Cilt Bakımı Vücut Bakımı

Selülit : Kurtulma yolları

selülit

Selülit : Herkeste bulunan, herkesin nefret ettiği, kalçalarımızı ve karınlarımızı çevreleyen çirkin rahatsızlık. Her ne kadar kadınlar yaşamlarının yaklaşık % 90’ı boyunca selülit ile yaşamasına rağmen bu durumdan nasıl kurtulacaklarını bilmiyorlar.

Selülit ile ilgili olan en önemli şey, uzmanların bile her zaman tedaviler ve sebepleri konusunda hemfikir olmadıklarıdır; bu da mitleri gerçeklerden ayırmayı daha da zorlaştırmaktadır. Konuyu açıklığa kavuşturmak için selülit konusunda uzmanlaşmış iki dermatologdan bize ne yaptıklarını, neyin sebep olduğunu ve korkulan çukurları ortadan kaldırma konusunda bir umut varsa bize yardımcı olmasını istedik.

Selülit nedir?

Her şeyden önce, selülit aşırı yağ değildir. Columbia Üniversitesi’nin Kozmetik Cilt ve Lazer Merkezinin kurucusu olan Robyn Gmyrek’e göre, gördüğünüz çukurlaşmış görünüm, fibröz bağ dokusu bantları üzerinde deriye doğru itilen yağ hücrelerinin sonucudur.

New York’taki Sina Dağı Tıp Merkezi’nde dermatoloji klinik profesörü olan Jeannette Graf, selülitin kiloyla ilgisi olmadığını söylüyor.

“İnsanlar sürekli diyet yapıyorum ve hala selülit var” diyor.

Selülit oluşma sebepleri

Gmyrek’e göre, hiç kimse selülitin neden geliştiğini gerçekten bilmiyor, ancak uzmanlarımız sık sık suçlanan nedenlerle karşılaştı.

Genetik

Dr. Gmyrek, genetiğin bir etken olup olmadığını belirsiz olduğunu belirtti, ancak ikisi arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. “Genetik yatkınlığa sahip olabilirsiniz, ancak genleri yaşam tarzınızdaki seçimler değiştirebilir.” diyor.

Ancak, Graf, bazı insanların selülitinin artma şansının daha yüksek olduğu bir ortamda doğduğuna inanmaktadır. “Selülit genetik bir şey” diyor. “20’li yaşlarda olduğumuz zaman görmeye başlıyoruz.”

Lenfatikler

İlk olarak, lenf sistemi nedir? Temel olarak, Graf’e göre, bir kanalizasyon sistemi gibi atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan drenaj görevi görür. Lenf bezlerinin sağlıksız alışkanlıklar tarafından şişirilebileceğine inanılıyor. Kötü beslenme ve egzersiz eksikliği en önemli etkenler.

Yaşlanma

İnsanlar çoğu zaman yaşlanmanın selülitlere neden olduğunu düşünür, ancak her iki doktor da yaşın sorun olmadığını ifade ediyor. Gmyrek, “Etkilerin yaşla birlikte arttığı görünmüyor, ancak daha da kötü görünebilme ihtimali bulunuyor çünkü cilt yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder ve daha fazla sarkar.”

Toksinler ve Diyet

Birçok selülit kreminin iddia ettiği gibi, Graf toksinlerin selülite neden olduğuna inanmıyor. Bununla birlikte, diyetin bir rol oynadığına inanıyor. “Diyeceklerim, yaptığınız diyet sağlıklı değilse selülitleri daha da kötüleştirebilir” diyor. Ayrıca süt ve soda gibi enflamatuar yiyeceklerin durumu daha da kötüleştirdiğini düşünüyor.

selülit

Peki selilütten nasıl kurtuluruz?

Herkesin merakla cevabını beklediği şu soruya doktorlar bir tedavi olmadığını söylüyor.

Gmyrek şöyle diyor: “Kalıcı bir çözüm yok,dermatologlar selülitleri geçici bir süreliğine ortadan kaldırabilir ama selülite yatkın olursanız, vücudunuzun daha fazlasını üretebileceğini söylüyor.

Pahalı tıbbi tedavilerin yardımı olmadan selüliti en aza indirmek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Evde

İnsanlar çoğu zaman selülitleri azaltabileceklerini düşünür. Gmyrek, en özel sporcuların bile hâlâ çentikli kalçalar ve uyluklar ile boğuştuğunu söylüyor. Bununla birlikte, düzenli kardiyo ve kuvvet antrenmanı kasları güçlendirir ve selülit görünümünü azaltır. Gmyrek ayrıca, yüksek stresli yaşam tarzlarının, selülit üretmeyle ilişkili adrenalin ve noradrenalin hormonlarını artırdığını gösteren verilere de işaret etmektedir.

Graf için, her zaman masaj yapılmasını veya bu damarları uyarmak ve kan akışını arttırmak için bir ovma yöntemi kullanmayı tavsiye ediyor. Yosun ve zeytinyağı kullanarak ovmak, lenfatik drenajınızı uyaracaktır. Tabii ki bu bir kerelik değil, değişiklik görmek için düzenli olarak uygulama gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca, işlenmiş yiyecekleri, alkol ve şeker tüketimi durdurarak, yeşillikler ve sebzelerle dolu bir diyetin faydalarını övüyor.

Çoğu satın alınan kremler aradığınız sonuçları sağlamayacak olsa da Gmyrek, kafein ve retinol bazlı topikallerin işe yarayabileceğini söylüyor, çünkü kolajen ve elastin üretimini canlandırıp cildinizi geçici olarak daha sıkı gösteriyor.

Tıbbi müdahale yolu ile

Bazıları liposuction tedavisinin çözüm olduğunu düşünür, ancak bu prosedür selüliti daha da kötüleştirebilir. Çünkü sadece yağı temizliyorsunuz, bu da cildin daha da buruşuk görünmesini sağlayabilir. Doktorlar en uygun sonuçlar için VelaShape ve Cellfina gibi tedavilere işaret ediyor.

VelaShape, cildi çekmek ve dokuyu kalınlaştırmak için kızılötesi lazer, radyo frekansı ve vakumlu emiş kullanan ve selüliti daha az görünür kılan kısa süreli bir tedavidir. Tedaviyi bıraktıktan sonra selülitin tekrar oluşması nedeniyle, bu seçenek en fazla 3 ay etkili bir çözümdür.

Cellfina, uzun süreli çözüm görmek için en iyi seçenektir ve iki veya daha fazla yıl etkisi sürebilir. Bu tedavi cildi çeken fibröz doku bantlarını kırarak selülite neden olan alt yapıyı değiştirerek yok etme mantığı ile çalışır.

Bu tedavileri uygulatmayı düşünüyorsanız, daha fazla bilgi edinmek ve bilinçli bir karar vermek için bir sertifikalı dermatolog veya plastik cerrah ile konuşun.

BUNLARIDA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Botoks ile ilgili herşey

Mustafa

Cilt Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bahadır

Cildi gençleştirecek yiyecekler

Mustafa

Bir yorum yap