Beslenme ve Diyet Sağlık

Lifli Gıdalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lifli gıdalar, fiber

Lifli gıdalar çok popüler yiyeceklerden değildir ama vücudumuz için oldukça önemlidir. Lifli gıdalar, fiber besinler olarak da bilinir. Kilo kontrolünü sağlamak için düzenli olarak tüketebileceğiniz lifli gıdalar, aynı zamanda kalp hastalıkları, diyabet ve çeşitli kanserlere karşı korumaya da yardımcı olur. Diyetinize lifli gıdalar eklemek, uzun ve sağlıklı bir yaşam şansınızı daha fazla arttırabilir. Lifli gıdalar ile ilgili daha fazla bilgi için okumaya devam edelim.

Lifli Gıdaların Faydaları

Peki bu besinler vücudunuza tam olarak nasıl fayda sağlar? Yapılan araştırmalar, lifin kolesterolü düşürerek kalp hastalığı ve felç riskini azaltabileceğini söylüyor. “Lifli gıdalarda bulunan fiber, gastrointestinal sistemdeki kolesterolü emer ve kan dolaşımına ve arterlere tıkanmadan önce vücudu çıkarır” diye açıklanıyor. Yeterli bir şekilde tüketildiği zaman diyabete yakalanma riskiniz yüzde 30 düşer – çünkü kan şekeri seviyesini dengeleyerek sağlıklı kiloyu korumanıza yardımcı olur. Araştırmalar, aynı zamanda lifli gıdaların göğüs kanseri riskinizi de azaltabileceği ve günde 30 gramdan fazla bir miktarın kolon kanseri riskini yüzde 40 düşürdüğü gösterilmiştir.

Lifli gıdalar, temiz bir cilde, kaliteli uykuya, kilo vermeye yardımcı olur ve enerji seviyenizi de yükseltebilir.

Ne kadar tüketmeliyiz?

Diyetinizin besleyici olduğunu düşünüyorsanız bile, yeterince lif tüketmiyor olabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Akademisi (AND), günlük olarak kadınlar için en az 25 gram ve erkekler için 38 gram lifli gıdalar tüketmeyi önerir. İşlenmiş gıdalara bu konuda çok güvenmeden doğal bir şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz. Lif eksikliği şişkinlik, kabızlık ve mide bulantısı gibi sorunlara neden olabiliyor.

Lifli gıdalar nelerdir?

Yulaf, yulaf kepeği, bezelye, fasulye ve elma, havuç, portakal gibi narenciye meyvelerinde bol miktarda lif vardır. Bunlar çözünmesi zor olan gün içerisinde sindirim sistemimizi sürekli meşgul ederek daha iyi çalışmasına yardımcı olan liflerdir.  Tam buğday ekmeği ve makarna, buğday kepeği gevrekleri, fındık ve karnabahar ve lahana gibi turpgiller gibi sebzelerde çözünen lifler vardır bunlarda enerji artışımıza önemli etkide bulunurlar. Tüm lifli gıdalar sizin için faydalıdır. Bu yüzden diyetinizde bunlardan en az birine mutlaka yer vermeye özen gösterin. Lif bakımından zengin içeriğe sahip keten tohumu yazımıza bakabilirsin.

Aşırı tüketmeyin

Her şeyde olduğu gibi bunlarında fazlası zarardır. Aşırı miktarda lif, vücutta demir, kalsiyum, çinko, magnezyum ve beta karoten gibi besinlerin emilimini azaltabilir. Yerken çok hızlı değilde yavaş yavaş yemenizi öneririz. Çok hızlı bir şekilde yediğiniz zaman kramp, şişkinlik ve ishal gibi sorunlara neden olabilir.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Diyabet Waffle Tarifi

Mustafa

Keto Diyet Nedir?

Bahadır

Kalça ağrısı

Mustafa

2 yorumlar

Hilmi Eylül 18, 2018 at 3:19 am

marketten yulaf ezmesi aldım ancak yiyemiyorum midem bulanıyor tadı yok gibi birşey ne yapmam lazım?

Cevapla
Mustafa Eylül 18, 2018 at 7:05 am

Buradan sitemizde bulunan yulaf tariflerine ulaşabilirsiniz:
https://www.saglikadresin.com/yulaf-kahvalti-tarifleri/

Cevapla

Bir yorum yap