1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Neden Sürekli Hasta Oluyorum?

Neden Sürekli Hasta Oluyorum?

neden hastalanıyorum

Önemli bir olaydan birkaç gün önce soğuk algınlığı veya virüs bulaşmamış hiç kimse yoktur. Bazı insanlar için hasta olmak bir yaşam biçimidir ve iyi hissettiği günler az ve uzaktır. Nezle, hapşırma ve baş ağrısından kurtulmak bir rüya gibi görünebilir ama bu mümkün. Ancak, önce sizi hasta eden şeyin ne olduğunu bilmek zorundasınız. Neden sürekli hasta oluyorum sorusunu kendinize sormayı bırakın!

Ne yiyorsan o kadar korunursun

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” bazı gerçekleri anlatan basit bir sözdür. Çok yönlü, dengeli bir diyet yemiyorsanız, vücudunuz en iyi şekilde çalışamaz. Kötü bir diyet aynı zamanda çeşitli hastalıkların riskini de arttırır.

İyi beslenme, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri, vitaminleri ve mineralleri almaktır. Farklı yaş gruplarının farklı beslenme ihtiyaçları ve gereksinimleri vardır, ancak aynı genel kurallar her yaştan insan için geçerlidir:

 1. Her gün çeşitli meyve ve sebzeler yiyin.
 2. Yağlı proteinlerin yerine yağsız proteinleri seçin.
 3. Günlük yağ, sodyum ve şeker alımınızı sınırlandırın.
 4. Mümkünse kepekli tahılları yiyin.

D vitamini

D vitamini alımınızı artırmak sizin için faydalı olabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, D vitamini takviyelerinin akut solunum yolu enfeksiyonu geçirme olasılığını azaltacağı tespit edildi. D vitamini eksikliği de zayıflamış bir bağışıklık sistemine bağlanmıştır. D vitamini alımınızı yağlı balık, yumurta sarısı ve mantar gibi yiyeceklerle artırın. Her gün 10-15 dakika dışarıda olmak, bu “güneş ışığı vitamininin” faydalarından yararlanmak için başka bir yoldur. Diyet Takviyeleri Ofisine göre, çoğu yetişkin günde en az 15 mikrogram (mcg) D vitamini alımı hedeflemelidir. Çoğu yetişkin için her gün 100 mcg tüketmek güvenlidir.

Dehidrasyon

Vücuttaki her doku ve organ suya bağlıdır. Besinlerin ve minerallerin hücrelere taşınmasına yardımcı olur ve ağzınızı, burnunuzu ve boğazınızı nemli tutar – hastalıktan kaçınmak için önemlidir. Vücut yüzde 60 sudan oluşsa da, idrar yapma, bağırsak hareketleri, terleme ve hatta nefes alma yoluyla sıvı kaybedersiniz. Dehidrasyon, kaybettiğiniz sıvıları uygun bir şekilde yerine koymadığınızda ortaya çıkar.

Hafif ila orta dereceli dehidratasyonun belirlenmesi bazen zordur, ancak sizi hasta edebilir. Hafif ila orta derecede dehidratasyon belirtileri genel ağrılar ve ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı ve kabızlık ile karıştırılabilir. Hem akut hem de kronik dehidratasyon tehlikeli olabilir, hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Belirtiler şunları içerir:

 1. Aşırı susuzluk
 2. Batık gözler
 3. Baş ağrısı
 4. Düşük tansiyon veya hipotansiyon
 5. Hızlı nabız
 6. Karışıklık veya uyuşukluk

Tedavi basittir: özellikle sıcak veya nemli koşullarda, gün boyu su yudumlayın. Meyve ve sebzeler gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekleri yemek, sizi gün boyu nemlendirir. Düzenli olarak idrara çıkıp susuz hissetmediğiniz sürece, sulu kalmaya yetecek kadar içmeniz muhtemeldir. Yeterli hidrasyonun bir başka göstergesi, idrar renginizin soluk sarı (veya neredeyse temiz) olmasıdır.

Uyku eksikliği

Her gece yeterince uyumayan insanların hastalanma olasılıkları daha yüksektir.

Bağışıklık sisteminiz uyurken sitokinleri serbest bırakır. Sitokinler, iltihaplanma ve hastalıklarla savaşan protein habercilerdir. Vücudunuz, hasta ya da stresli olduğunuzda bu proteinlerden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Uykusuz kalırsanız, vücudunuz yeterince koruyucu protein üretemez. Bu, vücudunuzun enfeksiyon ve virüslerle savaşma yeteneğini düşürür.

Uzun süreli uyku yoksunluğu aynı zamanda aşağıdaki riskleri de arttırır:

 1. Şişmanlık
 2. Kalp hastalığı
 3. Kardiyovasküler problemler
 4. Şeker hastalığı

Kirli eller

Elleriniz gün boyunca birçok mikroba temas eder. Ellerinizi düzenli olarak yıkamadığınızda ve ardından yüzünüze, dudaklarınıza veya yemeğinize dokunduğunuzda, hastalıkları yayabilirsiniz. Hastalığın kendisini bile yeniden enfekte edebilirsin.

Ellerinizi sadece akan su ve antibakteriyel sabunla 20 saniye boyunca yıkamak, sağlıklı kalmanıza ve hastalıklara neden olan bakterileri önlemenize yardımcı olur. Temiz su ve sabun bulunmadığında, en az yüzde 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanları kullanın.

Mutfak tezgahını, kapı kollarını ve telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız gibi elektronik parçaları hasta olduğunuzda mendille dezenfekte edin. Şu durumlarda mutlaka elleriniz yıkayın:

 1. Yemek hazırlama öncesi ve sonrası
 2. Yemekten önce
 3. Hasta olan bir kişinin bakımından önce ve sonra
 4. Bir yaranın tedavisinden önce ve sonra
 5. Banyoyu kullandıktan sonra
 6. Çocuk bezi değiştirdikten veya lazımlık eğitimi almış bir çocuğa yardım ettikten sonra
 7. Öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu üfledikten sonra
 8. Evcil hayvanlara dokunduktan veya evcil hayvan atıklarını veya yiyeceklerini kullandıktan sonra
 9. Çöp attıktan sonra

Sağlığınıza dikkat edin ve mutlu yaşayın!

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

  Yorum Yap