1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Meditasyon Yapmanın Faydaları

Meditasyon Yapmanın Faydaları

meditasyon faydaları

Meditasyon, hem fiziksel hem de zihinsel olarak yaşamınızı büyük ölçüde geliştirmenin basit ve ucuz bir yoludur. Meditasyon, daha sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olabilir. Meditasyonun birçok faydası arasında gelişmiş iş performansı, iç çatışmaları çözme, zamanı daha kolay kullanma ve güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi sayılabilir. Bunlar sadece bazı faydaları ve meditasyon hayatınızın neredeyse her yönüyle size yardımcı olabilir.

Meditasyonun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özellikle ne tür meditasyon uygulamalarının size fayda sağlayacağı da dahil olmak üzere, meditasyonun fiziksel ve zihinsel sağlığınızı nasıl geliştirdiğine dair bu kısa rehberi okumaya devam edin.

1. Meditasyon odaklanma yeteneğinizi geliştirebilir.

Bazı meditasyon türleri odaklanmanızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu meditasyon türleri konsantrasyon meditasyonu olarak adlandırılır. Konsantrasyon meditasyonu, tüm zihinsel enerjinizin tek bir noktaya odaklanmasını sağlar. Kısa seanslarla başlayıp, 5-10 dakika arasında belli bir süre devam edip, daha sonra yavaş yavaş daha uzun seanslara doğru yol almalısınız. İlk başta, sizi rahatsız eden düşüncelerinizden arınmayı hedefleyin. Bunun için, küçük bir uygulama ile, bir düşünceyi nasıl fark edeceğinizi öğrenecek ve ardından nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Geliştirilmiş konsantrasyon, iş performansınızı ve üretkenliği artırabilir. Ek olarak, birçok kişi konsantrasyon meditasyonunu uyguladıktan sonra daha rahat ve hatta mutlu hisseder. Özellikle iç çatışmaların çözümü söz konusu olduğunda problem çözme yeteneklerinizi artırabilir.

2. Meditasyon sizi daha bilinçli hale getirebilir.

Artan öz farkındalık, hem kendi hayatınızda hem de diğer insanlarda rolünüzün farkındalığını artırır. Kendinizi daha nesnel olarak görebileceğiniz bir pencere açar. Bu ilişkilere, iş performansına ve kendinizle olan ilişkinize fayda sağlayabilir.

Öz farkındalığınızı geliştirmek için farkındalık meditasyonunu uygulayabilirsiniz. Farkındalık meditasyonunda, düşünceleri kapatma ya da dünyadan soyutlanma yoktur. Aksine, şimdiki ana dikkat etmek önemlidir.

3. Farkındalık meditasyonu bir süre boyunca stres seviyelerini azaltabilir.

Yapılan bir çalışma, stres hormonu olarak bilinen kortizolün, farkındalık meditasyonu ile daha düşük seviyelere düştüğü bulunmuştur. Araştırma da, 57 kişi 3 ay boyunca farkındalık meditasyonu yapmıştır. Meditasyondan önce ve sonra kortizol hormonu değerleri kontrol edildi ve araştırmacılar kortizol düzeylerinin azaldığını buldular.

Ek olarak, yapılan ayrı bir çalışma, meditasyonun stresden sorumlu beyin bölgesi olan amigdalayı nasıl etkilediğini incelemiştir. Bu bölgedeki maddenin meditasyondan sonra daha az yoğun olduğunu bulmuşlardır. Bu sonuçlar, stresle sıklıkla ilgilenen herkes için umut vericidir.

Stres, uyku kalitenizi, yemek seçimlerinizi, kalp sağlığınızı ve hatta akne sorunlarından kurtulmanızı etkileyebilir. Stresi azaltmak için kitap okumak da iyi bir fikir!

4. Gençler ve hamile kadınların depresyon riskini azaltır.

Gençler ve hamile kadınlar, depresyon riski yüksek olan iki gruptur. Ancak meditasyon yardımcı olabilir! Her ikisi de depresyon riskini azaltabilen, dikkatlilik meditasyon veya meditasyon yoga yapmayı tavsiye ederiz.

Meditasyonun bu yüksek riskli gruplara çeşitli şekillerde yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, stres seviyelerini azaltabilir ve çatışma çözümünü geliştirebilir. Ayrıca, bazı insanlarda kaygıyı azaltabilir, bu da onu depresyon veya depresyondan kurtulmak için ideal kılar. Meditasyon yoga da özellikle hamile kadınlar için yararlı olabilir, çünkü vücudunuzda daha güçlü ve daha kendinizi evde hissetmenizi sağlayabilir.

5. Meditasyon daha iyi uyumaya yol açar.

Düzenli olarak meditasyon yaparsanız, geceleri daha iyi uyuduğunuzu görebilirsiniz. Meditasyon, sizi uyanık tutan stresli düşüncelerin nasıl kapatılacağını öğreterek daha iyi bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olur. Dahası, meditasyon vücudunuzun daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir, bu da uykuyu daha kolay bir hale getirir.

İyi uykunun faydaları da oldukça etkilidir. İyi uykunun faydaları arasında daha az sayıda istek, daha iyi iş performansı, artan enerji, gelişmiş konsantrasyon ve daha güçlü bağışıklık sistemi sayılabilir.

6. Meditasyon bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Vücudun sandığından daha akıllıdır. İyi ve kötü düşünceler gibi içsel uyaranlar da dahil olmak üzere birçok sinyali alabilir. Olumlu düşünceler ve eylemler bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, meditasyonun bağışıklık sisteminizin gelişmesi üzerinde etkili olduğunu bulmuştur.

Yapılan sekiz haftalık bir çalışma, HIV pozitif erkeklerde CD-4 hücre sayımlarını karşılaştırıldı, bir grup erkek her gün dikkat farkındalığı meditasyonunu uyguladı ve diğer taraf hiç meditasyon yapmadı. Meditasyon yapan grubun CD-4 hücrelerinin korunmasında bir gelişme görüldü.

Ek çalışmalar, meditasyon yapanlarda, bağışıklık sistemine komuta eden beyin bölgelerinde antikorları güçlendirilmiş ve beyin aktivitesini arttırmıştır. Yani soğuk algınlığı ve grip mevsiminde meditasyon yapmayı unutma!

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap