesterol neden gereklidir?

Vücudunuzun düzgün çalışması için bazı kolesterol ihtiyacı var. Örneğin, hücre duvarları oluşturmak ve bazı hormonlar üretmek için kolesterol kullanılır.

Kolesterolü anlama

Vücudunuzdaki kolesterolün yaklaşık% 75’i karaciğeriniz tarafından üretilir; Geri kalan yemek yediğiniz yiyeceklerden gelir.

Kolesterol, kanda lipoproteinler ile taşınır. Lipoproteinlerin ana tipleri yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve düşük dansiteli lipoproteinlerdir (LDL).

HDL kolesterol, ‘iyi’ kolesterol olarak bilinir. Bunun nedeni HDL’nin kolesterolü bertaraf etmek için karaciğerinize geri taşıyarak kolesterolü atar.

LDL kolesterol, ‘kötü’ kolesterol olarak bilinir. Bunun nedeni LDL’nin damarlarınızdaki kolesterolü terk etmesidir.

Toplam kolesterol testi, hem HDL hem de LDL kolesterolü ölçen bir kan testidir. Doktorunuz, kalp hastalığı veya inme riskinizi öğrenmek için kolesterol seviyesini test edebilir. Yüksek tansiyon, obezite, tip 2 diyabet ve sigara içme gibi diğer risk faktörleri de dikkate alınmalıdır.

Trigliseritler kanınızda bir tür yağdır ve bu da kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Trigliseritler genellikle kolesterol kan testiniz olduğunda kolesterol ile birlikte test edilir. Total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit testleri lipit profili olarak bilinir.

Neden yüksek kolesterol sağlık için kötüdür?

Vücudunuzun çalışması için bazı kolesterol gerekmesine rağmen, çok fazla kolesterol sağlık sorunlarına yol açabilir. Ekstra LDL kolesterol, arterlerin duvarlarında birikerek plak oluşturur. Plaklar damarlarınızı tıkayabilir ve kanın akmasını zorlaştırabilir.

Kandaki fazla kolesterol, atardamarlarınızın duvarlarına yapışabilir. Bu plak denir ve arterleri tamamen ya da darlaştırabilir ya da engelleyebilir.

Kolesterolü düşürmek ve sağlığı korumak

Kolesterol seviyeniz yüksekse, kolesterol seviyesini düşürmek için yaptığınız birçok şey vardır.

Yemeğinizde doymuş yağ miktarını azaltabilir ve sağlıklı beslenebilirsiniz. Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler şunlardır:

  • kek ve bisküvi
  • etin yağlı kesimi
  • tereyağı ve tam yağlı süt ürünleri
  • Hindistan cevizi veya hurma yağı içeren yiyecekler.
  • Yüksek lifli bir diyete sahip olmak ve bitki sterolleri ile zenginleştirilmiş yiyecekler tüketmek de kolesterol seviyesini düşürmenize yardımcı olabilir.

Fiziksel olarak aktif değilseniz, fiziksel aktivitenizi arttırmak, kolesterol düzeyinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme ile birlikte artan fiziksel aktivite, aşırı kiloluysanız ve kalp sağlığınızı iyileştirirseniz kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Bu yaşam tarzı değişiklikleri kolesterol düzeyinizi düşürmek için yeterli değilse, doktorunuz ayrıca kolesterol düşürücü ilaçlar da almanızı tavsiye edebilir.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap