Beslenme ve Diyet Sağlık Yaşam

Sağlıklı Bir Diyetle Daha Uzun Yaşam

sağlıklı yaşam

Sağlık servetten çok daha iyidir. Daha iyi bir sağlık, insan mutluluğu ve iyiliği için gerekli kabul edilir. Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olan kişiler, daha üretken ve daha uzun yaşadıkları için ülkelerinin ekonomik büyümesinde de çok önemli bir rol oynamaktadır.

Sağlıklı olmak, sağlığımız zamanla değiştiği için dinamik bir süreç olarak kabul edilir. Her birimizin formda ve sağlıklı hissettiğimiz zamanları vardır ve sonra kendimizi hasta ve bitkin hissettiğimiz zamanlar vardır.

Diyet kişisel sağlıkta önemli bir rol oynar ve bir beslenme şekli olarak tanımlanabilir ve dengeli beslenme sağlığımızı korumak için gerekli görülen besinleri sağlar. Araştırmalar, diyetin kanser, koroner kalp hastalığı, doğum kusurları ve katarakt gibi hastalıkların önlenebileceği kaynaklardan biri olduğunu ortaya koymuştur.

Doktorlar ve uzmanlar tarafından önerilen ve sağlıklı kabul edilen ve her öğüne dahil edilmesi gereken birçok gıda maddesi vardır. Bu yiyeceklerden bazıları yeşil çay, yulaf, lor, zeytinyağı, salata vb.

Ayrıca bazı diyet planlarımızı ve yeme alışkanlıklarımızı ayarlayarak kilo verebiliriz.

Diyet İpuçları

Aşağıda, sağlıklı kalırken kilo vermek için kullanılabilecek bazı diyet ipuçları verilmiştir:

Taze ve organik yiyecekler yiyin. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, pestisit, herbisitlerin gibi, gıda ve sebzelerde kullanılan diğer kimyasalların da obezite ve kilo alımının büyük bir nedeni olduğunu ortaya koymuştur.

Yavaşça çiğne ve yut. Bu ipucu beyniniz gerçekte olduğundan daha fazla yediğiniz mesajını alırken çok faydalıdır. İnsan yemek için daha küçük tabaklar ve kaseler kullanmalıdır, çünkü beyninizi daha fazla yediğinize inandırmak için bir yoldur.

Su, insan vücudunun çok önemli bir unsurudur. Kişi günde en az 8-10 bardak su içmelidir. Bir bardak su, yemekten 15 dakika önce herhangi bir yiyecek yemeden kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Gazlı içecekler içmeyin, Pepsi; kola vs. kimyasallar ve şekerle dolu olduklarından. Bir şişe Pepsi, en az 20 çorba kaşığı şeker içerir, bu nedenle bunların hiçbirini içmenin bir anlamı yoktur.

Sağlığınızı kaybetmeden kilo vermenize yardımcı olabilecek diğer şeyler şunlardır:
1- En sevdiğiniz yemeği her 15 günde bir yiyin, lezzetli yiyecek ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak ve mahrum kalmamış olacaksınız.
2- Her öğününüze salata ve sebzeleri ekleyin.
3- Her gün ve sürekli olarak egzersiz yapın. Boşluklarla egzersiz yaparsanız sizi hiçbir yere götürmez. Bunun yerine, sinirli hissedeceksiniz.

Sağlıklı beslenme önemlidir, ancak ifadenin tam anlamını gözden kaçırmamak gerekir. Sağlıklı kalmak, yemek iştahınızı bastırmak anlamına gelmez; “akıllıca” yemek demektir. Uygun ve dengeli bir diyet planı ayrıca sağlığınızı kaybetmeden kilonuzu azaltmanıza yardımcı olabilir.

Buna göz at: Kendi Diyet Programınızı Hazırlayın

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek, birçok insanın hayal ettiği kadar zor değildir. Temel bir adım, bitkilerden, sebzelerden, meyvelerden, tam tahıllardan elde edilen diyetleri yemektir ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri sınırlandırmaktır.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Elektronik sigara zararları

Mustafa

Fazla Düşünme Sorununa Öneriler

Bahadır

Keto Diyet Nedir?

Bahadır

Bir yorum yap