Karışımlar Tarifler

Sağlıklı Ve Kolay Yoğurt Yapımı

Yoğurt, evde yapılabilecek en sağlıklı yiyeceklerden biri. İçerisi temel besinlerle dolu, kremsi ve lezzetli bir yiyecektir. Genellikle insanlar, yoğurt sulu meyveler ortaya gibi bozulan yiyeceleri evde yapmak yerine mağazadan satın alınan yoğurtlara dönerler.

Ancak mağazadan alınan yoğurt, iyi bir alternatif değildir, çünkü jelatin, pektin gibi sağlıksız, suni katkı maddeleri ve tatlandırıcılarla doludur. Ultra-pastörizasyon vb. gibi işlemlerle iyi işlenir. Neden sağlıksız olsun diyebilirsiniz, biraz araştırma ve emek ile evde daha sağlıklı yoğurt yapabilirsiniz.

Yogurt yapmanın basit ve 10 dakikadan kısa bir sürede bittiğini göreceksiniz.Lezzetli yoğurt yapımı için farklı bir yol var, bu yüzden bir daha asla sağlıksız mağazadan satın alınan yoğurtları seçmek zorunda kalmazsınız.

Anahtar doğru tencereyi seçmek – saf kilden yapılmış zehirli olmayan, yarı gözenekli bir tencere bu amaç için doğru seçimdir! Saf kil sırsız doğal kildir ve ondan yapılan kap doğal olarak yarı gözenekli veya nefes alabilirdir. Bu, fazla suyun buharlaşmasını ve tüm sıvı probiyotiklerin bozulmadan kalmasını sağlar. Doğal olarak daha kalın ve ipeksi yapan eşsiz bir özellik! Ayrıca,% 100 toksik olmadığı için metal / seramik kaplar gibi süzülmez.

Evde 10 dakikadan az bir sürede evde sağlıklı ve lezzetli şekilde yapabilirsiniz, işte adımlar:

  • Tencereye süt ilave edin ve kapak yüzeyde küçük bir köpük oluşana kadar orta ateşte ısınmasına izin verin. (4 Litre süt için 25-30 dakika)
  • Ocağı kapatınız, kapağı açınız ve küçük parmağınızı sokup 5 saniye boyunca orada tutmadan önce (30 dakika boyunca) soğumasını bekleyiniz. Şimdi süt kültürü eklemek için hazır.
  • Yoğurt kültürünü ekleyin, karıştırın ve kapağı örtün. (3 dakika sürer)
  • Işığı açık olan fırına koyun. (2 dakika sürer)
  • 6-8 saat kuluçkada bırakın ve yoğurt hazır! Tencerede bırakılan yoğurt, birkaç saat sonra kalınlaşır ve hazır hale gelir.

Evde yapılan yoğurt neden daha sağlıklı?

Bu şekilde yapıldığında, kimyasallar veya toksinler ile etkileşime girmez ve ısınırken besin kaybı yaşamaz. Doğal olarak kalın ve kremsi olduğundan süzülmesine gerek yoktur! Ve saf kilden yapıldığı (saf kilde pişirilmiş herhangi bir şey çok lezzetli olduğu için), sağlıksız yapay katkı maddeleri veya mağaza yoğurtunda olduğu gibi tatlandırıcılar eklemeye gerek yoktur. Sadece bir tutam tuz veya kahverengi şeker serpin ya da seçtiğiniz herhangi bir meyve ya da granola serpin …

Yani, doğru pot kullanarak en sağlıklı ve en lezzetli şekilde kolayca yapabilirsiniz – Saf toprak kap.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Diyet Kek Tarifi: Çikolatalı Kupa Kek

Bahadır

Kahvaltılık Tarifler : 10 Sağlıklı Smoothie

Mustafa

Yulaf kahvaltı tarifleri

Mustafa

Bir yorum yap