Sağlık

Seks ve sevginin sağlığa yararları

seks ve sevginin yararları

Seks ve sevginin sağlığa yararları konusunu araştırırken tamamen bilimsel çalışmalar yapılmış kaynaklar göz önüne alınmıştır.

Bazı bilimsel araştırmalar sevgi dolu bir ilişkinin, fiziksel dokunuşun ve seksin daha düşük kan basıncı gibi sağlığınıza yararları olabileceğini göstermektedir. Tabii ki, hiçbir ilişki sağlığı ve mutluluğu garanti edemez, ancak aşk tanrısının oku belki size sağlıklı oklar fırlatabilir.

Seks kalbiniz için iyidir

Sağlıklı olmak ve aynı zamanda eğlenmek ister misiniz? Kalbiniz için egzersiz olarak yapılan her şey iyidır, buna seks dahil.

Cinsel uyarılma, kalp atış hızını daha yüksek bir değere gönderir ve dakika başına vuruş sayısı orgazm sırasında zirveye ulaşır. Fakat çoğu egzersizde olduğu gibi, bunu ne kadar güçlü yaptığınıza bağlı. Bazı çalışmalar, orgazmdaki ortalama tepe kalp atış hızının, yukarı çıkarken olduğu gibi, hafif egzersiz sırasında olduğuyla aynı olduğunu göstermektedir.

Yetişkinlerin her hafta bisiklet ya da hızlı yürüyüş gibi orta yoğunluklu aerobik aktivitelerinden en az 150 dakika (iki buçuk saat) yapılması önerilir.

Haftada 150 dakika orgazm olacak kadar şanslı olmadıkça, bisiklete binmeyi, yürümeyi veya dans etmeyi deneyin.

Araştırmacılara göre özel birini kucaklamak kan basıncını düşürebilir.

Kalp hastalığınızın olması yatak odasında sorun olacağı anlamına gelmez. Uzmanlar, iki kat merdiven çıkmak gibi göğüs ağrısına neden olmadan, kalbinizde aynı etkiye sahip günlük aktiviteleri yapabileceğiniz sürece genellikle seks yapabilmenizi tavsiye ediyor.

Sarılmak gerginliği uzak tutar

Araştırmacılara göre özel birini kucaklamak kan basıncını düşürebilir. Bir deneyde, birbirlerinin ellerini 10 dakika boyunca tutan çiftler, ardından 20 saniyelik bir kucaklama, strese karşı daha sağlıklı tepkilere sahipti.

  • Düşük kalp hızı
  • Düşük kan basıncı
  • Daha düşük kalp hızı

Bu yüzden partnerinizle bol bol sarılın ve birbirinize sağlık bulaştırın.

Seks stresi düşürür

İş yükünüz çok mu yüksek? 46 kadın ve erkekten oluşan küçük bir araştırmaya göre, 21. yüzyılın yaşadığı stresin üstesinden gelmenize seks yardımcı olabilir.

Katılımcılar cinsel aktivite, penetratif seks, non-penetratif seks ve mastürbasyon aktiviteli bir günlük tuttu. Toplumsal konuşma ve zihinsel aritmetiği yüksek sesle yapmak da dahil olmak üzere stres testlerinde, hiç seks yapmayanlar en yüksek stres seviyelerine sahipti. Sadece penetratif seks yapan insanlar kan basıncında en küçük artışa sahipti (bu, stresle daha iyi başa çıktıklarını gösteriyor).

Birçok insan, penetrasyon olmaksızın yakınlık veya orgazmın, egzersiz ya da meditasyon gibi kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olduğunu düşünüyordu.

Haftalık cinsellik, hastalığa yakalanmanızı engeller

Araştırmacılar, ne sıklıkla seks yaptığınız ve bağışıklık sisteminizin ne kadar güçlü olduğu arasında bir bağ olduğunu söylüyor. Pennsylvania’da yapılan bir araştırmada, haftada bir ya da iki kez seks yapan öğrencilerin vücutlarında önemli bir hastalık-mücadele maddesi seviyesinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. İmmünoglobulin A (IgA),hiç seks yapmayanların değerleri haftada bir ya da iki kez cinsel ilişkide olanlara göre %30 daha yüksekti. Bununla birlikte, en düşük seviyeler haftada ikiden fazla seks yapan kişilerdeydi.

Ancak, ilk çalışmaların olumlu olmasına rağmen, henüz seks takviminize başlama gereğini hissetmeyin; Haftalık cinsiyetin bağışıklık sisteminize yardımcı olduğu kanıtlanmadan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir başka çalışmada, bir köpek okşayarak öğrencilerin yükselmiş IgA seviyeleri ile sonuçlandığını (sessizce dinlenmeyi veya doldurulmuş bir köpeğin okşadığını) bulmuşlardır.

Seks yapan insanlar daha sağlıklı

Daha sağlıklı insanlar, daha fazla seks yapanlar olabilir. Ancak cinsel aktivite ile esenlik duygunuz arasında bir bağlantı var gibi görünüyor. 57-85 yaşlarındaki 3,000 Amerikalıdan oluşan bir çalışma, seks yapanların genel sağlık oranlarının seks yapmayanlara göre daha iyi olduğunu gösterdi.

Ve bu sadece seks değil, içinde aşk barındıran eğlenceli dakikalar. Yakın ilişkide olan veya evli olan kişiler, “iyi” ya da “mükemmel” sağlıkta “iyi” ya da “kötü” olmaktan çok kendilerini hissettiklerini söylemişlerdir. Duygusal ve sosyal desteğin refah duygumuzu artırabildiği görülmektedir.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek

Bahadır

Lifli Gıdalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bahadır

Bağımlılık nedir?

Mustafa

Bir yorum yap