1. Ana Sayfa
  2. Fitness
  3. Önce Kardiyo mu? Güç Antrenmanı mı?

Önce Kardiyo mu? Güç Antrenmanı mı?

Güç antrenmanı mı Kardiyo mu

Fit bir vücuda sahip olmak, sadece koşu bandı yada eliptik bisiklet ile olmuyor. Güçlü ve fit bir vücut için mutlaka güç antrenmanlarına yer vermeniz gerekiyor. Aslında, iyi bir koşucu olmak isteseniz bile mutlaka güç antrenmanlarına da yer vermelisiniz. Bu konuda anlaştıysak sorumuza gelelim. Önce kardiyo yapıp sonra güç antrenmanı mı yapmak daha iyi? Yoksa önce güç antrenmanı, sonra kardiyo yapmak mı daha iyi? Yaptığımız araştırmalara ve fitness profesyonellerine göre, önce güç antrenmanı yapmalıyız. Nedenine geçelim.

Neden Önce Güç Antrenmanı?

The Journal of Strength and Conditioning Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar birbirlerine karşı üç antrenman taktiğini test ettiler: Sadece ağırlık antrenmanı, daha sonra önce ağırlık, sonra koşu bandı, sonrada önce bisiklet sonra güç antrenmanı. Çalışanlar, koştukları ya da bisiklet sürdüğü takdirde daha az ağırlık kaldırdılar. Ancak, önceden kardiyo yapmadan güç antrenmanı yapanlar daha fazla tekrar yapabildiler.

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışmada da benzer sonuçları görüyoruz. Bu araştırmada da farklı kardiyo egzersizleri yapan insanlar sonradan güç antrenmanında az tekrar yapabildiler.

Summit Medical Fitness Center’daki klinik egzersiz fizyolojisi doktoru Robert Confessore, “Tecrübelerime göre ilk önce güç antrenmanı yapıp daha sonra kardiyo antrenmanı yapan kişilerin daha iyi geliştiğini, daha güçlü olduklarını gördüm” diyor. Birçok bilimsel çalışma, kardiyo antrenmanın, güç antrenmanından önce yapılması kuvvet gelişimini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir.

Ünlü antrenör olan Lacey Stone‘a göre, güç antrenmanının kas geliştirme faydasını istiyorsanız, spora ağırlık egzersizi ile başlamanız en iyisidir. “Kardiyo antrenmanlarından önce ağırlık kaldırmanız çok önemlidir, çünkü daha ağır yükleri kaldırabilmek için en fazla güce sahip olduğunuz an budur, bu da sizi daha da güçlendirecektir” diyor. Evde yapabileceğin full body programı deneyebilirsin.

Kardiyonun En Önemli Etkisi Nedir?

Yağları yakmak için, hem direnç egzersizleri hem de kardiyo egzersizleri çok önemlidir. Aynı zamanda vücudumuzdaki kas kütlesi arttıkça metabolizmamız hızlanıyor ve böylece yağ yakımı daha da hızlanıyor. Yani hem güç antrenmanı hemde kardiyo antrenmanı yaptığımızda çok daha hızlı bir şekilde kilo veriyoruz. Ancak sadece güç antrenmanına önem verip kardiyo yapmayan kişilerde yağ yakımı daha az görülmüştür. Bu yüzden kardiyo da çok önemlidir. Güç antrenmanları şeklimizi, kardiyo ise beden ölçümüzü değiştirir. Ayrıca uzmanlar, kardiyo antrenmanlarını da çeşitlendirmemiz gerektiğini vurguluyorlar. Yani bazı günler koşu bandı, bazı günler bisiklet gibi sürekli değiştirmeniz farklı bölgelerde daha atletik olmanıza yardımcı olacaktır. Etkili koşu bandı egzersiz programı yazımızı okuyabilirsin.

Vücudunuzu Dinleyin

Elbetteki elde etmek istediğinize göre antrenmanınızı düzenlemelisiniz. Hedefinize göre yön vermelisiniz. Bazıları önce ağırlık kaldırıp sonra koşmanın çok daha zor olduğunu öne sürebilir. Bu yüzden en mantıklısı farklı antrenman programlarını deneyip sizin için en doğrusunu kendiniz bulmalısınız. Ne yapacağını kestiremeyen insanlara sırayla farklı antrenmanları uygulamasını öneriyoruz. Yani bir gün önce kardiyo sonra ağırlık iken diğer gün önce ağırlık sonra kardiyo şeklinde çalışmanızı sürdürebilirsiniz.

Vücudunuz için en doğrusunu yine siz belirleyeceksiniz. Esenle kalın.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap