1. Ana Sayfa
 2. Kardiyo
 3. Koşmanın faydaları : 6 önemli madde

Koşmanın faydaları : 6 önemli madde

Koşmanın faydaları

Daha önce hiç “egzersiz ilaçtır” sözünü duydunuz mu? Çok doğru bir söz, egzersiz vücudumuz için en önemli ilaçlardan biridir. Uzmanlar düzenli yapılan egzersizin (günlük 20dk kadar) sağlığımız için çok faydalı olduğunu söylemektedirler. Çalışmalar, düzenli egzersizin obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, inme, bazı kanserler ve diğer istenmeyen rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Dahası, duygusal ve psikolojik yaşamınızın da kalitesini çok fazla artırdığını bulmuşlardır. Ayrıca daha uzun yaşamamıza da yardımcı olurlar. Bu yazımızda en önemli egzersizlerden biri olan koşmanın faydaları üzerinde duracağız.

Herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan yapabileceğiniz nadir sporlardan biri olan koşunun vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Koşu yapmak insanların gözünde çok zor gözükse de kendinizi biraz zorlayıp belirli bir süre düzenli koşu yaptığınız zaman, sizin için alışkanlık haline gelecek ve koşmanın faydaları, sizin için çok büyük bir artı olacak. Esnek bir vücudun yaralanmaları azalttığını biliyor muydunuz? ya da doğru bir şekilde nefes almanın vücudumuz için yararları? Yaralanmaların azalması, akciğer sağlığı bir çok faydası olan koşmanın faydaları saymakla bitmez.

Koşmanın faydaları saymakla bitmez dedik ama bu yazımızda bilinen en önemli faydalarına değiniyoruz.

1. Koşu sizi daha mutlu ediyor

Düzenli olarak egzersiz yapan biriyseniz bunu zaten fark etmişsinizdir. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda yapacağınız herhangi bir egzersiz o anki ruh halinizi iyileştirecektir. Endokannabinoidler olarak bilinen ve sizi iyi hissettiren hormonlar koşu yapanlarda, yapmayanlara göre daha yüksek orandadır. Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, koşu bandında yapılan 30dk’lık bir yürüyüşün bile insandaki depresif ruh halini düzelttiğini söylemektedir. 2013 yılında farelerle yapılan başka bir araştırmada kafeslerine, koşu tekerliği konulan farelerin, konulmayanlara göre daha mutlu olduklarını ortaya çıkarmıştır. Tabi ki koşmanın faydaları sadece bununla kalmıyor.

2. Kilo vermeye yardımcı oluyor

Koşmak zayıflatırmı? diye soruyor olabilirsiniz. Tabi ki zayıflatır. Egzersiz yapmanın vücudumuzda kalori yaktığını biliyorsunuz. Egzersizler yapıldıktan sonra da belirli bir süre kalori yakmaya devam eder. Çalışmalar düzenli egzersiz yapan kişilerin “afterburn” yani egzersiz sonrası yaktığınız kalori sayısını arttırdığını göstermiştir.

1 saat koşu kaç kalori? Yapacağınız bir saatlik bir koşu ortalama olarak 580 kalori yakmanıza yardımcı olur.  Bu oran kilonuza göre değişkenlik gösterir.

3. Koşu dizlerinizi güçlendirir (diğer eklemler ve kemiklere de faydalıdır)

Eskilerde, koşmanın kemiklerimize zarar verebileceği söyleniyordu ancak uzun zamandır koşmanın faydaları arasında kemik kütlesini ve gücünü arttırdığı bilinmektedir. Boston Üniversitesi’nden araştırmacı David Felson’a göre koşmanın diz sağlığını iyileştirdiğini gösteriyor.

4. Koşu, yaşlılığı geciktirir.

Yaşlandıkça “sağlığınızı kaybetme” konusunda endişeli misiniz? Psychonomic Bülteni’nde yayınlanan 2012 tarihli bir çalışmada düzenli olarak egzersiz yapmanın, hakaretli olmanın, özellikle hafıza gibi işlevlerde yaşla ilişkili zihinsel gerilemeyi geciktirdiği sonucuna varıldı.

Çalışmalar, düzenli olarak egzersiz yapan yaşlıların yapılan testlerde egzersiz yapmayan akranlarına göre daha iyi puan aldıklarını buldu. Dahası, inme hastalığına sahip kişilerin düzenli egzersiz ile hafıza, dil, düşünme gibi problemleri neredeyse yüzde 50 oranında iyileştirdiği bulundu. Araştırma ekibi aynı zamanda beyinde ki, odaklanma, konsantrasyon, planlama ve organizasyon gibi konularda büyük iyileşmeler gördüler.

5. Koşu, kanser riskini azaltabilir

Koşmak kanseri iyileştirmez, ancak bunu önlemeye yardımcı olduğuna dair pek çok kanıt vardır. Yinede kanser üzerinde koşmanın faydaları tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden en iyisi doktorunuzdan onay alınız.

6. Ömrünüzü uzatır.

Günde 20 dk yapılan bir egzersiz bile ömrünüzün uzamasına katkıda bulunacaktır. Çalışmalar, insanların egzersiz yapanların daha uzun yaşadığını gösteriyor.

Koşmanın faydaları tabi ki de sadece bunlar değil. Dediğimiz gibi saymayacağımız kadar çok faydası var. Hakaretsiz bir yaşam ömrümüzden ömür alıyor. Gününüzü sadece oturarak ve ya çalışarak geçirmeyin. Bunlar haricinde yapacağınız ufak egzersizler bile ruh halinizi, fiziki yapınızı ve vücudun işlevini iyileştirecektir. Koşmanın faydaları yanı sıra evde yapacağınız ufak bir full body program bile sizi daha iyi konuma getirecektir.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap

  Yorumlar (2)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir