Egzersizler Fitness

Meşgul Hayatınızda Formda Kalma

Günlük yaşantımızda genellikle iş veya diğer sebeplerden dolayı meşgul oluruz ve sağlığımıza dikkat etmeyiz. Meşgul olan hayatınızda formda kalma bir hayal değil. Her zaman iş ya da aile problemleri gibi nedenlerle yoğun bir hayat geçireceksiniz. Çatışma ortaya çıktığında, sağlık ve spor rutinleri çöpe gidiyor gibi görünüyor. Kolay bulunan, sağlıksız yiyecekler arıyoruz ya da sadece hareket etmek istemiyoruz.

Bence pek çok kez sağlık ya da spor hedeflerine “ya hep ya da hiç” zihniyetiyle yaklaşıyoruz. Örneğin, sağlıksız bir öğün veya atıştırmalık yemekle diyetinizi bozduğunuzu düşünüp gününüzü mahvetmiş olabilirsiniz. Ya da, bugün egzersiz yapmamaya karar verdiniz, çünkü planladığınız 60 dakikalık süreniz müsait değildi. Bir şey yapmak yerine, hiçbir şey yapmamış olabilirsiniz. Formda kalma çalışmalarında ara sıra açıklarınız olabilir ama bu sizi yolunuzdan etmemeli.

Bizim felsefemiz düzgün beslenmek, hareket etmek ve mentalite üzerine kurulu. Vücudumuzu beslemek, dikkatlice hareket ettirmek ve sağlıklı bir tutum sürdürmek için çalışabilirsek, günden güne, haftadan haftaya, aydan aya biraz daha iyi bir şekilde çalışabilir ve sonunda düzenli olarak sağlıklı alışkanlıklara sahip olarak formda kalma amacımızı gerçekleştirebiliriz.

1. Sağlıklı Beslenmek

Her seferinde küçük bir şeye odaklanın. Basit başlayın ve oradan çalışın. Geceleri yemek yeme alışkanlıklarınızı bırakmayı deneyin. Günden güne, haftadan haftaya vb. yapılan küçük değişiklikler gerçekten büyük değişikliklere yol açabilir. Bu yüzden küçük bir beslenme eylemi seçin ve yeni bir değişiklik eklemeden önce bir ila iki hafta uygulayın.

Örnek: Porsiyon kontrolü yapın (yemek türüne bakılmaksızın), her yemeğe bir renkli yemek ekleyin, yarının sağlıklı yemeklerini hazırlamak için gece 15 dakika ayırın ya da akşam yemeğinden sonra atıştırmalıkları atlayın (sağlıklı bir alternatifle değiştirin). Yavaşça yiyebilir ve yemeğinizi tamamen çiğneyebilir ya da her öğünde protein, karbonhidrat ve yağ olacak şekilde öğünlerinizi dengelemeye odaklanabilirsiniz. Bunlar sadece bazı örnekler ancak beslenmenizi iyileştirmek için hangi küçük adımı atabileceğinizi bulmak size kalmış.

2. Hareket Edin

Sahip olduğunuz zamanın avantajlarından yararlanın. Zamanınızı küçük dilimlere ayırın. Küçük dilimlere ayarladığınız zamanı sabitlemeyin. Örneğin, 30 dakikadan 1 saate kadar bir antrenman yapmanız gerektiğinizi planladınız ve o gün meşgul olduğunuz için 15 dakikalık vaktiniz kaldı. 15 dakikalık antrenman yapmak hiç antrenman yapmamaktan daha iyidir!

 

Belki “antrenman” yapmak için zamanın yoktur. Elindekilerle elinden geleni yap. Belki asansör yerine o gün merdivenleri kullanırsın. Bazı ekstra adımlar atmak için binanın en uzağındaki park yerine park edin. Masanızdan kalkın ve her 15 veya 20 dakikada bir  dakika yürüyün. Çocuklarla oyun alanında dolaşın. Hareket her zaman düz 30 dakikalık bir antrenmanı programına uymak zorunda olmak değildir.

3. Mentalite

Pes etmeyin. Zayıflamak mı istiyorsun, o zaman bunu önce kendine kabul ettirmelisin “Hepsi ya da hiçbiri” yaklaşımını benimsemek kolay görünüyor ama bu gerekli değil. Bir şey arada olsa bile hiçbir şeyden iyidir. Şu anda nerede olduğunuzu ve şu anda ne yapabileceğinizi öğrenin.

En önemli şey nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinize karar vermektir. Formda kalma sürecinin anahtarı budur. Hayatında bu noktada neler yapabileceğini yalnızca sen biliyorsun. Attığınız küçük adımların sizin ve yaşam tarzınız için% 100 uygulanabilir olduğundan emin olun. Zaman içindeki küçük adımlar büyük değişikliklere neden olabilir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

3 Farklı Şınav Hareketleri : Ön kol

Mustafa

Ev Hanımları İçin Antrenman Programı

Mustafa

Kalp hastaları için egzersiz

Mustafa

Bir yorum yap