Sağlık

“Sekerden kurtulma”ya hazır mısınız?

şekerden kurtulma yolları

Sekerden kurtulma yolları arıyorsunuz ama bir türlü tatlı veya çikolata yemeyi bırakamıyorsunuz. Biliyoruz çünkü bu sorun dünya genelinde bir sorun. Bazı araştırmalar bunun bir hastalık olabileceğini iddia ediyor. Sekerden kurtulma herşeyden önce sizin mental olarak kendinizi hazırlamanız ile gerçekleşecek bir konudur.

Şeker, meyve ve süt gibi gıdalarda doğal olarak meydana gelir vebu tür şekerleri hayatımızdan çıkarmamıza gerek yoktur.

Şekerler, tatlılar, kekler, bisküviler, çikolata ve bazı alkolsüz içecekler ve meyve suyu içecekleri gibi çok çeşitli yiyeceklere şeker eklenir. Bunlar, diyetlerimizde azaltmayı hedeflememiz gereken şekerli yiyecekler.

Neden şekeri bırakmalısınız?

Kanıtlar, yetişkinlerin ve çocukların çoğunun, sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak önerilenden daha fazla şeker tükettiğini göstermektedir. Şeker, yiyeceklerden aldığınız enerjinin % 10’undan daha azını oluşturmalıdır. Çoğunlukla ‘isteğe bağlı’ yiyeceklerden ve alkolsüz içecekler, enerji içecekleri, meyve ve sebze suları, içkiler, şekerleme ve kek ve kekler büyük miktarda şeker alıyoruz.

Eklenmiş şekerler içeren birçok yiyecek de çok fazla kalori içerir, bu nedenle bu yiyecekleri yediğinizde fazladan kalorilerin kilolara dönüşmemesi için bir sebep yoktur.

Çok fazla şeker içeren yiyecekler ve içecekler, kalori içerir, ancak çoğu zaman bu yiyecekleri canınız çok ister ve bunu bastıracak başka besin maddeleri de yoktur. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için, bu tip yiyecekleri sadece ara sıra yemeliyiz ve kalorilerin çoğunu nişastalı gıdalar, meyveler ve sebzeler gibi diğer yiyeceklerden almalıyız.

Şekerli yiyecekler ve içecekler de, özellikle yemek aralarında yerseniz, diş çürümesine neden olabilir. Şekerli yiyecekler dişlere daha uzun süre temas ettiğinde, daha fazla zarar verebilir.

Meyvelerde doğal olarak bulunan şekerler, dişlerin çürümesine neden olma ihtimalinin daha az olması nedeniyle, şekerler meyvenin yapısında yer alır. Ama meyve suyu sıkıldığında şekerler serbest kalır. Bir kez serbest kaldığında, bu şekerler dişlere zarar verebilir.

Şekeri kesme ipuçları

Sekerden kurtulma sözümüzü nasıl tutacağımızı şimdi göreceğiz.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet için, eklenmiş şekerler içeren yiyecekleri ve içecekleri azaltın.

Bu ipuçları, kısmanıza yardımcı olabilir:

  • Şekerli alkolsüz içecekler ve meyve suyu içecekleri yerine, su için gidin. Bir 375 ml’lik yumuşak içecek içeceği yaklaşık 9 çay kaşığı şeker içerir.
  • Bir parça kek veya bisküvinin yerini bir parça meyve ile değiştirin.
  • Sıcak içeceklere şeker katıyorsanız veya kahvaltılık gevreğiniz şeker katıyorsanız, miktarı tamamen azaltana kadar belirli miktarlarda azalmaya gidin veya doğal bir bal kullanmayı deneyin.
  • Tereyağınız ile reçel ya da bal serpmek yerine, yerine az yağlı yayılmış, dilimlenmiş muz ya da az yağlı krem ​​peynirleri deneyin.
  • Daha az şeker içeren yiyecekleri almanıza yardımcı olan beslenme etiketlerini kontrol edin veya düşük şekerli versiyona gidin.
  • Tariflerinizde kullandığınız şekerin yarıya inmesini deneyin.
  • Meyve sularını kendiniz hazırlayın. Mevsimindeki meyveler ile.
  • Kepekli kahvaltılık gevrekleri seçin, ancak şeker veya balla kaplı olanlar hariç.

Beslenme etiketleri ve şekerler

Beslenme etiketleri genellikle bir yiyeceğin ne kadar şeker içerdiğini söyler. Etiketleri karşılaştırabilir ve daha düşük şekerli yiyecekleri seçebilirsiniz. Malzemelerin listesini kontrol ederek yiyeceklerin çok fazla şeker içerdiğini anlayabilirsiniz.

Bazen ‘Karbonhidratlar’ için bir rakam göreceksin, şeker için değil. ‘Karbonhidratlar’ figürü, aynı zamanda nişastalı karbonhidratları da içerecektir, bu yüzden şeker içeriğini anlamak için bu ibareyi kullanamazsınız. Bu durumda, yiyeceklerin ilave şekerlerde yüksek olup olmadığını görmek için malzemeler listesini kontrol edin.

İçindekiler listesine bakarak bir şekerin eklenmiş şekerler içinde yüksek olup olmadığına dair bir fikir edinebilirsiniz. Eklenen şekerler, her zaman en büyük içerikle başlayan malzemeler listesine dahil edilmelidir. Bu, listenin en üst kısmına yakın şeker görürseniz, yiyeceklerin eklenmiş şekerlerde yüksek olabileceğini biliyorsunuz demektir.

Sakkaroz, glikoz, fruktoz, maltoz, hidrolize nişasta ve invert şeker, mısır şurubu ve bal gibi ilave şekerleri tanımlamak için kullanılan diğer sözcüklere dikkat edin.

Ambalajın önündeki etiketler

Bazı gıda ambalajlarının ön kısmında beslenme bilgisi içeren etiketler bulunmaktadır.

Bu, tüketicilerin bilinçli diyet seçimlerini yapmasını kolaylaştırmak için yiyecek ve içecek endüstrisinin benimsediği, gönüllü olarak paketlenmiş bir etiketleme şemasını içeren günlük alım etiketlemesini içerir. Yiyecek ve içeceğinizin daha iyi bir görünümünü sağlar.

Günlük Alım Kılavuzu, bir ürünün ambalajındaki enerji ve besin maddelerinin miktarını (protein, karbonhidrat, şekerler, yağ, doymuş yağ ve sodyum) ve bunların günlük alım yüzdesini gösteren “küçük resimler” in sunumudur.

Bu etiketleme, tüketicilerin yiyecek servisi ile günlük ihtiyaçları arasındaki ilişkiyi görmelerini kolaylaştırır. Gıda Standartları Kanunu uyarınca, küçük resimlerdeki “günlük alımlar”, yiyecek ve içecek dahil olmak üzere 8700kj(yaklaşık 2000 kalori) ortalama yetişkin diyetine dayanmaktadır.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Akdeniz Diyeti Nedir?

Bahadır

Neden Çok Yemek Yiyoruz

Mustafa

Suyun Kilo Vermeye 10 Faydası

Bahadır

Bir yorum yap