Beslenme ve Diyet Sağlık

Performans İçin Kafein Kullanımı

performans için kafein

Sabahları uyanmak ve ya öğleden sonraları canlanmak için kafein kullanmak oldukça bilindik yöntemdir. Aynı zamanda kondisyon performansınızı güçlendirmek için kafein kullanmayı düşünmeniz mantıklıdır. Egzersiz öncesi kafeini almak isteyip istemediğinizi merak ediyorsanız, bilmeniz gerekenler:

KAFEİN TEMELLERİ

Kafein, adenosininin beyindeki reseptörlerine bağlanmasını engelleyerek çalışır. Adenosin, dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman beyine sinyal göndermeyi sağlar, adrenalini uyarır ve dopaminin etkilerini arttırır. Bu kafeinin nasıl ekstra bir enerji oluşturduğu hakkında kısa bir hikaye. Kafein, kendinize bir sabah takviyesi vermek, öğleden sonra bir toplantıya güç vermek ve spor salonunda ekstra enerji için harika bir seçimdir.

Sonuncusundan bahsetmişken kafein, bu yorgunluk hissini engellediği için performans arttırıcı olarak bilinir. Araştırmalar, sporcuların %75–90’ının enerjisini artırmak ve yılmadan rekabet edebilmek için kafein tükettiğini gösteriyor.

Kafeine gelince üç tür insan vardır: hiper duyarlı, aşırı duyarlı ve normal duyarlılık. Yarım fincan kahve içip titrek hissediyorsanız, hiper (çok) hassassınızdır ve tamamen kaçınmasanız da kafeini sınırlandırmanız gerekir. Aşırı duyarlı ve normal duyarlılığa sahip kişiler günde 2-3 bardak kahve içebilir. Daha ayrıntılı bilgi için kahve duyarlılığı yazımıza göz atabilirsiniz.

KAHVE VE ENERJİ İÇECEKLERİ

Kafein miktarı düşündüğünüz kadar basit değildir. Kahveye gelince, kavurma metodu önemlidir. Örneğin düşünülenin aksine bir fincan espresso bir fincan sade kahveden daha az kafein içerir. Kafeinsiz kahvenin %100 kafeinsiz olmadığını hatırlamak da önemlidir; her bardak da kabaca 4mg var, bu fazla değil, ancak günde bir sürahi tüketiyorsanız etkileyebilir. Enerji içecekleri, popüler Red Bull için 80 mg’dan, güçlü (ve potansiyel olarak tehlikeli) Redline’dan 300 mg’a kadar çok çeşitli kafein içerir. Enerji içecekleri tipik olarak kafeini düzensiz uyarıcılar ile eşleştirir, bu nedenle bu tür ürünleri tüketiyorsanız dikkatli olun. Çay, soda ve çikolata ayrıca bir fincan kahveye veya daha azına benzer miktarlarda kafein içerir. Çok değişken miktarlarda kafein içeren başka ürünlerde bulunmaktadır.

KAHVE VE PERFORMANS

Kafeinin sporcular tarafından yüksek kullanımı, kolayca ulaşılabilmesi, bir beslenme stratejisine entegrasyonu kolay ve ilaç testinin yapıldığı yarışmada yasal olması nedeniyledir. Aynı zamanda yüksek performans için yüksek bir potansiyele sahiptir. Herhangi bir beslenme konusu gibi, her iki yöne de işaret eden sonuçlar var, ancak araştırmaların çoğu kafeinin net bir performans yardımı yaptığına işaret ediyor, bu yüzden evet, kafeinin yardımcı olacağı fikrini alıyoruz.

Özellikle, kafein dayanıklılık olaylarına yardımcı oluyor. Araştırmacılar, etkinlik ne kadar uzun olursa kafeinin performansa o kadar yardımcı olduğunu kabul etmektedir. Bu performans artışı, kafeinin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisinden, acıyı köreltmekten, ruh halini canlandırmaktan, yorgunluğu azaltmak ve zihinsel bilişi iyileştirmesinden kaynaklanıyor.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yaş Hurmanın Faydaları

Bahadır

Tuz gerçekleri

Mustafa

Karpuz diyeti

Mustafa

Bir yorum yap