Beslenme ve Diyet Kilo Vermek Sağlık

Metabolizma Hızınızı Arttırın

metabolizma hızlandıran besinler

Kilo vermek veya sadece kilonuzu korumak istiyorsanız, muhtemelen hızlı bir metabolizmaya sahip olmanın başarının anahtarı olduğunu biliyorsunuzdur. Kalorileri enerjiye dönüştürme işlemi gün boyunca doğal olarak gerçekleşir.

Nefes alırken, sindirirken ve genel olarak hayatta kalırken kullandığınız kaloriler bazal metabolizma hızınız (BMR) olarak bilinir. BMR’nizi artırın; günlük kalori yakımınızı artırın.

Vücudunuzun kalori yakmak suretiyle ısı (veya enerji) ürettiği metabolik süreç için önemli bir kelime olan termojeneze kelimesini kullanırız. Termojenezeyi iç fırınınız gibi düşünün. İç fırınımızı yakmak için egzersiz, sindirim ve dışarısı soğukken titretmek gibi çevresel faktörleri kullanırız.

Nutrition & Metabolism dergisine göre, diyet kaynaklı termogenez, günlük kalori yakmanızın %5-15’ini oluşturur. Peki, bazı yiyecekleri yiyerek metabolizmanızı hızlandırabilir misiniz?

Yapılan araştırmalara göre hiçbir gıdanın uzun süre metabolizmayı hızlandırmadığı biliniyor. Ancak bazı gıdalar yemekten sonra belli bir süre metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Yeme ve içmenin metabolizmanızı nasıl etkileyebileceğini görmek için, bu dört gıdayı tüketmeniz önerilir;

1- Yüksek Proteinli Besinler

Protein vücutta parçalanırken daha fazla enerji harcanır, bu nedenle öğünlerinizde ve atıştırmalar da yeterli miktarda protein tüketmek, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu etkiden yararlanmak için hayvansal veya bitkisel kaynaklardan olsun, bol miktarda protein tükettiğinizden emin olun. İyi seçenekler arasında tavuk, yağsız sığır eti, yumurta, baklagiller ve bakliyat bulunur.

2- Biber Tüketin

Sofralarımızda pul biber, kırmızı biber, turşu biber gibi birçok biber çeşidi bulunuyor. Biberlerde bulunan kapsaisin isimli kimyasal metabolizmayı arttırmada hafif bir rol oynamaktadır. 135-150 miligram kapsaisin tüketmenin her gün fazladan 50 kalori yakmayla sonuçlanabileceğini öne süren araştırmalar bulunuyor. Bu yüzden sofralarımızdan biberi eksik etmemeye önem göstermeliyiz.

3- Kafein

Kafein merkezi bir sinir sistemi uyarıcısıdır. Bu nedenle daha fazla kalori yakmanıza ve muhtemelen daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışmada kahvenin metabolizma hızını %11’e kadar artırabildiğini, diğer bir çalışmada ise günlük 270 miligram kafein tüketen insanın fazladan 100 kalori yakabileceğini göstermiştir.

Kafeinin herkesi farklı şekillerde etkilemektedir, bu nedenle kafeine duyarlı insanlar aşırıya kaçmamak için dikkatli olmalılar.

DİKKATİNİ ÇEKEBİLİR: Kafein Duyarlılığı Nedir?

4- Egzersiz Yapın

Bazı besinlerin metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkisi olabilir, ancak en etkili yöntemlerden biri egzersiz yapmaktır. Metabolizmanızın hızlı kalmasını sağlamak için, sağlıklı beslenmenize bol miktarda egzersiz yaparak destek verin.

kaynak

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Tuz gerçekleri

Mustafa

Neden Sürekli Hasta Oluyorum?

Mustafa

Detoks Banyosu Nedir?

Bahadır

Bir yorum yap