1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı Kiloyu Korumanın 3 Yolu

Sağlıklı Kiloyu Korumanın 3 Yolu

kilonuzu korumanın 3 yolu

Birçok insan, hedeflediği kiloya ulaştığında diyet yapmayı bırakıyor. Kilonun korunması çoğu zaman bir zorluktur. Aslında, kilo veren birçok kişi belli bir zamandan sonra geri alıyor.
Yeniden kilo almamak için aşağıdaki üç öneriyi izleyin:

1- Eski yeme alışkanlıklarına geri dönmeyin

İnsanların hedef kilosuna ulaştığında yaptıkları yaygın hatalardan biri, kilo verme aşamasında olan sağlıklı beslenme rutinini bırakmaya başlamasıdır. Sonunda, eski yeme alışkanlıklarına geri dönerler ve tekrar kilo almaya başlarlar.

Kilonun geri alınmasını önlemek için, besinlere birden yüklenme yapmamalıyız. Daha fazla yemek istiyorsanız bile bunu belli oranlarda yapıp, kendi bünyenizdeki tepkisine dikkat etmelisiniz.

Uzmanlar, günlük diyetinize 150 kalori ekleyerek ve birkaç hafta sonra vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemlemenizi önerir. Kilonuzun artmaya başladığını tespit ederseniz, günlük kalorilerinizi yeniden ayarlamak daha kolay olacaktır. Kilonuz azalırsa veya aktivite seviyeniz artarsa, biraz daha yiyecek ekleyerek değişiklik yapabilirsiniz.
Yapmak istemediğiniz şey, üstesinden gelmek için çok çalıştığınız kötü yeme alışkanlıklarına geri dönmektir. Tatlılar veya herhangi şekerli besin alışkanlıklarınıza geri dönmemeye özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca tüm besin kaynaklarına bağlı kalmaya çalışın ve kademeli artışlar yapmaya odaklanın.

2- Egzersiz yapmaya devam edin

Hedef ağırlığınıza ulaştığınız için artık bir amaca hizmet etmediğinizi düşünmeyin. Sonuçta, egzersiz kemiklerinizi, kaslarınızı ve diğer dokularınızı güçlendirir. Ayrıca ruh halinizi ve işlevsel yeteneğinizi arttırır. Fiziksel aktivite toplam günlük kalori harcamasının %15-30’unu oluşturur. Bu nedenle, kilonuzu daha fazla kalori kesmeden korumak istiyorsanız, egzersiz programınıza uygun kalın.

3- Günlük programınızı izleyin

Muhtemel kilo verme çabanız sırasında yediklerinize içtiklerinize dikkat ettiniz; hedef ağırlığınıza ulaştığınız için bu taktikleri terk etmeyin.
Yani diyet programı sırasında olduğu gibi yediğiniz içtiğiniz besinlerin kalori miktarlarına, gramajına ve yemek yeme saatlerine dikkat etmeye devam edin. Yapılan araştırmalar genellikle diyeti bırakan kişilerin bu alışkanlıkları da hızlı bir şekilde bırakıp, kısa sürede verdikleri kiloları geri alıyorlar. Tabi ki diyette olduğu gibi sıkı bir takip yapmanıza gerek yok. Ancak arada sırada kontrol etmek, kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönmemenize yardımcı olabilir.

Yemek yeme alışkanlıklarımız hafta boyunca farklı olma eğiliminde olduğundan, hafta içi bir gün ve hafta sonu bir gün kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

    Yorum Yap