Ruhsal Sağlık Yaşam

Mutluluğun Sırrı – 10 Harika Alışkanlık

Bu hayatta herşey mümkün!

Mutluluk nedir ? Mutluluk herkes için farklıdır. Senin için, belki de kendinle barışık olma durumundur. Ya da sizi koşulsuz kabul eden güvenli bir arkadaş grubuna sahip olmaktır. Veya en derin hayallerinizi takip etme özgürlüğü.

Mutluluğun sırrı, ulaşması çok zor bir şey değildir. Gerçek mutluluk arayışınız ne olursa olsun, daha mutlu, daha memnun bir yaşam sürdürmek mümkün. Düzenli alışkanlıklarınıza yapacağınız bir kaç müdahale, mutluluğa ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Alışkanlıklar önemlidir. Kötü bir alışkanlıktan vazgeçmeyi denediysen, ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirsin.

İyi alışkanlıklar da kötü alışkanlıklar gibi kalıcı olabilir. Neden olumlu alışkanlıklar günlük rutininizin bir parçası olmasın?

Mutluluk arayışınıza ulaşmak için bazı günlük, aylık ve yıllık alışkanlıklara mutlaka göz atın. Sadece herkesin mutluluk arayışının biraz farklı olduğunu ve bunu başarmanın yollarının da olduğunu unutmayın.

Bu alışkanlıklardan bazıları sizi daha çok strese sokuyorsa veya yaşam tarzınıza uymuyorsa, onları yok edin. Biraz zaman ayırarak ve pratik yaparak, sizin için neyin işe yarayıp yaramadığını daha iyi anlayacaksınız.

10 Harika Günlük Alışkanlık

1. Gülümse

Mutlu olduğunda gülümseyeceksin. Gülümsemek, aslında iki yönlü bir cadde gibidir. Mutluluğun sırrı bu caddelerden geçer.

Gülümsüyoruz çünkü mutluyuz ve gülümsemek beynin dopamini serbest bırakmasına neden oluyor, bu da bizi daha mutlu ediyor.

Bu, her zaman yüzünüzde sahte bir gülümsemeyle dolaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Ama bir dahaki sefere kendini mutsuz hissettiğinde, yüzüne bir gülücük kondur ve ne olduğunu gör. Veya her sabah, aynada kendinize gülümseyerek güne başlamayı deneyin.

2. Egzersiz

Egzersiz sadece vücudunuz için değildir. Düzenli egzersiz, özgüven ve mutluluğu arttırırken stresi, endişe duygularını ve depresyon semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Yapılan hafif bir fiziksel aktivite bile bir fark yaratabilir.

İşin püf noktası aşırıya kaçmamak. Eğer aniden kendinizi yorucu bir rutine attıysanız, muhtemelen sadece sinir bozucu (ve ağrılı) hale gelirsiniz.

Aşağıdaki egzersizlere bir göz atın;

Her akşam yemeğinden sonra bloğun etrafında bir yürüyüş yapabilirsiniz.
Yoga ya da tai chi kursuna kaydolabilirsiniz.
Gününüze 5 dakikalık bir germe ile başlamak hiç de kötü olmaz.

Kendine bir zamanlar keyif aldığın eğlenceli aktiviteleri hatırlat ve onları uygula. Ya da golf, bowling veya dans gibi her zaman denemek istediğin aktiviteleri yap.

3. Yeterli uyuyun

Modern toplum bizi ne kadar az uykuya yönlendirirse yönlendirsin, yeterli uykunun sağlık, beyin işlevi ve duygusal refah için hayati önem taşıdığını biliyoruz.

Çoğu yetişkin her gece yaklaşık 7 veya 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Kendinizi gün içinde şekerleme dürtüsüyle savaşırken bulursanız ya da genellikle bitkin olduğunuzu hissederseniz, vücudunuz size daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyduğunu söylüyor olabilir.

Mutluluğun sırrı çok da gizli değil, daha iyi bir uyku rutini oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Her gece kaç saat uyuduğunuzu ve ne kadar dinlendiğinizi hissedin. Bir hafta sonra, nasıl yaptığınız yanlışlar hakkında daha iyi bir fikriniz olacaktır.

Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte uyanın.

Yatmadan önceki bir saati sessiz-sakin bir zaman olarak ayırın. Banyo yapın, kitap okuyun veya rahatlatıcı bir şeyler yapın. Ağır yiyecek ve içecek tüketmekten kaçının.
Yatak odanızı karanlık, serin ve sessiz tutun.

İyi bir yatak odası takımı alın.

Kestirmeniz gerekiyorsa, 20 dakika ile sınırlandırmayı deneyin.

Sürekli uyumakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Tedavi gerektiren bir uyku bozukluğunuz olabilir.

4. Mutluluk sağlayan besinler

Yiyecek seçimlerinin genel fiziksel sağlığınız üzerinde bir etkisi olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak bazı yiyecekler de ruh halinizi etkileyebilir.

Örneğin:

Karbonhidratlar, “iyi hissediyorum” hormonu olan serotoninin salgılanmasını sağlar. Sadece basit karbonhidratları – şeker ve nişasta olarak yüksek gıdalar – minimumda tutun, çünkü bunların kattığı enerji dalgalanması kısadır ve tekrar yemek istersiniz. Sebze, fasulye ve kepekli tahıllar gibi karmaşık karbonhidratlar daha iyidir.
Yağsız et, kümes hayvanları, baklagiller ve süt ürünleri protein bakımından yüksektir. Bu yiyecekler enerji ve konsantrasyonları artıran dopamin ve norepinefrin salgılarlar.
Yüksek oranda işlenmiş veya derin yağda kızartılmış yiyecekler sizi üzgün hissettirme eğilimindedir. Öyleyse bu öğünlerden uzak durmalıyız.
Her gün daha iyi bir yemek seçimi yaparak başlayın.

