neden uyuyamıyorum
Uyku

Neden uyuyamıyorum ?(Uyumayı istesem bile)

Bu hissi çok iyi biliyorsunuz. Saat geç vakitlere ulaşmış, 20 dakika önce uyumuş olmanız lazım ama siz internette, sosyal medya da takılıyor veya bir film izliyorsunuz. Ertesi gün yorgun olmak istemiyorsunuz ama uyuyamıyorsunuz. “Neden uyuyamıyorum ?” gibi sorular içinizi yiyor ve bir çözüm bulamıyorsunuz.

Sanılanın aksine bu problem günümüzde genel bir sorun haline gelmekte ve uzmanlar bu konuda ne kadar araştırma yapsalarda hala tam anlamıyla bu durumunu neden oluştuğunu bilmiyorlar. Uzmanlar buna “yatmadan önce erteleme” hastalığı diyorlar.

Bu terimi bulan Hollanda’daki ekip, zayıf kendini kontrol yetisi üzerine çalıştı. Fakat başka bir psikolog kampı, kronotipin – günün belirli saatlerinde uyanma ve uyuma yönelik biyolojik tercihimizin – yatma zamanı erteleme için daha iyi bir açıklama olabileceğini öne sürdü.

Hollanda merkezli araştırmacılar, sizi, sizin tasarladığınızdan daha ileride tutmak için kendi kendini kontrol etmenin önemini küçümsemememiz gerektiğine dair uyarı veriyorlar. Yeni gazeteye ilişkin 11 Haziran tarihli bir yorumda, “Bu durumu biyolojik bir meseleye indirgemek, karmaşıklığına doğruluk payı katmıyor.” dedi.

Yatma zamanı yaklaştıkça, hem biyoloji hem de öz disiplinin devreye girme mücadelenizde önemli oyuncular olması muhtemeldir. İşte bu bileşenlerin her birinin yatmadan önce erteleme tarifine nasıl katkıda bulunabileceği ve bunun nasıl durdurulacağı konusunda bazı durumlar.

Kendini kontrol etme durumu

Bu durumu anlamak için Floor Kroese ve ekibi 2400 katılımcı ile bir anket düzenledi. Anket sonucuna göre %53 ‘lük kısım haftada en az iki gün bu durumu yaşadıklarını ve istedikleri saatten çok daha geç saatte uyuduklarını söylediler. Bu kişilerin daha az dinlendiklerini, hayatlarına başka şeyleri de ertelediklerini ve kendini kontrol etme konusunda zayıf oldukları görüldü.

Biyolojik saatinizi bulmaya çalışın.

Rahatlatıcı akşam aktivitelerinizi kesmeye isteksiz olmak hiç şüphesiz bir rol oynamaktadır. Katılımcılar köpeği gezdirmek ya da üst kata çıkmanın “bazen neredeyse aşılmaz bir engel gibi görünebilir” diye kabul etti. Bu işleri erken saatlerde yapmak, yatmadan önce ertelemenin önünü açmanın bir yolu olabilir. Bu, işten eve döndüğünüzde veya dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra (veya son akşam yemeğinizden sonra en azından sağa) kontakt lenslerinizi çıkarmak anlamına gelebilir.

Ekip ayrıca, gün boyunca uykuya karşı direnmek zorunda kalan insanların, kendi kendini kontrol etmelerinin en düşük olduğu zamanlarda, yatma zamanını erteleme ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur. Geçtiğimiz günlerde Psikolojide Frontiers’ de yazdıkları “Akşamları, TV dizilerini uykuya yakın saatlerde izlemeye başlamak kötü bir fikir olabilir.” dedi. YouTube videolarını iş başında izlemek veya öğle yemeğinde çikolatalı pasta yemek için dürtülerle kaç kez savaşmak zorunda kaldığınızı takip etmenin bir yolu olsaydı, yatmadan önce ertelemeye en duyarlı olduğunuzun tahmin edilmesi daha kolay olabilirdi.

Biyolojik saatiniz

Şimdiye kadar, bir kişinin uyku ve uyanıklık döngüsünün oldukça derinden kökleşmiş olduğunu fark etmeye başladık. Bazı insanlar genetik olarak akşamdan sonra diğerlerine göre uyarılmaya yatkındırlar. Vücut saatimiz hazır olmadan önce çoğumuz iş için uyanmak zorundayız. Bunun bir sonucu yatmadan önce erteleme olabilir.

Almanya’ da Ulm Üniversitesi’ nde psikolog olan Jana Kühnel, bu nedenle yatma zamanını geciktirme eğiliminin diğer erteleme biçimlerinden farklı olduğunu savunuyor. Bu davranışı yatmadan erteleme çağrısında bulunma sorunu, kişinin “tam kontrol altında” olduğunu söylemesi, yatağa gitmemesi anlamına gelir.  Erteleme sorunu ile, mücadelelerinizin altında yatan güçlü biyolojik nedenler olmayabilir diyor.

Biyolojik saatlerinin yatmadan ertelemede rol oynayıp oynamadığını öğrenmek için 108 kişiden kronotiplerini ve genel olarak kendi kendini kontrol etme gücünü belirlemek için anketleri doldurmalarını istediler. Daha sonra bir çalışma haftası boyunca, insanlar her sabah bir önceki gece ne zaman yatacaklarına karar verdiler. İşçiler, akşamları o anda ne kadar kendi kontrollerini ellerinde bulunduracaklarını ölçen başka bir anket doldurdular.

Bir süre sonra katılımcılar kendilerini biyolojik saatlerine göre kontrol etmeye başladıklarını söylediler. Bu durumda kendimizi uyumamamız için kontrol etmeye çalıştığımız tezi zayıfladı.

Kühnel, “Yatağa erken gitme niyeti yeterli değil” diyor. “Biyolojik süreçlerin bu amacı desteklemesi gerekiyor.”

 

" data-link="https://twitter.com/intent/tweet?text=Neden+uyuyam%C4%B1yorum+%3F%28Uyumay%C4%B1+istesem+bile%29&url=https%3A%2F%2Fwww.saglikadresin.com%2Fneden-uyuyamiyorum-uyumayi-istesem-bile%2F&via=">">Tweetle
2 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir