Beslenme ve Diyet Sağlık

Papatya Çayı Faydaları

papatya çayı faydaları

Papatya çayı, sindirime yardımcı olan, bulantı ve krampları önleyen popüler bir çay türüdür. Anti-enflamatuar doğası nedeniyle, ayrıca ishal ve şişkinliği de tedavi eder. Bu çayın sağlığa yönelik diğer faydaları arasında cildi koruma, stres düzeylerini düşürme, uykuyu düzenleme ve adet kramplarını yatıştırma özelliği bulunur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya Çayı İçeriği

Yapılan araştırmalara göre, papatya çayı potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, tiamin, riboflavin ve A vitamini gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Ek olarak folat, demir ve çinko bulunur. 1 fincan (237 g) demlenmiş papatya çayı, 2 kcal enerji, 0,47 g karbonhidrat sağlar.

Papatya Çayı Faydaları

Bazı önemli yararlarına ve kullanımlarına biraz daha yakından bakalım:

Uykuya neden olur

Papatya çayı, özellikle uyku apnesi ve huzursuz uyku ile mücadele eden insanlar için uykuya yardımcı olabilir. Bir fincan ılık, kafeinsiz papatya çayı içmek, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha dinç uyanmanıza yardımcı olabilir. Doğum sonrası dönemden geçen kadınların daha iyi uyuması için ek olarak tavsiye edilir.

Sindirim geliştirir

Mide tahrişinden, hafif şişkinlikten irritabl barsak sendromu (IBS) ve semptomlarına kadar, papatya çayı önemli bir yardımcı olabilir. Ayrıca mide ülseri ağrıları ve spazmlarını da tedavi eder.

Papatya çayı, su, sıvı ve diğer atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur, yani idrar söktürücü olarak işlev görür. Bu özellik yalnızca kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel sindirimi iyileştirir ve şişkinlikle savaşır.

Kanseri önler

Üroloji ve Beslenme Bölümü’nde yapılan araştırmaya göre, papatyada bulunan antioksidan apigenin, meme kanseri, sindirim sistemi, cilt, prostat ve uterus gibi çeşitli kanser hücrelerine karşı savaştığını bulmuştur.

İltihabı azaltır

Papatyaların güçlü antispazmodik ve anti-enflamatuar özellikleri, mide ve bağırsak kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Papatya çayının düzenli olarak tüketilmesi ayrıca irritabl barsak sendromu (IBS), bulantı, kas spazmları, mide gribi ve gastroenterit gibi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Diyabeti Yönetir

Araştırmalar, papatya çayın şeker hastalığından muzdarip insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir. Düşük kan şekeri seviyelerine yardım ederek ve kandaki insülin miktarını düzenleyerek, içerisindeki güçlü organik kimyasallar ile, kan şekeri içindeki ilaçların yok edilmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Destekler

Yayınlanan bir araştırma da, papatya çayının, tansiyonun, LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu ve kalbinizin sağlığını korudğunu ortaya koyuyor. Yapılan başka bir araştırma da çeşitli kardiyovasküler sorunların ortaya çıkmasını önlediğini ortaya koymaktadır.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Papatya çayı içindeki fenolik bileşikler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve enfeksiyonları engellemeye yardımcı olur. [1] Papatya çayı içindeki diğer bileşikler de sonuçta tıkanmayı giderici soğuk algınlığı, grip ve sinüsle savaşır.

Stres ve Kaygıyı Giderir

Papatya çayının en popüler kullanımlarından biri stres ve endişe tedavisidir. İşyerinde geçen uzun bir günün ardından, bu içeceğin sıcak ve yatıştırıcı doğası, vücudunuzdaki serotonin ve melatonin seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Bu hormonlar stresi ve endişeyi başarıyla ortadan kaldırabilir.

Cilt bakımı

Papatya çayınin antienflamatuar ve antioksidan bakımından zengin doğası nedeniyle, sadece bir içecek olarak kullanılmaz. Papatya çayının topikal uygulaması tahrişleri veya egzama gibi cilt durumlarını iyileştirir.

Osteoporozu önler

Papatya özü, kemik oluşturan hücreler olan osteoblastların aktivitesini uyarmaya yardımcı olur. Böylece çay, kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olabilir ve sonuçta osteoporozdan uzak durmanıza yardımcı olabilir.

Adet Ağrısını Giderir

Papatya çayının anti-enflamatuar doğası, şişkinlik, kramp, kaygı, terleme, uyuyamama ve ruh hali değişimleri gibi menstrüasyon semptomlarıyla savaşan kadınlar için faydalıdır.

Alerjik reaksiyonları tedavi eder

Papatya çayı vücuttaki alerjenlere karşı bağışıklık tepkisini değiştirmeye yardımcı olabilir. Bir antihistamin olarak çalışarak, bu alerjik reaksiyonları vücutta yatıştırır.

Saç Bakımı

Papatya çayının etkileyici özelliklerinin yanı sıra, birçok kullanıcı saçın görünümünü ve gücünü artırdığını iddia etmektedir. Uluslararası Farmakoloji ve Biyoloji Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, papatyada bulunan anti-enflamatuar bileşenler, kafa derisindeki tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir, daha güçlü kimyasallar saçınızın tellerini güçlendirebilir, kepekleri giderebilir ve genel olarak saçınızı daha iyi bir görünüme kavuşturabilir.

Ağız sağlığı

Papatya çayı oral enfeksiyonlarla savaşma, diş ve diş etlerini koruma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri diş ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz yapmadan önce yemek yemeli miyiz?

Bahadır

Diyet Kola Bel Çevresini Genişletiyor

Bahadır

Bağımlılık nedir?

Mustafa

Bir yorum yap