Sağlık

Obezite Hakkında Bilgi

obezite hakkında bilgi

Obezite hakkında

Obezite önlenebilir bir ölüm nedenini temsil ediyor. Türkiye nufusunun erkeklerde %20 bayanlarda %40 olarak toplamda %30’u obezite hastalığına yakalanıyor. Obezite, bir kişinin sağlığına ciddi zarar verebilecek kronik bir hastalıktır.

  • Aşırı kilo ve obezite aynı değildir; aksine, kilolu olmaktan hastalıklı obezliğe kadar değişen bir süreklilik üzerinde farklı noktalardır. Aşırı kilolu ve obez olan bu iki kategoriye uyan insanların yüzdesi Vücut Kitle İndeksi (BMI) tarafından belirlenir.
  • Yetişkinlerde, 18.5’ten 24.9’a kadar olan bir BMI normal kabul edilirken, 25’ten fazla olan bir BMI fazla kilolu olarak kabul edilir. BMI’nin 30’dan büyük olması durumunda kişi obez olarak kabul edilir ve BMI’nin 40 veya daha büyük olması durumunda hastalıklı obez olduğu kabul edilir.

Obezitenin oluşumunu etkileyebilecek faktörler şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Genetik: Çalışmalar, obeziteye yatkınlığın kalıtsal olabileceğini göstermiştir. Her ne kadar araştırmacılar obezite ile ilişkili gibi görünen birkaç gen tanımlamış olsalar da çoğu, bir genin tüm obezite salgını için sorumlu olmadığına inanıyor. Mevcut ve gelecekteki araştırmaların çoğu, bu gen varyasyonları ve obezitenin gelişimindeki, sürekli değişen çevremiz arasındaki etkileşimi daha iyi anlamayı amaçlamaktadır.
  • Metabolik faktörler: Bir kişinin enerjiyi nasıl harcadığı, bir başkasının enerji harcamasından farklıdır. Hem metabolik hem de hormonal faktörler herkes için aynı değildir, ancak bu faktörler kilo alımının belirlenmesinde rol oynar. Son araştırmalar, iştahı düzenlediği bilinen bir peptid hormonu olan ghrelin seviyelerinin ve midedeki diğer peptidlerin açlığın tetiklenmesinde ve tokluk hissinin üretilmesinde rol oynadığını göstermektedir.
  • Sosyoekonomik faktörler: Ekonomik durum ile obezite arasında, özellikle kadınlar arasında güçlü bir ilişki var. Yoksul ve sosyal statüsü düşük olan kadınların, sosyoekonomik durumu yüksek olan kadınlara göre obez olma olasılığı daha yüksektir. Obezitenin ortaya çıkması, azınlık grupları arasında, özellikle de kadınlar arasında çok yüksektir.
  • Yaşam tarzı seçimleri: Aşırı yeme ve yerleşik yaşam tarzı obeziteye katkıda bulunur. Bunlar davranış değişikliğinden etkilenebilecek yaşam tarzı seçimleridir.

Obezitenin sağlığa etkileri

Obezitenin sağlık üzerinde çok fazla olumsuz etkileri vardır. Obezite her yıl erken ölümlere neden olmaktadır. Obezite ile ilişkili sağlık etkileri arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, osteoartrit, uyku apnesi ve solunum problemleri, kanser, metabolik sendrom ve çeşitli psikososyal etkileri içeren eklem sorunları bulunur.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Güne başlamak için sağlıklı içecekler

Mustafa

Sağlıklı Bir Diyetle Daha Uzun Yaşam

Bahadır

Kalorisi az yiyecekler : 6 Altın yiyecek

Mustafa

Bir yorum yap