Sağlık

Sağlıklı yaşam tavsiyeleri

saglıklı yasam tavsiyeleri

Sağlıklı yaşamak, bugün herkesin istediği fakat günümüz koşullarında bu kadar kolay olan bir durum değildir ama herkesin ulaşabileceği bir durumdur. Tabii, sağlıklı yaşam uzun vadeli bir kurgu sonucu gerçekleşir. Fakat şu an yapabileceğiniz, bugün dünden daha sağlıklı olacak ve yarın da sağlıklı bir yaşam için yolu açacak adımlar atmaktır.Sizlere vereceğimiz sağlıklı yaşam tavsiyelerinin hepsini bir arada uygulamak zorunda değilsiniz. Size uygun olanları hayatınıza entegre etmeye çalışın.

İşte sağlıklı yaşam tavsiyeleri sizlerle.

Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

  • Doktorunuz ve diş hekiminizden randevu alın. Rutin tarama ve testlerinizi takip edin ve kafanızda takılan soruları doktorunuza sorun.
  • Kilo ve boy kontrolünüzü yapın. Vücut kitle endeksinizi sağlıklı sınırlar içinde tutmaya çalışın.
  • Etkinliğinizi değerlendirin. Tipik bir haftada ne kadar fiziksel aktivite yapıyorsunuz? Bu etkinlik ne kadar yoğun? Aktivitenizde ne kadar çeşitlilik var ve ne kadar keyif alıyorsunuz? Doktorlar, yetişkinlerin haftada en az iki buçuk saat orta yoğunlukta aerobik aktiviteye ya da haftada bir saat ve 15 dakika şiddetli aerobik aktiviteye ve ayrıca haftada en az iki gün kas güçlendirici aktivite yapmasını önermektedir.
  • Kalp hastalığı, diyabet, depresyon, artrit veya diğer rahatsızlıklar gibi kronik sağlık sorunlarınız olduğunu biliyorsanız, tedavi sağlıklı yaşam için bariz bir önceliktir. Aynı şey sigara içmek ve her türlü bağımlılık gibi riskli davranışlar için de geçerlidir.
  • Daha çok yürüyün. Yürümek gerçekten çok önemli bir konu. Günümüzde otobüs,otomobil,metro vb. taşıma araçları ile neredeyse çok az yürüyoruz. Kendinize vakit ayırın ve günde en az 30 dakika yürüyün.
  • Yediklerinizin listesini tutun ve kalori değerlerini hesaplayın. Böylece istemediğiniz sürece kilo almazsınız.
  • Stres kontrolü: Meditasyon ve nefes egzersizi gibi pozitif baş etme becerilerinizi geliştirin ve temel stres düzeyinizi kontrol altında tutmak için yoga veya egzersiz gibi aktiviteler yapmaya çalışın.
  • Çığır açan stres: Bir anda alevlenen stresli durumlarla başa çıkmanın yollarını bulun. Örneğin, işyerinde stresli bir toplantıdan sonra, öfkenizi azaltmak için bir kaç kez merdivenlerden yukarı çıkıp aşağı inebilirsiniz, derin nefes almak ve tekrar odaklanmak için tuvalet molası verebilirsiniz.
  • Daha iyi uyuyun. Günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin bu sağlığınız için büyük önem taşıyan bir durum.
  • Sağlıklı yaşam sadece diyet ve aktiviteyi kapsayan kişisel alışkanlıklarınızla ilgili değildir. Aynı zamanda diğer insanlarla olan bağlantılarınız – sosyal ağınız çok önem taşımaktadır. Gerçekten iyi anlaştığınız insanlar ile daha çok vakit geçirin. Onlarla daha çok aktivite yapın.

Bunlar basit gelen aslında herkesin farkında olduğu noktalar. Peki kendinize sorun bu noktalardan kaçını gerçekten uyguluyorsunuz?

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Etkili 3 Diyet Tavsiyesi

Bahadır

Potasyum faydaları

Mustafa

Kalça ağrısı

Mustafa

Bir yorum yap