Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Arkadaşın Önemi

sağlıklı yaşam

Sosyal çevreniz ki arkadaşlarınız muhtemelen oluşturacağınız hafta sonu programlarında önemli yere sahiptirler. Arkadaşlarınızın sağlıklı yaşam üzerinde etkili olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?Peki kiminle, nasıl zaman geçirdiğiniz sağlıklı yaşam sürdürmenizi ne derece etkiler?

Araştırmalar, düzenli olarak sağlıklı beslenen insanlarla beraber arkadaş olmanın sizi de daha sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor. Aynı şekil de düzenli egzersiz yapan insanlarla arkadaş olmanızda sizi egzersiz yapmaya itebiliyor. Bazen spora gitme istediğiniz doğabilir ama tek gitmek canınızı sıkar ve vazgeçersiniz. Halbuki beraber düzenli gidebileceğiniz bir arkadaşınız olsa daha motivasyonlu bir şekilde spor yapabilirsiniz. Araştırmalar, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının bulaşıcı olabileceğini göstermektedir.

Texas Üniversitesi’nden psikoloji profesörü olan Art Markman “Araştırma da ki bulgular, insanların çevresindeki insanların hedeflerini benimsediklerini gösteriyor” diye açıklıyor. “Yani, sağlıklı yemek yapan ya da egzersiz yapan diğer insanlarla takılırsanız, aynı şeyi yapma eğiliminizi artıracaktır.”

Sosyal çevreniz sağlıklı yaşam için neden bu kadar önemlidir? Sağlıklı beslenen ve egzersiz yapan insanlarla yakınlık kurmak için adımlar atmaya başlayın. İşte nedenleri;

Sağlıklı Yaşam İçin Arkadaşın Önemi

1. Yalnız olmadığınızı bilirsiniz.. Markman, “Bazı insanlar, özellikle de aynı sorunların üstesinden gelebilecek başka insanlar olduğunu bilerek motive olur” diyor. “Bu bireyler için, yalnız olmadıkları duygusu, hedeflerinde ilerlemelerine yardımcı olabilir.”

2. Değişimi eğlenceli hale getirirler. Markman, “Yapılan araştırmalar fitness ve sağlıklı beslenmeyle ilgilenen insanların gerçekten bunları sevdiğini ortaya çıkarıyor” diyor. Böyle bir insan değilseniz bile fitness ve sağlıklı beslenme ile ilgilenen insanlarla aynı grupta olmanız sizi motive edebilir. Markman, “Egzersizin kendisini sevmeseniz bile, grupla zaman geçirmeyi sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz” diyor. “Benzer şekilde, yeme alışkanlıklarını değiştirmek zor olabilir, ancak yemek yediğiniz arkadaşlarınız sağlıklı besleniyorsa sizde onlara uyum sağlayabilirsiniz.” Böylece sağlıklı yaşam için adımlarınızı atabilirsiniz.

3. Teşvik ederler. Markman, “Her şey yolunda gittiğinde sıkıntı hissetmezsiniz, ancak en çok mücadele etmeniz gereken zamanlarda sosyal desteğe ihtiyacınız var” diyor. “Belki bir hafta içinde egzersiz yapmadınız ya da hafta sonları çok fazla yemek yemediniz. İç motivasyondan yoksun olduğunuzda diğer insanlar size enerji vermede ve motivasyonu geri kazanmada yardımcı olabilir. ”

4. Davranışlarını kontrol eder. Sizi bir şeyleri yanlış yaptığınız zamanlarda uyaran bir arkadaşınız olması çok iyi olur. Sağlıksız bir beslenme ve ya spor salonunda yanlış yaptığınız bir hareket için sizi uyarabilecek bir arkadaşınız olması her zaman daha iyidir.

 

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Dik Duruş İçin 3 Yöntem

Bahadır

Alkol sandığınızdan daha hızlı yaşlandırıyor

Mustafa

Meditasyon Yapmanın Faydaları

Bahadır

Bir yorum yap