Beslenme ve Diyet Sağlık

Sağlıklı ve yavaş bir şekilde kilo vermek

Sağlıklı kilo vermek

Hızlı kilo kaybetmek hızlı geri kazanım sağlar.

Hızlı kilo vermeyi denemek cazip. Ancak uzmanlar haftada en fazla 1-2 kg kaybetmeyi uygun görüyorlar. Ne yediğinizi değiştirmek ve aktivitenizi arttırmak için zaman ayırmanız gerekir. Bu değişiklikleri yapmak için sabır önemlidir. Hızlı kilo vermek istiyorsanız hızlı geri gelecektir. Peki sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ne yapmalıyız?

Düşün ki: Bunu ömür boyu sürdürebilir misin?

“3 günde 5 kilo verdiren diyet” ya da “1 ayda 20 kilo verdiren diyet” gibi yazıları sık sık görüyoruz. Bu diyetler genel olarak yoksunluk ve kalorileri ciddi şekilde sınırlandıran ya da bütün bir besin grubundan vazgeçmenizi gerektirecek şekilde hazırlanmışlardır. Sağlığınız için kötü olmanın yanı sıra, bazı durumlarda düpedüz tehlikelidirler. Bunlar sürdürülemez diyetlerdir. Zaten yazılarda görüyorsunuzdur. Bu diyeti en fazla 3 gün yada 1 hafta yapın gibi notlar düşülmüştür. Uzman diyetisyenler, ömür boyu sürdüremeyeceğiniz bir diyeti yapmayın diyorlar. Başka bir şekilde ele alındığında, yaşam tarzı değişikliklerinin sürmesini istiyorsanız, bunları uygulamak için zaman ayırmanız gerekir. 3 günde 5 kilo vermek yerine yavaş yavaş ve sağlıklı bir şekilde ayda 5 kilo vermeye odaklanın. Her zaman kolayına kaçmayın. Uzmanlar, diyet ve egzersiz rutinine alışmak için, haftalar ve aylar boyunca değişiklikleri aşamalı olarak uygulamanız gerektiğini söylüyorlar, böylece uzun süre boyunca bunu sürdürebilirsiniz.

Sağlıksız makrobesinlerden kaçının

Vücudunun karbonhidrat, yağ ve proteinlere ihtiyacı var. Genellikle karbonhidrat veya yağ gibi bir makrobesin vücudunuzun hızlı bir şekilde kilo almasına neden oluyor. Bunları tamamen kesmek yerine, daha kademeli, nüanslı bir yaklaşım deneyin. Sizi doyuran ekmekler ve keklerden uzak durun, bunun yerine, mercimek ve fasulye ve meyve gibi besinleri tercih edin. Avokado ve soğuk su balıkları (somon ve ton balığı gibi) kaynaklardan sağlıklı yağlar tüketmeye odaklanın.

Koşmadan önce yürüyün

Diyet değişiklikleri, zamanınızı alacak olan tek şey değildir. Aşırı kilolu bir insansanız koşmaya çalışmayın çünkü bu eklemleriniz için çok kötüdür. Yürüyüşlee başlarsanız, o zaman biraz güç kazanırsınız. Egzersiz programınızı, bugün fiziksel olarak nerede olduğunuza ve nereye gitmek istediğinize göre düzenleyin.

Yemeğin sosyal yönüne saygı gösterin.

Çoğu zaman insanların ne yiyeceklerine dair çok katı kurallar koyduğunu ve bu kurallara sadık kalırlar. Bu durum kişinin arkadaşlarıyla ya da sosyal bir etkinlikle dışarıda yemek yerken “onu yiyemem”, “tatlı asla olmaz” gibi cümleler kurmasına neden oluyor. Sıkı bir yemek planına sıkı sıkıya bağlı kalmaya çalışmak yerine, bu tür sosyal koşullar için esneklik sağlayabilirsiniz. Seçenekler sınırlı olduğunda, seyahat ederken ya da doğum günü partisinde, bazen ufak bir kek parçası yemek sizi mahvetmez, bu yüzden arkadaşlarınızla birlikte olmaktan çekinmeyin. Kendinizi çok sıktığınız zaman elbet bir yerde patlarsınız ve hızlı bir şekilde kilo alırsınız.

Her gün aynı değil. Buna göre yiyin.

Geceleri kaloriyi azaltmak iyidir ancak her gece kalorileri azaltmak akıllıca değildir. Her gece kalori almayan vücut, metabolizmayı yavaşlatmak için hızlı bir şekilde adapte olur ve bu yüzden de daha az kalori yakarsınız. Bu yüzden bazı geceler hafifte olsa birşeyler yiyin.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Alkolün beyne etkisi

Mustafa

Potasyum faydaları

Mustafa

Karbonhidratların Fonksiyonları

Bahadır

Bir yorum yap