Sağlık

Kronik ağrı nedir

kronik agrı

Kronik ağrı, vücudunuz tamamen iyileştikten sonra uzun süre devam eder. Sinir ağrısı, kemikler, kaslar ve eklem ağrıları ve kanser ağrısı gibi farklı kronik ağrı türleri vardır. Kronik ağrı hafif ila şiddetli bir şey olabilir. Hızlı bir şekilde meydana gelen ve genellikle uzun sürmeyecek bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı gibi akut ağrıdan farklıdır. Bugünkü sorumuz kronik ağrı nedir?

Kronik ağrıya ne sebep olur?

Genelde bu soruyu bolca sorarız; kronik ağrı nedir, ne sebep olur? Normalde, eğer bir yaralanma olursa, vücudunuzun o kısmındaki sinirler, bir sorun olduğuna dair beyne sinyaller gönderir. Beyin bu sinyalleri acı olarak okur.

Ancak bir kişinin kronik ağrıları olduğunda, acıya beynin veya beynin kendisine sinyal verdiği sinirler sıra dışı bir şekilde davranır. Sinirler normalden daha hassas olabilir veya beyin diğer sinyalleri ağrı olarak yanlış yönlendirebilir.

Kronik ağrı ile yaşamak

Kronik ağrı çalışmayı zorlaştırabilir, kendinize iyi bakabilir ve zevk aldığınız şeyleri yapabilir. Ayrıca uyku ve ruh halinizi de etkileyebilir. Kronik ağrılı Avustralyalı yetişkinlerin yarısından fazlası, ağrıları nedeniyle endişeli veya depresyona girer. Bu olursa, tedavi etmek önemlidir.

Ağrı ruh halinizi etkileyebileceği gibi, duygusal sağlığınızı ve esenliğinizi iyileştirmek de ağrınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Kronik ağrı yönetimi

Kronik ağrı muhtemelen ilaçlarla gitmeyecek. Çoğu insan aşağıdakiler gibi bir dizi farklı tedaviden yararlanır:

  • psikolojik teknikler – bir psikolog görebilir veya çevrimiçi kendi kendine yardım sitelerini kullanabilirsiniz
  • faaliyetlerinizi hızlandırmak
  • fizyoterapi
  • meditasyon gibi gevşeme teknikleri
  • yürüyüş, yüzme, bisiklet veya tai chi gibi egzersizler
  • uykunuzu geliştirmek.

Bazı hastalarda doktorunuz, morfin, fentanil veya oksikodon veya kodein gibi opioidler gibi kısa süreli ağrı yönetiminin kısa süreli kullanımını tartışabilir. Bunlar bazı hastalarda çalışır, ancak sadece kısa vadede.

Kronik ağrının yönetim amacı, sosyalleşmek, çalışmak ve genel olarak aktif olmak gibi şeyleri sürdürmenize izin vermektir. Fonksiyonu yeniden kazanmayı ve kronik ağrı belirtileriyle başa çıkmayı öğrendiğinizde ilaçlara bağımlılık genellikle kısa vadelidir.

Kronik ağrınızı yönetmek için bir plan hakkında doktorunuzla konuşun. Ağrının günlüğünü korumak isteyebilirsiniz, bu da geriye bakmanıza ve ağrının sizi nasıl etkilediğini görmenize yardımcı olur.

Ağrınız hakkında konuşmak zorlaşırsa, bunun ne kadar kötü olduğunu ya da hayatınızı nasıl etkilediğini doktorunuza ya da sevdiklerinize bildirirseniz, NPS web sitesinde yararlı bir iletişim aracı bulabilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Boyun – Omurga Kırılması

Bahadır

Etkili 6 Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Bahadır

Duymadığınız 7 sağlıklı yiyecek

Mustafa

Bir yorum yap