Örneğin, yoğurt ile meyveleri bir güzel karıştırın, içine az bir miktar yulaf ekleyin. Geyet besleyici ve mutluluk sağlayacak bir besin yemiş olursunuz. Her hafta farklı sağlıklı besinleri deneyebilirsiniz.

5. Minnettar olun

Minnettar olmak, diğer avantajlarının yanı sıra ruh halinizi büyük bir oranda artırabilir. Herşeye somurtmaya gerek yok. Etrafınızı iyice tanıyın ve küçük şeylerden bile mutlu olabileceğinizin farkına varın. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, minnettarlık duygusu yüksek olan insanların çok daha mutlu insanlar olduğunu buldular.

Her güne, minnettar olduğunuz bir şeyi kabul ederek başlayın. Bunu dişlerinizi fırçalarken veya sadece o ertelenmiş alarmın çalmasını beklerken bile yapabilirsiniz.

Gününüze devam ederken, hayatınızdaki hoş şeyleri düşünmeye çalışın. Birinin sizi sevdiğini bilmek veya iyi bir terfi almak gibi büyük şeyler de olabilirler.

Ancak, size bir fincan kahve sunan bir meslektaş veya size el sallayan bir komşu gibi küçük şeyler de olabilirler. Belki de güneşin cildinizi ısıtmasına bile..

Küçük bir uygulama ile, etrafınızdaki tüm olumlu şeylerin daha fazla farkında bile olabilirsiniz.

6. İltifat edin

Araştırmalar, şefkatli davranışlarda bulunmanın daha mutlu hissetmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İçten bir iltifat etmek, birisinin gününü aydınlatırken, kendi mutluluğunuzu da arttırmanın hızlı ve kolay bir yoludur. İltifat etmekte mutluluğun sırrı olabilir.

Kişinin gözünü bakın ve gülümseyerek itifat edin. Sizi ne kadar iyi hissettireceğine şaşıracaksınız. Mutlaka deneyin.

Birine fiziksel görünümüyle ilgili bir iltifat sunmak istiyorsanız, saygılı bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

7. Derin nefes alın

Gergin, mutsuz ve sıkılmış hissedebilirsiniz. Hepimiz bu duyguyu yaşıyoruz.

Böyle olduğunuz anlarda içinizden bir ses, sakinleşmek için uzun, derin bir nefes almanızı söyleyebilir.

Anlaşılan o içgüdü doğruyu biliyor. Harvard Health’e göre, derin nefes alma egzersizleri stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir sonraki stresli olduğunuzu veya zekanızın sonunda, şu adımları izleyin:

  • Gözlerinizi kapayın. Mutlu bir anı veya güzel bir yeri hayal etmeye çalışın.
  • Burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın.
  • Ağzınızdan veya burnunuzdan yavaşça nefes alın.
  • Kendinizi sakin hissetmeye başlayana kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
  • Yavaş, kasıtlı nefes almakta zorlanıyorsanız, her nefes alma ve nefes verme arasında 5’e kadar saymayı deneyin.

8. Mutsuz anları kabullenin

Olumlu bir tutum genellikle iyi bir şeydir, ancak herkese kötü şeyler olabilir. Bu sadece hayatın bir parçasıdır.

Kötü, hoşunuza gitmeyen bir haber alırsanız, mutlu gibi davranmaya çalışmayın.

Kendinizi bir an için tutmayı bırakarak mutsuzluk hissini kabul edin. Ardından, odak noktanızı bu şekilde hissetmenize neden olana ve iyileşmesi gerekenlere doğru kaydırın.

Derin nefes egzersizi yardımcı olur mu? Dışarıda uzun bir yürüyüş? Biriyle konuşmak mı?

An geçsin ve kendinize iyi bakın. Unutma, kimse her zaman mutlu olmaz.

9. Günlük tutun

Bir günlük düşüncelerinizi düzenlemek, duygularınızı analiz etmek ve plan yapmak için iyi bir yoldur. Ve edebi bir dahi olmanıza ya da ciltler yazmanıza gerek yok.

Yatmadan önce birkaç düşünceyi not etmek kadar basit olabilir. Bazı şeyleri yazılı olarak tutmak sizi endişelendirirse, işiniz bittiğinde her zaman parçalayabilirsiniz.

10. Stresiniz ile yüzleşin

Hayat streslerle doludur ve hepsinden kaçınmak imkansızdır.

Buna gerek yok. Stanford’un psikoloğu Kelly McGonigal, stresin her zaman zararlı olmadığını ve stres hakkındaki tutumumuzu değiştirebileceğimizi söylüyor.

Kaçınamayacağınız stresler için, kendinize herkesin stresli olduğunu hatırlatın – her şeyin sizin başınıza geldiğini düşünmek için hiçbir neden yoktur.

Kendinizi boğmanıza izin vermek yerine stresle yüzleşmeye çalışın. Bu, rahatsız edici bir konuşma başlatmak veya fazladan bir iş yapmak anlamına gelebilir, ancak ne kadar çabuk hallederseniz, midenizdeki çukur o kadar çabuk küçülmeye başlar.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Uyuyamıyor musun? Uyku Sorunu İçin Öneriler

Bahadır

Meditasyon Nasıl Yapılır?: Başlangıç Rehberi

Bahadır

Sağlıklı Yaşam İçin Arkadaşın Önemi

Bahadır

Bir yorum yap