Sağlık

Maydanoz Suyunun Faydaları ve Zararları

Maydanoz suyunun faydaları

Maydanoz, A, B, C ve K vitaminleri ve demir, potasyum mineralleri açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu zümrüt yeşili bitki, su tutma ve şişkinliği (ödem) azaltmaya yardımcı olur.  İçerdiği zengin potasyum sayesinde doğal bir diüretik olan maydanoz suyunun faydaları ve zararlarına bakalım.

Su atmanın dışında maydanoz, kan şekerinin dengelenmesine ve sağlıklı kilo dengesine yardımcı olur. Ayrıca diyabetin karaciğer üzerindeki dejeneratif etkilerini önlemede önemli bir rol oynar. Hazırlayacağınız güzel bir maydanoz suyu ile fazla kilolardan mümkün olduğu kadar hızlı kurtulabiliriz. Öncelikle maydanoz suyunun faydaları nelermiş bir bakalım.

Maydanoz Suyunun Faydaları

1. Kanser riskinizi azaltır

Maydanoz suyu içmek, meme, sindirim sistemi, deri ve prostat gibi kanserlerin riskini azaltabilir. Maydanoz, apigenin adı verilen yüksek seviyelerde flavonoid (bitkilere parlak rengi veren madde) içerir. Apigenin sadece anti-kanser özelliklerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda güçlü bir antienflamatuar (şişkinlik giderici) ve antioksidan da içerir.

2. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Maydanoz suyu, bağışıklık sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemine yardımcı olarak alerjiye, otoimmün (bağışıklık sisteminin duyarlılığı) ve kronik iltihaplı hastalıklara karşı mücadelede önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Maydanoz suyunun faydaları bununla kalmaz.

3. Şişlik iltihabını engeller

Maydanoz suyu, artrit ile ilişkili acıyı ve şişkinliği engellemeye yardımcı olur. Maydanoz suyu, güçlü antie0nflamatuar yanı sıra antiartritik özelliklere sahip olduğu çalışmalarda gösterilmiştir ve şişkinliği bastırmak için eugenol denilen bir yağ içerir.

4. Hastalıklarla savaşır

Maydanoz suyu faydaları arasında önemlilerden biride hastalıklarla savaşmasıdır. Ateroskleroz (damarların tıkanarak kalınlaşması), diyabet ve kolon kanserinden astıma kadar çok çeşitli hastalıklardan korunma sağlar! Maydanoz, bu hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynayan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

5. Kan damarlarınızı korur

Maydanoz, en önemli B vitaminlerinden biri olan folik asit için iyi bir kaynaktır. Folik asit homosisteini azaltmaya yardımcı olur. Homosistein vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir ancak kanda yüksek seviyelere ulaşırsa, kalp krizi ve felç riskini arttırarak kan damarlarına zarar verebilir.

maydanoz suyu

Maydanoz suyunun faydaları bunlar. Peki şimdi de maydanoz suyunun zararları nelermiş bakalım.

Maydanoz Suyunun Zararları

Faydalı olan besinler her zaman zararlı tarafı yada riskleri vardır.

1. Düşük tansiyon

Eğer düşük tansiyon sorunu yaşayan biriyseniz, kesinlikle maydanoz suyunu düzenli tüketmenizi önermiyoruz. Maydanozun içerdiği apiol isimli madde vücudumuzdaki kalsiyum emilimini büyük ölçüde azaltır. Kalsiyum düşüklüğü de, düşük tansiyon sorunu yaşamanıza sebep olur. Bu yüzden tansiyon hastaları maydanoz suyu tüketirken dikkatli olmalıdır.

2. Hamileler uzak dursun

Maydanoz suyunun içerdiği beta-bisabolene ve apiol düşük yapmaya yardımcı maddelerdir. Eğer hamile iseniz ve ilk 3 ay içerisindeyseniz maydanoz tüketiminizi kontrol almanızı öneriyoruz.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sıcak olarak tüketecekseniz, kaynattığınız suyun içerisine az miktarda maydanoz yaprağı ekleyin ve 3 dakika demlendikten sonra için.

Soğuk olarak uzun süreli içmek için bir tencerede 1 demet kadar maydanoz suyunu kaynatın ve bir şişeye koyup buzdolabında muhafaza edin.

İsteğe göre içerisine limon ve nane ekleyebilirsiniz.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Neden kilo kaybetmiyorum ?

Mustafa

Doğal Yollarla Karaciğer Detoksu

Bahadır

Gebelikte Sık Sorulan Sorular

Bahadır

1 yorum

Burak Eren Eylül 14, 2018 at 1:23 am

Gerçekten maydanoz suyu çok faydalı. Bu güzel bilgilerde emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Cevapla

Bir yorum yap