Beslenme ve Diyet Fitness Kilo Vermek Sağlık

Neden kilo kaybetmiyorum ?

neden kilo kaybetmiyorum

Sürekli farklı diyetler deniyorsunuz veya uzun süredir spor yapıyorsunuz. Ama fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsunuz. Unutmayın bu durumda ki ilk insan değilsiniz ve son insanda siz olmayacaksınız. “Neden kilo kaybetmiyorum ?” sorusu sürekli kafanızı meşgul eder ve moralinizi bozar. Bu yazıda farkında olmadan yapılan hataları anlatacağız.

Neden kilo kaybetmiyorum?

Yeteri kadar protein alıyorsunuz ama doğru şekilde değil

Çoğumuz günlük protein ihtiyacımızı karşılıyoruz, ama biz her zaman balık, tavuk, hindi gibi ve fasulye ve baklagiller gibi vejetaryen kaynaklardan protein almıyoruz. Bunun yerine kırmızı et ve peynirden günlük daha fazla protein alıyoruz. Bu durum bizim sürekli aynı tür proteinleri almamızı doğuruyor.

Bu konuda ne yapmalı?

Farklı tip proteinleri almaya odaklanın ve her 2.2 kilo için günde yaklaşık 1 gram protein yemeyi hedefleyin. (145 kiloluk bir kadının kabaca 66 gram protein alması gerekir.) Protein tüketmenin yanında lif tüketiminide ihmal etmeyin. Bazı iyi çözünür lif kaynakları: yulaf ezmesi, fasulye, turpgiller ve meyveler.

neden kilo kaybetmiyorum

Antrenman programınız yanlış

Antrenman programlarınızda ya sürekli kardiyo üzerine yoğunlaşıyorsunuz yada güç antrenmanları üzerine yoğunlaşıyorsunuz. Araştırmalara göre en verimli antrenman programı kardiyo ve güç antremanlarının karışık şekilde yapıldığı egzersizlerdir.

Bu konuda ne yapmalı?

Çözüm gayet basit. Antrenman programlarınızı oluştururken tek şey üzerine değil iki konu üzerine yoğunlaşacaksınız. Kardiyo egzersizlerinde en yoğunu koşmadır ama koşu yapmak en büyük etkiyi göstermez. Kardiyo egzersizlerinizde arkadaşlarınızla beraber keyif alabileceğiniz etkinlikler yapabilirsiniz. Böylece sosyalleşme ve egzersiz bir arada olur.

Antrenman yükünüz çok düşük

Antrenman programınız doğru olduğu halde neden kilo kaybetmiyorum diyorsanız, bu antrenman yükünüzle alakalı olabilir. Programınız sadece standart rutinlerden oluşuyorsa bu vücudunuza pek etkide bulunmaz.

Bu konuda ne yapmalı?

Antrenman yaparken kendinizi zorladığınızdan emin olmalısınız. Yaptığınız hareketler biraz da olsa acı hissettirmeli veya kalp ritminizi arttırmalı. Böylece vücutta enerji yakımı hızlanır. Ayrıca sürekli aynı rutini uygulamayın, 1.5-2 aylık aralıklar ile antrenman programınızı güncelleyin. Sizin içinde 10 dakikada full body programı sitemizde mevcut.

Düşük kalorili besinler tükettiğiniz zannediyorsunuz

Belki de dolabınızı tamamen düşük kalorili besinler ile doldurmuş olabilirsiniz ve her gün bu yiyecekleri tüketin neden kilo kaybetmiyorum diyorsunuz. Düşük kalorili besinlerin çoğunda yüksek oranda şeker bulunur ve bu şeker oranı belki de zayıflamanıza engel teşkil eder.

Bu konuda ne yapmalı?

Mono şeker grubuna sahip düşük kalorili besinleri almaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bu gruptaki şekerler kilo kaybetmenize yardımcı olur.

neden kilo kaybetmiyorum

Çok meşgulsünüz ve bazı öğünleri kaçırıyorsunuz

Gün içinde öğünleri atlamak sadece metabolizmanızı yavaşlatmaz özellikle kilo almanıza neden olur.

Bu konuda ne yapmalı?

Çok meşgul bir yaşantınız olsa dahi öğünleri boş geçmeyin. Gerekiyorsa evde yiyeceğiniz öğünü hazırlayın ve yanınızda tutun.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Meşgul Hayatınızda Formda Kalma

Mustafa

Göbek Yağını Kaybetmek İçin 5 Yöntem

Bahadır

Cilt Bakımı İçin Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Bahadır

Bir yorum yap